15 czerwca 2017

Jak przygotować się do badań?

POWRÓT

U tej samej osoby w odstępie zaledwie dwóch dni wyniki analizy krwi mogą pokazać zupełnie inny obraz. Powodem tych różnic może być niewiedza o tym, jak właściwie przygotować się do badań laboratoryjnych.

Podpowiadamy, jak należy właściwie przygotować się do pobrania krwi do badań.

 

Tylko rano?

Zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w naszym organizmie, podlegają rytmom dobowym. Istnieje nawet dziedzina naukowa, która zajmuje się badaniem zależności pór dnia na naszą fizjologię – jest to chronofarmakologia. Według specjalistów zajmujących się tym tematem, stężenie wielu parametrów istotnych dla funkcjonowania naszego organizmu najwyższe jest rano. Poziom świadczącej o kondycji naszych nerek kreatyniny podnosi się wieczorem. Parametry glukozy, którą kontroluje się u osób chorych na cukrzycę lub tych, u których istnieje podejrzenie jej wystąpienia, są wysokie w nocy, a opadają w ciągu dnia. Jeśli lekarz podejrzewa u nas niedokrwistość czy nieprawidłową gospodarkę żelazem, konieczne będzie oznaczenie jego stężenia we krwi. Badanie to koniecznie należy wykonać rano, gdyż po południu stężenie tego pierwiastka jest najniższe. Ważne dla elastyczności komórek fosforany także wykazują najwyższe stężenie w nocy. Hemoglobina, która ułatwia transport żelaza i wapnia, osiąga najwyższe stężenie rano, i to wtedy najlepiej pobierać krew, aby móc obiektywnie ocenić jej poziom.

W przypadku części badań laboratoryjnych pora dnia, w której krew musi być pobrana, nie ma większego znaczenia. Pora dnia ma znaczenie w przypadku pobierania krwi do oznaczania hormonów tarczycy i hormonów płciowych!

Pora dnia nie ma znaczenia np. w przypadku badań: serologicznych w kierunku infekcji (np. Toxoplazmoza IgG, IgM, Borelioza IgG, IgM), badań grup krwi, badań genetycznych, badań alergologicznych IgE.

Najczęściej zlecane są one razem z innymi badaniami, dlatego też wszystkie warto wykonać tego samego dnia.

Co oznacza „na czczo”?

Wielu pacjentów zastanawia się, o której mogą zjeść ostatni posiłek, aby wyniki badań krwi nie były zafałszowane. I słusznie, bo znaczenie ma zarówno liczba godzin bez spożywania posiłków poprzedzająca pobranie krwi do analizy, jak również to, jaki posiłek był spożywany jako ostatni. Dokładniej rzecz ujmując, jeżeli oznaczany będzie poziom cholesterolu, glukozy, trójglicerydów czy leukocytów, wówczas przez cały dzień poprzedzający badanie (a nie tylko wieczorem tego dnia) należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw oraz picia alkoholu. Jeśli na badania wybieramy się rano (7:00–10:00), to ostatni posiłek nie powinien być spożyty później niż 8 godzin przed pobraniem krwi. Mitem jest, że nie wolno napić się wody przed badaniami. Jest to nawet wskazane, aby pobranie krwi było łatwiejsze – nawodnienie organizmu przez wypicie szklanki wody przed wyjściem do laboratorium ułatwi pielęgniarce znalezienie odpowiedniej żyły.

 

A co z lekami?

Leki przyjmowane na stałe, np. te na nadciśnienie tętnicze, należy przyjąć jak zwykle. Lekarz, który zleca badania, będzie potrafił właściwie zinterpretować wyniki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zapewne wcześniej zostaniemy uprzedzeni, że któryś z przyjmowanych przez nas leków powinien zostać przyjęty dopiero po pobraniu krwi do analizy. W tej grupie znajdują się m.in. leki, które mogłyby zaburzyć obraz poziomu stężenia hormonów tarczycy lub te, które bezwzględnie należy przyjmować w trakcie lub po posiłku, ponieważ na badania, jak wspomnieliśmy, należy przyjść na czczo. Koniecznie powinniśmy także poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych suplementach diety – może okazać się konieczne odstawienie ich już na kilka dni przed badaniem krwi. To samo dotyczy preparatów ziołowych – wpływają one na aktywność enzymów, gospodarkę hormonalną oraz poziom stężenia niektórych pierwiastków.

 

Instrukcje jak przygotować się do badań

 

Do badań z krwi

Do badania moczu

Do badań cytologicznych i genetycznych

Do badań kału

Do badań mikrobiologicznych

Do badań nasienia