19 Czerwiec 2016

Genodiet Completo – zdrowie zapisane w genach

Człowiek rodzi się z indywidualnym zespołem genów: jedne z nich warunkują podatność na choroby, a inne przed nimi chronią. Sztuka polega na tym, by skutecznie pobudzać te drugie. Teraz staje się to realne dzięki pakietowi konsultacji genetycznych Genodiet Completo i jego interpretacji wykonanej przez specjalistów.

To narzędzie pozwalające zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób dietozależnych lub, jeżeli już występują, zniwelować ich skutki. Umożliwia stworzenie spersonalizowanego programu żywieniowego i ułożenie tzw. genodiety na podstawie różnorodnych informacji zapisanych w naszym DNA, a także dzięki analizie wzajemnego wpływu genów na siebie. Kod ten oraz relacje genów są unikalne dla każdego człowieka. Genodieta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Na jej podstawie można dodatkowo stworzyć program aktywności fizycznej, adekwatny do konkretnych potrzeb każdego z nas.

Badanie genetyczne Genodiet Completo DF Medica trwa kilka minut i jest bezbolesne. Polega na pobraniu fragmentu nabłonka (poprzez potarcie patyczkiem wymazowym wewnętrznych stron policzków), a następnie poddaniu go analizie laboratoryjnej. Można je wykonać każdemu, nawet niemowlętom. Wynik ma formę szczegółowego raportu o stanie organizmu oraz zawiera dodatkowo indywidualne zalecenia dietetyczne. Badanie Genodiet wykonuje się tylko raz w życiu, a uzyskane dzięki niemu dane będą zawsze aktualne.

RTEmagicC_genodiet_Etapy-badania.png

Raport Genodiet Completo zawiera zalecenia dietetyczne klasyfikujące składniki odżywcze. Podpowiada te najbardziej wskazane w programie żywieniowym badanej osoby i sugeruje unikanie tych, które słabiej metabolizuje. Pacjent dostaje precyzyjne wytyczne, jak osiągnąć i utrzymać optymalną masę ciała oraz wzmocnić swoją indywidualną ochronę przed chorobami.

Pakiet konsultacji Genodiet Completo tworzą trzy uzupełniające się moduły, które można określić jako integralne kroki do opanowania indywidualnych zasad służących zdrowiu. Badanie podsumowuje raport, ilustrujący układ genów każdego z nas oraz odzwierciedlający ich wzajemny wpływ na siebie (tzw. DNA SNIPS). To właśnie on odpowiada za to, że nasz organizm pracuje w określony sposób.

Moduł Slim − identyfikuje różne warianty kodu DNA, które wpływają na indywidualną zdolność metabolizowania tłuszczów i węglowodanów. Daje konkretne wskazówki, jak osiągnąć i utrzymać optymalną masę ciała. Ułatwia także określenie rodzaju aktywności fizycznej – adekwatnej do indywidualnych predyspozycji organizmu. Jest niezwykle pomocny w procesie zapobiegania chorobom dietozależnym (m.in.: miażdżycy, cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu) lub walki z nimi, jeśli zostaną zdiagnozowane.

RTEmagicC_genodiet_rys_1.jpg

Moduł Health − analizuje warianty genetyczne ważnych dla organizmu procesów m.in. metabolizm: witaminy D, kwasu foliowego, homocysteiny, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Identyfikuje zmiany genetyczne, które determinują zmniejszoną zdolność organizmu do oczyszczania się z toksyn (potencjał detoksykacyjny i antyoksydacyjny: m. in. odporność, problematyka nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych np. skłonność do stanów zapalnych i alergii, a także kwestia starzenia się organizmu – w tym skóry itd.). Przynosi wskazówki dotyczące spersonalizowanego komponowania diety. Ukierunkowującej pacjenta tak, by mógł we współpracy ze specjalistą skutecznie zapobiegać w/w problemom zdrowotnym lub uzyskać optymalną siłę organizmu do walki z chorobą, jeśli zostanie zdiagnozowana.

