KOD OFERTY

KOD ICD

GRUPA BADAŃ

21

I19

BADANIA PODSTAWOWE I BIOCHEMICZNE

Rytm dobowy

Zmienność dobowa; zachowywać porę pobrania

Głodzenie

Na czczo (13-14 h), o 7.00-10.00, ostatni posiłek poprzedniego dnia o 18.00.

AST. Oznaczenie  aktywności enzymu wątrobowego: aminotransferazy asparaginianowej (AST), przydatne  w diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wątroby.
AST. Badanie AST wykonuje się w celu: diagnostyki, oceny i różnicowania chorób wątroby. Aminotransferaza asparaginianowa  (AST) jest enzymem występującym w formie mitochondrialnej i cytoplazmatycznej w tkankach organizmu, takich jak mięsień sercowy, mięśnie szkieletowe, nerki, mózg, trzustka, płuca oraz w erytrocytach i leukocytach. Największą aktywnością AST cechują się komórki wątroby i mięśni szkieletowych. W przypadku komórek wątroby, nawet niewielkie zmiany wpływające na właściwości błon komórkowych,  nie wspominając o komórkach degenerujących lub uszkodzonych, uwalniają  do przestrzeni pozakomórkowej aktywne  enzymy komórkowe. Wzrost aktywności AST w osoczu,  w skojarzeniu ze wzrostem aktywności ALT (aminotransferazy alaninowej),  zawsze wskazuje na uszkodzenie komórek wątroby, jednakże w przypadku chorób wątroby AST wykazuje mniejszą czułość niż ALT.  Wskaźnik De Ritisa: Wskaźnik De Ritisa jest stosunkiem  aktywności AST do ALT (aminotransferazy alaninowej): AST/ALT < 1,0 świadczy o łagodnym uszkodzeniu wątroby, AST/ALT >1,0 (a szczególnie > 2,0) świadczy o martwicy komórek wątroby, także w zawale mięśnia sercowego, AST/ALT ok. 1,0 występuje między innymi w marskości wątroby, w ostrej cholestazie zewnątrzwątrobowej, w nowotworach wątroby i przerzutach do wątroby.
Krew pobierać na czczo między godz. 7.00-10.00. Zaleca się, by ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18.00.

Inne badania z tej kategorii

Toxoplasma gondii w PMR met. PCR

Oznaczenie metodą  PCR obecności DNA Toxoplasma gondii w p...

Sprawdź szczegóły

Cholesterol całkowity

  Badanie stężenia cholesterolu całkowitego (CHOL) ...

Sprawdź szczegóły

Borelioza, IgG w surowicy i PMR, met. Western Blot

Western blot stosowany jest jako test weryfikacyjny w diagnostyce serologicznej  boreliozy. Tes...

Sprawdź szczegóły

HLA-B27

Oznaczenie genu dla antygenu  HLA-B27 w krwi pełnej jest przydatne w diagnostyce ZZSK i ...

Sprawdź szczegóły