13 kwietnia 2018

Ból brzucha u dziecka – jakie badania wykonać?

POWRÓT

Ze względu na ograniczone możliwości w zakresie komunikacji, prawidłowe i szybkie rozpoznanie źródła bólu brzucha u dzieci i niemowląt stanowi dla rodziców spore wyzwanie. Ponieważ ból w tej okolicy może być symptomem występowania w organizmie dziecka stanu zapalnego warto każdorazowo przeprowadzić profesjonalne badania diagnostyczne pozwalające wykluczyć szereg groźnych chorób oraz ustalić realną przyczynę dyskomfortu dziecka.

Ból brzucha u dzieci może mieć rozmaite podłoże. Dolegliwości te mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, nieodpowiedniej diety, przeżywanego przez dziecko stresu, ale także stanowić sygnał rozwijającej się w organizmie infekcji. Jeśli ból okolic podbrzusza utrzymuje się dłuższy czas, warto wykonać zestaw badań, które pozwolą potwierdzić, czy ból nie jest symptomem poważnej choroby.

Zwyczajowo rozpoznanie przyczyn bólu brzucha u dziecka rozpoczyna się od badania krwi. Ocena morfologii krwi oraz wskaźników stanu zapalnego (OB, CRP) pomaga ustalić, czy w organizmie dziecka nie występuje stan zapalny. Analiza obrazu krwi jest zaś podstawowym wskaźnikiem stanu zdrowia i odżywienia organizmu (pozwala zdiagnozować np. częste u dzieci niedobory żelaza). Wyniki pozwalają m.in. na rozpoznanie anemii i zaburzeń krzepnięcia krwi, obecności i nasilenia stanu zapalnego lub choroby pasożytniczej oraz upośledzenia odporności. Diagnostyka zapalenia i zakażenia, poza analizą krwinek białych, wykorzystuje pomiar stężenia białka stanu zapalnego – białka C-reaktywnego (CRP).

U niemowląt i małych dzieci bóle brzucha wynikać mogą także z zakażenia dróg moczowych, w związku z czym w przypadku utrzymującego się dyskomfortu okolic podbrzusza wskazane jest wykonywanie badania ogólnego moczu. Badanie to jest podstawowym testem wykonywanym dla rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych oraz w celu określenia prawidłowości lub patologii wewnątrzustrojowych przemian metabolicznych wpływających na skład moczu. Nieprawidłowe wyniki badania wskazują na ryzyko zespołu nerczycowego, stanów zapalnych nerek lub zakażenia bakteryjnego dróg moczowych. Obecność leukocytów, erytrocytów lub azot

ynów w moczu, stwierdzana jest w stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych.Warto podkreślić, że regularne wykonywanie badań krwi, do których należy morfologia krwi oraz pomiary stężenia glukozy, CRP, TSH, cholesterolu, kreatyniny i witaminy D oraz badań moczu, pozwala na monitorowanie ogólnego stanu zdrowia dziecka i  wczesne rozpoznawanie schorzeń typowych dla wieku dziecięcego. To z kolei sprawia, że możliwe jest skuteczniejsze wdrażanie leczenia lub odpowiedniej profilaktyki. Jest to ważne nie tylko z uwagi na zapobieganie bezpośrednim komplikacjom tych chorób, ale i ze względu na możliwość uniknięcia konsekwencji wielu schorzeń objawiających się dopiero w życiu dorosłym.
Ból brzucha u dziecka to jeden z najpowszechniejszych powodów wizyty u pediatry. Mimo, iż najczęściej daje się mu szybko zapobiec, nie warto go bagatelizować. Każdorazowo warunkiem skutecznego leczenia jest postawienie właściwej diagnozy w oparciu o rzetelne wyniki badań laboratoryjnych.