23 października 2017

Niepłodność: jakie badania należy zrobić?

POWRÓT

Zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwy sposób odżywiania się, używki czy stres to tylko niektóre z przyczyn niepłodności, problemu, który według szacunków dotyka 10–15% par. Do najczęstszych przyczyn kłopotów z płodnością zalicza się także nieprawidłowości o podłożu hormonalnym oraz immunologicznym.

W związku z różnorodnością powodów, dla których para napotkać może problemy z poczęciem dziecka, diagnostyka niepłodności jest procesem złożonym.

By ustalić przyczynę problemów, zarówno kobieta jak i mężczyzna, na wstępie wykonują szereg badań podstawowych (takich jak morfologia krwi, badanie moczu, próby wątrobowe czy poziom stężenia określonych pierwiastków we krwi) np. jeden z naszych e-PAKIET DLA KAŻDEGO (MEDIUM). Wyniki testów laboratoryjnych wraz z informacjami pozyskanymi w trakcie wywiadu z pacjentami dotyczącego ich stylu życia (w tym nałogów, diety czy chorób przewlekłych) pozwalają wstępnie rozpoznać i diagnozować występowanie schorzeń, które mogą być potencjalną bezpośrednią lub pośrednią przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Rodzaje badań w kierunku niepłodności

Naturalnie, ważnym krokiem w diagnostyce niepłodności są badania przedmiotowe, do których zaliczyć możemy USG, HSG czy histeroskopię, ze szczególną rolą badania ginekologicznego. Oprócz badań obrazowych, lekarz może zlecić wykonanie szeregu szczegółowych badań laboratoryjnych, których wyniki powinny pozwolić na ustalenie przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Wśród nich znajdują się badania hormonalne, immunologiczne, genetyczne oraz bakteriologiczne. Sprawy nie ułatwia fakt, że niekiedy niepłodność spowodowana jest jednocześnie występowaniem kilku czynników o różnym podłożu (szacuje się, że taka sytuacja dotyczy ok. 10-30% par).

Badania endokrynologii ginekologicznej

Celem badań hormonalnych jest weryfikacja poprawnego stężenia poszczególnych hormonów w organizmie kobiety w trakcie cyklu owulacyjnego. Wszelkie nieprawidłowości w tym względzie (np. zawyżony poziom testosteronu czy prolaktyny) mogą być przyczyną niepłodności. Badanie poziomu hormonów pozwala na wykrycie takich zaburzeń, jak: niewydolność przysadki mózgowej (odpowiedzialnej za wydzielanie wielu ważnych hormonów), obniżona rezerwa jajnikowa czy zespół policystycznych jajników.

Diagnostyka chorób tarczycy

Tarczyca jako jeden z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego człowieka wpływa m.in. na prawidłową przemianę materii we wszystkich narządach i tkankach. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tego gruczołu (np. choroba Hashimoto czy niedoczynność tarczycy) mogą być przyczyną, dla której kobieta doświadcza kłopotów z zajściem w ciążę. Badania laboratoryjne pomagające oznaczyć hormony wydzielane przez tarczycę to m.in. te badające poziom tyroksyny (fT4), trójjodotyroninę (fT3) oraz tyreotropinę (TSH).

Aby dopełnić obrazu diagnostyki niepłodności warto wspomnieć też o możliwościach, jakie dają badania genetyczne oraz te diagnozujące choroby na tle immunologicznym (związanym z naszym układem odpornościowym). Co ważne, dzięki szczegółowym badaniom udaje się pomóc prawie 90% par, które zgłaszają się do lekarza z problemem niepłodności.