Moduł Sensor − identyfikuje geny odpowiedzialne za wrodzoną (stałą ‒ czyli taką, która trwa przez całe życie) nadwrażliwość organizmu na sól i kofeinę (zawartą w kawie, herbacie, lekach np. zapobiegających grypie, obniżających gorączkę itd., suplementach diety, napojach energetycznych) oraz nietolerancję na laktozę (produkty nabiałowe), a także gluten (mąka, zboża oraz ich przetwory).

Z pakietu konsultacji genetycznych Genodiet Completo można skorzystać w specjalistycznych placówkach Diagnostyki na terenie całej Polski.

 

REKOMENDACJE- BADANIE GENODIET
———————————————————–

Dr Aneta Górska-Kot – pediatra, Ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

45% dzieci w Polsce ma nieprawidłowe BMI, są zbyt chude bądź maja nadwagę. Niepokoją też statystyki dotyczące niedoborów witaminy D. Osiągnięcie i utrzymanie optymalnej masy ciała oraz formy organizmu warunkuje odkodowanie informacji zapisanych w DNA. Badanie Genodiet jest narzędziem, które pomaga określić indywidualne predyspozycje dziecka, a mając świadomość jego unikalnej sekwencji genów, lekarzom dużo łatwiej wpływać później na przebieg historii zdrowia dziecka oraz zapewniać mu wszystko to, co przyczynia się do minimalizowania ryzyka chorób dietozależnych i szacowania zagrożeń np. nietolerancji na laktozę lub gluten. Naukowcy są zgodni, że wpływ na materiał DNA (podarowany przez rodziców) ma środowisko zewnętrzne. Potrafimy już odczytać kod genetyczny oraz wyłapać w nim błędy powodujące różne choroby. Pamiętajmy, że dzieci są zależne od rodziców, a zatem nawyki żywieniowe, które im wpoimy na najwcześniejszym etapie ich życia, mogą zaowocować tym, że unikną problemu nadwagi i nie będą musiały borykać się np. z cukrzycą typu 2. Genodiet wykonuje się tylko raz, ale zdobyta dzięki badaniu wiedza może być wykorzystywana przez całe życie. Odpowiednio interpretowana ułatwia odczytywanie potrzeb organizmu.

———————————————————–

Dr n. med. Iwona Wybrańska – kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Nutrigenomiki w Collegium Medicum UJ w Krakowie

Badanie Genodiet ułatwia stworzenie modelu odżywiania, który jest precyzyjnie dopasowany do konkretnych potrzeb każdego z nas. Obejmuje analizy znaczenia cech dziedziczonych, takich jak polimorfizmy genetyczne oraz ocenia ich potencjalny wpływ na fundamentalne relacje: żywienie ‒ zdrowie ‒ funkcjonowanie organizmu.

Genodiet wzbogaca archiwum danych o pacjencie, co ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność pracy lekarzy oraz fizjologów żywienia. Każdy z nas, na dowolnym etapie życia, może więc podjąć decyzję, że wspólnie ze specjalistami poszuka takich rozwiązań dla swojego organizmu, które wzmocnią jego ochronę przed zagrożeniami zdrowotnymi. Dawniej myśleliśmy, że żywność jest nam potrzebna jedynie do tego, byśmy mogli wytwarzać ciepło, odnawiać składniki naszego ciała. Teraz rozumiemy to inaczej, bo wiemy, że ma ona własności regulacyjne na poziomie genomu.

———————————————————–

Dr inż. Katarzyna Okręglicka – fizjolog żywienia, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Sposób komponowania posiłków pełni jedną z najważniejszych ról w procesie zapobiegania rozwojowi chorób dietozależnych m.in. otyłości. Właśnie od tego, jak i kiedy ukształtujemy swoje nawyki żywieniowe, zależy nasze samopoczucie, wygląd, a przede wszystkim kondycja organizmu. Cennym źródłem wiedzy i ważnym sprzymierzeńcem medycyny XXI wieku stały się badania genetyczne. Genodiet Completo może odegrać szereg ważnych ról – np. w trudnym diagnozowaniu celiakii. Jej przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na gluten. Często dowiadujemy się o niej zbyt późno, kiedy nastąpił już zanik błony śluzowej jelita cienkiego i składniki odżywcze trudniej się wchłaniają. Im wcześniej zdobędziemy informacje o ważnych dla organizmu mechanizmach, tym silniej wzmocnimy jego ochronę przed rozmaitymi zagrożeniami.

