18 lipca 2017

Badania wątroby

POWRÓT

Badania wątroby warto wykonywać nie tylko wówczas, kiedy lekarz uzna, że potrzebna jest diagnostyka w kierunku chorób tego narządu. Warto, nawet bez skierowania, wykonywać okresowe badania profilaktyczne stanu wątroby.

Jak w przypadku każdej innej funkcji organizmu, tak i w ocenie stanu wątroby regularne badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wdrożenie leczenia. Ryzyko wirusowego zapalenia wątroby typu B i C to jedne z czynników, które pozwalają upowszechniać świadomość wagi profilaktyki chorób tego narządu. Niestety wiele osób uświadamia sobie, jak istotne jest poddawanie się regularnym badaniom, dopiero wówczas, gdy ogłaszane są akcje (np. szczepienia przeciwko żółtaczce) lub gdy planowany jest u nich zabieg chirurgiczny. Tymczasem oba wymienione typy zapalenia wątroby potrafią rozwijać się bez żadnych objawów nawet przez kilka lat. Sygnałami do wykonania badań diagnostycznych wątroby powinny być m.in. takie objawy, jak powtarzające się ciemne zabarwienie moczu i ból w prawym podżebrzu.

Aby ocenić wielkość i twardość wątroby, lekarz wykonuje badanie fizykalne – lekkie uciskanie brzucha płaską dłonią pozwala na wstępną ocenę, czy istnieją jakieś nieprawidłowości w obrębie tego narządu. Podstawą do skierowania na szczegółowe badania laboratoryjne i dalszą diagnostykę może być sam wywiad lekarski.

Badania krwi i moczu

Kondycję wątroby można sprawdzić za pomocą kilku testów laboratoryjnych.

Pierwszy to tzw. próby wątrobowe: ASPAT, ALAT, bilirubina całkowita i białko całkowite.

Test GGTP, pozwalający rozpoznać ewentualne uszkodzenia w obrębie miąższu wątroby oraz dróg żółciowych, jest szczególnie istotnym badaniem wśród osób, u których istnieje podejrzenie chorób wątroby z powodu nadużywania alkoholu. Jeśli pacjent doświadcza problemów z zastojem żółci i to ona obciąża wątrobę, wykaże to badanie fosfatazy zasadowej.

Określenie antygenu HBs daje informacje o nosicielstwie WZW typu B, a test HCV pozwala na uzyskanie informacji o ewentualnym kontakcie z wirusem żółtaczki typu C.
W badaniu moczu w celu oceny kondycji wątroby należy zwrócić uwagę na kolor i gęstość pobranego materiału. Istotna jest także obecność w moczu bilirubiny i czerwonych ciałek krwi. Ciemna barwa moczu jest charakterystyczna dla chorób wątroby, które toczą się w trybie zaburzeń z odpływem żółci. Obecność w moczu bilirubiny i jej metabolitów może z kolei wskazywać na wirusowe zapalenie, marskość lub nowotwór wątroby. Stale gęsty mocz jest charakterystycznym objawem chorób wątroby, które przebiegają z zaburzeniami gospodarki jonowej, a krwiomocz może być wynikiem zaburzeń krzepnięcia.

Dalsza diagnostyka wątroby

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby poprzez testy z krwi i moczu, lekarz zleca dalsze badania.

Nieinwazyjne badania wątroby:

  • USG (ocena wielkości i struktury narządu),
  • tomografia komputerowa (daje dwu- lub trójwymiarowy obraz narządu – pozwala na wykrycie poważniejszych zmian wątroby; jest to także rutynowe badanie po transplantacji),
  • scyntygrafia (pokazuje wielkość, budowę, ubytki w tkance i zmiany zapalne),
  • arteriografia (ocena układu naczyń tętniczych wątroby – pokazuje ewentualne zmiany w ich obrębie).

Inwazyjne badania wątroby:

  • laparoskopia (makroskopowa ocena narządu),
  • biopsja (badanie pobranej próbki tkanki wątroby pod mikroskopem).

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

ZOBACZ e-PAKIET WĄTROBOWY

Sprawdź cenę Prób wątrobowych w Twoim mieście