10 kwietnia 2017

Bilans czterdziestolatki

POWRÓT

Badania profilaktyczne kobiet po 40. roku życia

 

Zbliżasz się do czterdziestki? Wśród planów na celebrowanie tego święta koniecznie wygospodaruj czas na badania profilaktyczne. To najlepszy prezent, jaki możesz sobie sprawić z tej okazji.

 

Kobiety wkraczające w piątą dekadę życia wyglądem i kondycją w niczym nie ustępują dziś młodszym o dekadę koleżankom. Jednak wiek 40+ to czas, kiedy zaczyna się zwiększać ryzyko wielu chorób, np. schorzeń układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów. Aby móc im zapobiec lub wcześnie rozpocząć leczenie, warto wpisać poniższe badania do swojego kalendarza i powtarzać je regularnie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.
ZOBACZ e-PAKIET DLA KOBIET

 

 

RAZ W ROKU:

 • Ogólne badanie lekarskie to wstęp do przeglądu zdrowia. Składają się na nie: szczegółowy wywiad nt. przebytych chorób i operacji, pobytów w szpitalu, schorzeń w rodzinie, a także stylu życia. To wstęp do skierowania na badania laboratoryjne i specjalistyczne.
 • OB i morfologia stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik tych badań może wskazać na niedokrwistość lub potwierdzić trwającą infekcję.
 • Badanie ogólne moczu jest pomocne w rozpoznaniu chorób nerek, dróg moczowych i wątroby. Pozwala też ocenić ryzyko tworzenia się kamieni i ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki.
 • Badanie kału na obecność krwi utajonej to możliwość wczesnego wykrycia raka jelita grubego.
 • Badanie per rectum polega na sprawdzeniu, czy w jelicie nie ma hemoroidów lub polipów grożących rozwojem nowotworu okrężnicy.
 • Mammografia wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany w piersiach, obrazuje kształt guza i uwidacznia zwapnienia.
 • Dzięki cytologii można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, a także wykryć infekcje dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki grożące rozwojem nowotworu.

 

CO 2–3 LATA:

 • Poziom cukru (glukoza), czyli oznaczenie stężenia glukozy we krwi, pozwala ocenić ryzyko wystąpienia cukrzycy. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka (cukrzyca w rodzinie, przebyta cukrzyca ciężarnych lub urodzenie dziecka o wadze ponad 4,5 kg, nadwaga, nadciśnienie tętnicze) powinny wykonywać badanie co roku.
 • Oznaczenie enzymów wątrobowych we krwi (tzw. próby wątrobowe) umożliwia ocenę funkcjonowania wątroby, np. wykrycie przewlekłego zapalenia, stłuszczenia czy uszkodzenia wątroby lekami.
 • Profil lipidowy daje możliwość oceny gospodarki tłuszczowej w organizmie. Jeśli jednak cierpisz na cukrzycę, nadciśnienie, palisz papierosy albo stosujesz antykoncepcję hormonalną, warto to badanie wykonywać częściej.
 • USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów w niej położonych i wychwycenie zmian w wątrobie, nerkach, trzustce, pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.
 • Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest pomocne w diagnozowaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia przełyku. Umożliwia pobranie wycinków do badania i zrobienie testu na obecność Helicobacter pylori – bakterii, która odpowiada za powstawanie wrzodów.

 

CO 5 LAT:

 • Kolonoskopia – jest badaniem jelita grubego, które pozwala obejrzeć jego wnętrze. U osób z obciążeniem rakiem jelita grubego czy jego polipowatością (przypadki w rodzinie) regularne badania należy rozpocząć już po 40. roku życia.
 • Stężenie hormonów tarczycy( TSH, FT3, FT4) warto zbadać w przypadku wahań wagi, uczucia nadmiernego pobudzenia i nerwowości, ciągłego zmęczenia, senności lub utrzymującego się uczucia zimna lub gorąca. Symptomy te mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.