31 sierpnia 2021

Wznowienie akcji badań przesiewowych: „Zbadaj nerki – ocal życie!”

POWRÓT

Zbadaj nerki – ocal życie!

DaVita i DIAGNOSTYKA wznawiają ogólnopolską akcję badań przesiewowych


Sieć stacji dializ DaVita i ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka wracają po wakacyjnej przerwie z akcją badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek (PChN). Ponownie zaoferują podstawowe badania przesiewowe dla pacjentów z grup ryzyka. Inicjatywa, zainaugurowana w marcu br. z okazji Światowego Dnia Nerek zawita tym razem do wybranych miast z województw: lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Szacuje się, że ok. 700 mln ludzi na świecie cierpi na choroby nerek, w Polsce może to być aż 4,5 mln osób. Wiele z nich może nie być świadomych problemu do momentu, w którym stan ich zdrowia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego w postaci dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Szczególnie narażone na niewydolność nerek są osoby z cukrzycą, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz chorujący na chorobę wieńcową. To właśnie do nich organizatorzy kierują swoją akcję edukacyjno-profilaktyczną.

W ramach akcji uświadamiającej, DaVita i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka oferują osobom z grup ryzyka nieodpłatne badania stężenia kreatyniny. Każdy indywidualny klient Diagnostyki z wybranych miast z województw lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, który będzie zlecał badania w placówkach sieci, może poprosić o dodatkowe, bezpłatne badanie kreatyniny w surowicy krwi.

Celem akcji jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych nerek i wykrycie ewentualnych niepokojących parametrów. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może, niestety, doprowadzić do całkowitej ich niewydolności.

Sygnały wskazujące na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, to występowanie białka w moczu i/ lub podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (eGFR < 60 ml/min). Więcej informacji o kolejnych krokach będzie można uzyskać także poprzez specjalną infolinię DaVita pod numerem 71 747 77 77 lub na stronie internetowej www.davita.pl.

Cieszę się, że nasza akcja jest kontynuowana i obejmuje swoim zasięgiem kolejne regiony Polski. Należy zwiększać świadomość Polaków na temat chorób nerek i konieczności dbania o nie. Nerki nie bolą, a stopniowa utrata ich prawidłowej funkcji nie daje niepokojących objawów i wiele osób dowiaduje się o swojej chorobie, gdy ta jest już tak zaawansowana, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wykonywanie regularnych prostych badań moczu i krwi, które zawczasu mogą ostrzec przed ryzykiem PChN, to zarówno klucz do skutecznego leczenia, jak i zachowania jakości naszego życia na dotychczasowym poziomie – wyjaśnia Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD).

Myślmy o naszych nerkach, sprawdzajmy ich stan, bo przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje ponad 4,5 miliona osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, posiadającej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, dodaje: – Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Wierzymy, że wczesna diagnostyka jest w stanie ochronić nas przed zachorowaniem. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie.

Do tej pory w akcji wzięło udział 5 000 osób. 300 z nich miało wyniki stężenia kreatyniny we krwi spoza zakresu referencyjnego.

Kolejne badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka, będą odbywać się na terenie placówek Diagnostyki od 1 września. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach: lubelskim, podlaskim, pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

Akcję „Zbadaj nerki – ocal życie” objął honorowym patronatem prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Lista placówek Diagnostyki biorących udział w akcji „Zbadaj nerki – ocal życie” we wrześniu 2021

województwo lubelskie:

 • Biała Podlaska ul. Tysiąclecia 4, ul. Janowska 76,
 • Biłgoraj ul. Partyzantów 3a, ul. Kościuszki 138,
 • Lublin ul. Wallenroda 4c, ul. prof. A. Gębali 6, ul. Topolowa 7, ul. Onyksowa 12, ul. Wigilijna 12/3-4, ul. Nałkowskich 108/37 oraz ul. Głowackiego 35,
 • Radzyń Podlaski ul. Warszawska 17,
 • Zamość, ul. Błonie 1c, ul. Peowiaków 1, ul. Jana Pawła II 19 oraz ul. Partyzantów 9;

województwo podlaskie:

 • Grajewo os. Południe 9,
 • Łomża Al. Piłsudskiego 6, ul. Sikorskiego 239,
 • Suwałki ul. Utraty 4c, ul. Jana Pawła II 16/U1;

województwo pomorskie:

 • Sierakowice ul. Lęborska 27b,
 • Słupsk ul. Tuwima 23, ul. Jana Pawła II 1a oraz ul. Wileńska 30,
 • Starogard Gdański ul. Pomorska 11c oraz ul. Jagiełły 27, Tczew ul. Dąbrowskiego 11,
 • Ustka ul.Grunwaldzka 18,
 • Wejherowo ul. Rzeźnicka 1a, ul. 1. Brygady Wojska Polskiego 10 oraz ul. 1. Brygady Wojska Polskiego 36,
 • Lębork al. Wolności 40a,
 • Malbork ul. Kopernika 1;

województwo warmińsko-mazurskie:

 • Ełk ul. Kajki 10a/U2, ul. Maksymiliana Marii Kolbego 8, ul. Gdańska 17,
 • Gołdap ul. Paderewskiego 11/1a,
 • Elbląg ul. Gdyńska 53,
 • Olecko ul. 11 Listopada 23,
 • Pisz ul. Sienkiewicza 4;

województwo zachodniopomorskie:

 • Gryfice ul. Niepodległości 82,
 • Koszalin ul. Jana Pawła II 7, ul. Chałubińskiego 7, ul. Lelewela 7, ul. Chopina 24,
 • Łobez ul. Niepodległości 66b,
 • Kołobrzeg ul. Łopuskiego 52, ul. Kolejowa 1, Szpitalna 2c, ul. Zapleczna 3f/1.

Referencje i certyfikaty

Wieloletnie doświadczenie DIAGNOSTYKI cieszy się dużym uznaniem. Zobacz, kto docenił nasze działania.

Referencje i certyfikaty

Materiały do pobrania

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dokumentującymi działalność firmy DIAGNOSTYKA.

Materiały do pobrania