14 kwietnia 2020

„Badamy-Wspieramy” darmowe testy na Covid-19 dla medyków

POWRÓT

Informacja prasowa

14.04.2020

 

Laboratoria medyczne Grupy DIAGNOSTYKA rozpoczęły akcję BADAMY-WSPIERAMY, czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Obecnie próbki pobierane są w mobilnych punktach pobrań w dwóch lokalizacjach – w Warszawie i Łodzi. Testy finansowane są przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz partnerów projektu.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem, Grupa DIAGNOSTYKA rozpoczęła bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych. Zaproszenie kierowane jest zwłaszcza do osób pracujących poza Szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań.

 – Pracownicy służby zdrowia odgrywają na całym świecie kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie medycy stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na zainicjowanie, począwszy od Warszawy i Łodzi, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2. – powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu DIAGNOSTYKA.

Badania wykonywane są sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez DIAGNOSTYKĘ dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywa się w specjalnych Punktach Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, które znajdują się już w trzech lokalizacjach:

  • w Warszawie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (w pobliżu Ratusza Dzielnicy Ursynów),
  • w Łodzi przy Al. Politechniki 4 (parking EXPO Łódź),
  • w Poznaniu przy ul. Serbskiej 7 (parking Tesco). 

We wszystkich lokalizacjach medycy mogą wykonać badania od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00, okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i DIAGNOSTYKĘ – dodał Jakub Strzelczyk, prezes zarządu Zdrowegeny.pl, spółki należącej do Grupy DIAGNOSTYKA.

Badania finansowane są bezpośrednio przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz PARTNERÓW MEDYKÓW – firmy, które zdecydowały się nabyć specjalne pakiety wsparcia, Srebrne, Złote i Platynowe. Jednocześnie organizatorzy zapraszają do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Projekt BADAMY-WSPIERAMY mogą wspomóc również osoby indywidualne. Dzięki temu możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w kolejnych miastach, w tym Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

Aby poznać zasady wsparcia programu darmowych testów dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą kontaktować się z biurem programu wysyłając e-mail na adres: badamy@diag.pl.

DIAGNOSTYKA informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych testy będą mogły wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. Zakupy testów, można dokonać poprzez strony internetowe diag.pl oraz zdrowegeny.pl.

*** 

Grupa DIAGNOSTYKA to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Powstała w 1998 roku, specjalizuje się w realizacji profesjonalnych usług od pobrania i transportu materiału biologicznego, poprzez wykonanie badania, aż do dostarczenia wyniku analiz medycznych w możliwie najkrótszym czasie. DIAGNOSTYKA, jako pierwsza sieć laboratoryjna w kraju, uruchomiła własną pracownię badań biologii molekularnej, a od kilku lat rozwija unikalną ofertę diagnostyki autoimmunologicznej.

Grupa DIAGNOSTYKA obsługuje rocznie 16 milionów pacjentów, realizując ponad 100 mln badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.

Kontakt dla mediów w ramach programu „BADAMY-WSPIERAMY”:

 

email:   marketing@diag.pl