Adrenalina w DZM

KOD OFERTY

KOD ICD

GRUPA BADAŃ

3331

--

BADANIA Z MOCZU

Adrenalina w dobowej  zbiórce moczu, DZM. Oznaczenie w diagnostyce nowotworów wydzielających katecholaminy – chromochłonnego nadnerczy i innych nowotworów neuroendokrynnych, przydatne w diagnostyce nadciśnienia tętniczego .
Oznaczanie adrenaliny w dobowej zbiórce moczu,  przydatne w diagnostyce nowotworów wydzielających katecholaminy i nadciśnienia tętniczego. Adrenalina (epinefryna) wraz noradrenaliną (norepinefryna)  i dopaminą należy do katecholamin (amin katecholowych) produkowanych przez komórki chromafinowe kory nadnerczy, współczulnego układu nerwowego i mózgu.  Katecholaminy wpływają praktycznie na wszystkie tkanki i wraz z innymi hormonami i systemem  neurotransmisji regulują szeroką gamę procesów fizjologicznych organizmu.  Adrenalina i noradrenalina działają na układ sercowo-naczyniowy wpływając na zwężanie/rozszerzanie naczyń krwionośnych  w mięśniach, pracę serca i ciśnienie krwi. Uczestniczą w metabolizmie glikogenu/glukozy stymulując rozkład glikogenu do glukozy i zmniejszając wychwyt glukozy przez tkankę tłuszczową i mięśnie.  Gwałtowny wzrost stężenia adrenaliny we krwi następuje w wyniku silnego pobudzenia układu współczulnego – stresu i hipoglikemii. Katecholaminy i ich metabolity (metanefryna i normetanefryna) są wydzielane w nadmiarze stanach patologicznych i stąd ich oznaczenie w surowicy lub w moczu ma znaczenie diagnostyczne, zwłaszcza w przypadku diagnostyki i prowadzenie chorych na nowotwory wywodzące się z tkanki nerwowej, wydzielających  katecholaminy nowotworów chromochłonnych: pheochromocytoma  oraz nowotworów zarodkowych  neuroblastoma (nerwiak płodowy, nerwiak zarodkowy) i ganglioneuroma.  Nowotwory chromochłonne, czynne hormonalnie powstają z neuroektodermy grzebienia nerwowego i występują głównie w rdzeniu nadnerczy (nowotwór chromochłonny), rzadziej w jamie brzusznej i klatce piersiowej (nerwiak przyzwojowy współczulny, zwojak współczulny).
Na 3 dni przed badaniem pacjenci nie powinni spożywać bananów i cytrusów, czekolady i kawy oraz zażywać salicylanów. Zbiórkę przeprowadzać do naczynia zawierającego 10 ml 6N (10%) HCl. W trakcie zbiórki mocz przechowywać w chłodni.

Inne badania z tej kategorii

Kwas moczowy w moczu

Kwas moczowy  w przypadkowej próbce moczu, jest oznaczeniem wstępnym  przyda...

Sprawdź szczegóły

Fosfor nieorganiczny w moczu

Pomiar stężenia fosforanów (ogólny symbol PO4) w moczu  - w pr...

Sprawdź szczegóły

Noradrenalina w DZM

Oznaczanie noradrenaliny w dobowej  zbiórce moczu jest przydatne w diagnostyce now...

Sprawdź szczegóły

Porfobilinogen w DZM

Diagnostyka porfirii. ...

Sprawdź szczegóły

Fosfor nieorganiczny w DZM

Pomiar stężenia fosforanów (ogólny symbol PO4) w dobowej zbió...

Sprawdź szczegóły

Liczba Addisa

Ocena dobowej utraty elementów morfotycznych krwi z moczem. ...

Sprawdź szczegóły

Kreatynina w DZM

Kreatynina w dobowej zbiórce moczu (DZM), oznaczenie stosowane w określaniu przesącza...

Sprawdź szczegóły

Sód i potas w moczu

Sód i potas w przypadkowej próbce moczu, obok pomiaru obu jonów w dobowej zbi&o...

Sprawdź szczegóły

Wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR)

Pomiar niskich stężeń albuminy w moczu jest przydatny w monitorowan...

Sprawdź szczegóły

Kwas moczowy w DZM

Kwas moczowy  w dobowej zbiórce moczu, DZM, oznaczenie przydatne w diagnostyce kam...

Sprawdź szczegóły