Badania krwi przygotowanie

Wybierz:

Badania krwi

Zmiany w naszym organizmie spowodowane przyjęciem posiłku i porą dnia często nie są możliwe do określenia, dlatego zaleca się pobieranie krwi rano, na czczo, najlepiej po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów.

Obraz dla Przyjdź na pobranie na czczo

Przyjdź na pobranie na czczo

Obraz dla Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody

Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody

Obraz dla Dzień przed badaniem unikaj spożywania alkoholu

Dzień przed badaniem unikaj spożywania alkoholu

Obraz dla Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego

Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego

Zalecenia ogólne

Pora dnia

Zaleca się, by do pobrania krwi do rutynowych badań zgłaszać się w godzinach rannych (7:00-10:00). W niektórych badaniach dopuszcza się możliwość pobierania krwi w innych porach; w takich przypadkach należy zaznaczyć godzinę pobrania.

Posiłek

Zaleca się (o ile nie ma innych wskazań), by przed pobraniem próbki krwi zachować ok. 12 godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00. W dni poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

W przypadku niemowląt i małych dzieci, przed pobraniem krwi dopuszczalne jest podanie lekkiego posiłku. Wyjątek stanowi oznaczenie stężenia glukozy.

Inne czynniki (wysiłek, leki, zioła)

Z zasady badań nie powinno się wykonywać po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. O ile nie ma specjalnych wskazań, bezpośrednio przed pobraniem unikać wysiłku i stresu, nie palić. Wskazany jest krótki odpoczynek.

Należy poinformować personel pobierający krew o zażywanych lekach, parafarmaceutykach, suplementach i preparatach ziołowych. Lekarz zlecający badanie decyduje, czy w dniu badania lub w okresie poprzedzającym można przyjmować leki.  W celu oznaczeń stężenia leku, próbki krwi należy pobierać przed przyjęciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania (maksymalne stężenie), zgodnie z zaleceniem lekarza. Preparaty ziołowe mogą wpływać na metabolizm leku.

Stosowane suplementy, szczególnie biotyna w wysokich dawkach, mogą wpływać na wyniki badań, powodując ich fałszywe zawyżenie lub zaniżenie. Jeśli to możliwe, nie przyjmuj biotyny optymalnie 72h przed pobraniem.

Obraz nr 1 dla kolumny Pobrać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku

Pobrać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku


Glukoza

Test tolerancji glukozy

Insulina

Peptyd C

Parametry gospodarki lipidowej (TG, HDL)

Żelazo

Kortyzol

Kwas foliowy

Obraz nr 1 dla kolumny Pobrać rano z uwagi na rytm dobowy

Pobrać rano z uwagi na rytm dobowy


Żelazo

Fosfor

Potas

Miedź

Kortyzol

Aldosteron

ACTH

Prolaktyna

FSH

LH

Estriol

TSH

Hormon wzrostu

PTH

Testosteron

17-OH-progesteron

DHEA

Erytropoetyna

Obraz nr 1 dla kolumny Zalecane pobranie rano i na czczoObraz nr 2 dla kolumny Zalecane pobranie rano i na czczo

Zalecane pobranie rano i na czczo


Parametry koagulologiczne (PT, APTT, fibrynogen)

Magnez

Wapń

Mocznik

Kreatynina

Kwas moczowy

Prolaktyna

Białko całkowite

Bilirubina

AST

ALT

ALP

LDH

Morfologia krwi obwodowej

OB

Zalecenia dotyczące konkretnych badań
  1. Na badanie należy się zgłosić najlepiej ze skierowaniem od lekarza, jeśli pacjent/pacjentka trafi do Punktu Pobrań bez dokumentu, będziemy prosić o podpisanie zgody na wykonanie testu obciążenia glukozą pacjentkę w ciąży (OGTT – trzypunktowy test obciążenia glukozą) i pozostałych pacjentów (dwupunktowy test obciążenia glukozą). Na badanie należy zgłosić się na czczo. Warunek ten może być pominięty w przypadku kobiet w ciąży.
  2. Badanie trwa do 2 godzin i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni Punktu Pobrań. Wykluczone jest opuszczanie Punktu Pobrań w celu np. zakupów, spaceru itp., ponieważ związany z tym wysiłek (praca mięśni) wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi.
  3. W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów ani palić papierosów.
Test obciążenia glukozą polega na dwu lub trzykrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu w próbkach poziomu glukozy.

Pierwsze pobranie wykonywane jest na czczo, następnie pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór 75 g glukozy o objętości minimum 200ml. Po 1 i/lub 2 godzinach, w zależności od zlecenia, pobierane są kolejne próbki krwi.

Zalecenie nie dotyczy wykonania testu obciążenia glukozą u dzieci, u których dopasowanie dawki glukozy jest wskazywane przez lekarza w odniesieniu do wieku i wagi dziecka.

Nazwa farmaceutyczna: Metoclopramid (MTC)

Pacjentka powinna zgłosić się do Punktu Pobrań z wykupionym w aptece metoklopramidem oraz ze skierowaniem od lekarza. Zlecenie musi zawierać informację o dawce leku, którą pacjentka ma zażyć w trakcie badania. Zaleca się by test wykonywać rano. Krew pobierana jest w czasie 0, przed zażyciem metoklopramidu, a następnie po 60 i ewentualnie 120 min. lub według wskazań lekarza.

W czasie trwania testu pacjentka nie powinna podejmować aktywności fizycznej. Powtórne badania powinny być wykonywane o stałej porze.

Oznaczenie stężenia leku we krwi przeprowadza się m.in. gdy brak jest oczekiwanego efektu terapeutycznego lub gdy u pacjenta występują objawy wskazujące na zatrucie lekiem. O ile lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku większości leków próbkę krwi na oznaczenie stężenia leku pobiera się bezpośrednio przed podaniem kolejnej jego dawki. W ten sposób określa się minimalne stężenie w przedziale dawkowania w stanie stacjonarnym.

Przed badaniem zawsze warto skonsultować porę pobrania z lekarzem prowadzącym.

Ulotka zgodna z Podręcznikiem Pobierania Próbek Pierwotnych.

Ikona kropli wody z logiem Diagnostyki

Chcesz się skontaktować z punktami pobrań i laboratoriami?

Przejdź do punktów pobrań