———————————————————–

Dr Małgorzata Gołkowska – pediatra, neonatolog z wieloletnią praktyką w Centrum Zdrowia Dziecka, założycielka Baby Clinic i Instytutu Profilaktyki Zdrowia Dzieci i Niemowląt

Podstawą współczesnej pediatrii jest diagnozowanie chorób przy pomocy jak najmniej inwazyjnych metod. Bardzo ważnym, prostym i bezinwazyjnym narzędziem, które pozwala wykryć u dziecka predyspozycje do wystąpienia bardzo poważnych chorób jest badanie Genodiet. Pozwala ocenić predyspozycje np. do rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, skłonność do występowania alergii pokarmowych, ale też otyłości. Badanie jest swoistym „pinem”, na podstawie którego oceniamy DNA dziecka – predyspozycje do wystąpienia określonych chorób. Dzięki temu wiemy już wcześniej, jak ewentualnie te choroby leczyć. Znając informację zapisaną w genach dziecka możemy świadomie na nią wpływać. Czyli wpływamy na ekspresję genów, na przykład poprzez modyfikacje żywieniowe. Ma to istotne znaczenie szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, tym samym zapobiegamy wystąpieniu określonych chorób, do których dziecko miałoby predyspozycje.

———————————————————–

Ewa Kurowska – dietetyk kliniczny, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Tylko 5 proc. moich pacjentów zna zasady zdrowego żywienia, nie mówiąc już o reakcjach swojego organizmu na określone pokarmy. Zaledwie jeden na 20 mówi: „Nie czuję się dobrze, kiedy jem za dużo węglowodanów” albo: „Staram się codziennie umieszczać w menu coś zielonego, lecz mam wrażenie, że nic z tego nie wynika…” W kontekście tych statystyk znaczenie wykonania badania Genodiet i przełożenie uzyskanych analiz na dbanie o siebie i profilaktykę zdrowia, nabiera szczególnego znaczenia. Rodzimy się przecież z określonym zestawem genów i nie da się ich zmienić, lepiej więc posiąść o nich wiedzę, a przede wszystkim jeść tak, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał (jeśli są korzystne) lub im przeciwdziałać (jeśli szwankują). To skuteczna ochrona przed chorobami dietozależnymi (cukrzyca typu 2, otyłość, miażdżyca itd.).

———————————————————–

Iza Czajka – fizjolog żywienia, autorka poradników na temat właściwego odżywiania

Badanie Genodiet to zdrowie zapisane w genach. Dzięki tej wiedzy możemy opracować indywidualny sposób odżywiania i stylu życia, który będzie zapobiegał chorobom cywilizacyjnym. Badanie jest dla każdego: dla małych dzieci, dla osób dorosłych, dla par, które chcą mieć potomstwo. Wiedza z badania daje nam m.in. informacje na temat nadwrażliwości na niektóre pokarmy i nietolerancje pokarmowe. Wykonanie badania Genodiet dzielimy na 3 etapy. Pierwszy polega na pobraniu materiału genetycznego i wysłaniu go do specjalistycznego laboratorium. Drugi etap polega na opracowaniu indywidualnego sposobu żywienia na podstawie otrzymanego raportu. Natomiast trzeci etap to monitorowanie zmian. Wprowadzając zalecony plan żywieniowy w życie można zapobiec genetycznie uwarunkowanym chorobom, takim jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, osteoporoza, a także nowotwory. Zyskuje się lepsze samopoczucie i więcej energii. To także, rozwiązanie dla osób, które od lat nieskutecznie próbują schudnąć.

publikacja – Gazeta Wyborcza 21.01.2015

GW_21_01_2015