6 października 2017

Badanie nasienia

POWRÓT

badanie_nasienia

Kiedy wykonać badanie nasienia?

Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Jedną z najistotniejszych przyczyn tego zjawiska jest niepłodność męska spowodowana niską jakością nasienia. Statystyki pogarszają się od dawna, a przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w czynnikach cywilizacyjnych. Wśród nich trzeba wymienić: długotrwały stres, przemęczenie, błędy dietetyczne, siedzący tryb życia.

Mając to na uwadze, należałoby zalecić ocenę jakości nasienia każdemu mężczyźnie, który chce zostać ojcem. Poważnym błędem jest bowiem poszukiwanie przyczyn trudności z zajściem w ciążę wyłącznie u kobiet.

Badanie nasienia jest wykonywane rutynowo w laboratoriach diagnostycznych. Dla wielu mężczyzn najbardziej kłopotliwym elementem badania jest pobranie materiału. Ejakulat można uzyskać na kilka sposobów. Najpowszechniejszym jest masturbacja, ale istnieje także możliwość pobrania nasienia do prezerwatywy podczas stosunku. Ważne, żeby prezerwatywa nie zawierała substancji plemnikobójczych ani innych dodatków, które mogłyby zafałszować wyniki. Mężczyźni, którzy czują się skrępowani w laboratorium, mogą dostarczyć pobrane nasienie w jałowym pojemniku, o ile są w stanie zrobić to w czasie nie dłuższym niż jedna godzina. Zaleca się, żeby skrócić ten czas do 30 minut od momentu pobrania.

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem należy zachować abstynencję seksualną przez 2–7 dni. W tym czasie nie wolno spożywać alkoholu ani innych używek, które mogłyby zafałszować wynik badania.

Czas, który upłynie od pobrania ejakulatu do momentu wykonania badania jest bardzo ważny, dlatego wszelkie szczegóły warto wcześniej uzgodnić z laboratorium, aby diagnosta mógł przystąpić do badania zaraz po otrzymaniu pojemnika z materiałem.

Przed pobraniem nasienia należy oddać mocz, a wcześniej umyć okolice ujścia cewki moczowej. Do tego celu najlepiej używać jedynie czystej wody, gdyż środki higieniczne mogą zmienić współczynnik pH nasienia. Jednym z zasadniczych punktów oceny jakości nasienia jest pomiar objętości ejakulatu, dlatego podczas pobrania należy dołożyć starań, żeby w pojemniku znalazł się cały uzyskany materiał.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2010 r. zaleciła przyjęcie za granicę normy następujących wartości parametrów nasienia:

 • objętość ejakulatu (spermy): ≥ 1,5 ml,
 • całkowita liczba plemników w ejakulacie: ≥ 39 mln,
 • koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia): ≥ 15 mln/ml,
 • ruchliwość (progresywne – ruch szybki, postępowy/nieprogresywne): 40%,
 • ruchliwość plemników typu D (nieruchome): < 60%,
 • plemniki progresywne (A + B): ≥ 32%,
 • żywotność (% plemników żywych): ≥ 58%,
 • pH ≥ 7,2,
 • morfologia (badanie budowy) plemników: ≥ 4% prawidłowych form,
 • leukocyty – test z peroksydazą: < 1 mln (jeśli nasienie zawiera dużą liczbę białych krwinek, może to wskazywać na istniejące zakażenie lub zapalenie),
 • immunobead test (na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w ilości zaburzającej funkcję plemników): < 50%,
 • fruktoza (zasób energetyczny dla plemników) ≥ 13 mmol/ejakulat.