19 czerwca 2016

Rak szyjki macicy

POWRÓT

Rak szyjki macicy to drugi, po raku piersi, najczęściej diagnozowany u kobiet nowotwór. Niestety, ze względu na zbyt późną diagnozę, połowy z chorych nie udaje się wyleczyć

Badania:

Rak szyjki macicy to drugi, po raku piersi, najczęściej diagnozowany u kobiet nowotwór. Niestety, ze względu na zbyt późną diagnozę, połowy z chorych nie udaje się wyleczyć. Dzieje się tak między innymi dlatego, że:

 • rak szyjki macicy we wczesnych stadiach nie daje wyraźnych objawów;
 • Polki zbyt rzadko poddają się badaniom cytologicznym;

Jak się chronić?

Regularnie wykonywać badania cytologiczne:

 • Finansowane przez NFZ badania, wykonywane tradycyjnymi metodami cytologicznymi

lub

 • Nowocześniejsze i czulsze badania: Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym (Cytologia LBC – liquid base cytology). Ten rodzaj badań daje większą pewność i można go odpłatnie wykonać w dobrych gabinetach ginekologicznych lub bezpośrednio w laboratoriach DIAGNOSTYKI. Tak pobrany materiał (wymaz) można również przebadać w kierunku infekcji wirusem HPV i bakteriami Chlamydia trachomatis. Koszt to ok. 85 zł*.

Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź, czy należysz do grupy ryzyka!
Rak szyjki macicy a wirus HPV

Badanie: HPV DNA met. PCR

Badania dowiodły, że infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV jest warunkiem niezbędnym do powstania raka szyjki macicy. Aż 95,6% przypadków tej choroby wywołanych jest zakażeniem wysokoonkogennymi typami wirusa HPV. Kobiety zarażone wirusem HPV są szczególnie narażone na zachorowanie na raka. Zdiagnozowanie infekcji HPV daje jasną informację, że pacjentka należy do grupy ryzyka i powinna bardziej o siebie dbać, tzn. częściej odwiedzać ginekologa i bardzo uważnie przestrzegać terminów badań cytologicznych.

Kto może być nosicielem HPV?

Każda aktywna seksualnie osoba (kobieta i mężczyzna). Wirus HPV przenosi się drogą płciową. Ważne są zarówno Twoje kontakty seksualne, jak i historia seksualna Twojego partnera.

Ocenia się, że blisko 50% wszystkich ludzi, na jakimś etapie życia, zainfekowało się wirusem HPV.

Jak się chronić?

Kobiety podejrzewające, że mogły mieć kontakt z wirusem powinny:

 • Po pierwsze, dzięki testom laboratoryjnym, można stwierdzić (lub wykluczyć) fakt zakażenia HPV, poprzez wykrycie DNA tego wirusa [test HPV DNA met. PCR]. Testy molekularne HPV DNA skutecznie wspierają przesiewowe badania cytologiczne – charakteryzują się wyższą czułością (średnio o 27%), w porównaniu do samej cytologii, w programie przesiewowych badań w kierunku zmian przednowotworowych szyjki macicy.
 • Po drugie, zgłosić się do ginekologa i pozostawać pod jego stałą opieką;
 • Po trzecie, regularnie i częściej wykonywać badania cytologiczne.

Koszt badania HPV DNA to ok. 155 zł*. Badanie można wykonać z tego samego pobrania, co cytologia cienkowarstwowa LBC.

Czy infekcja HPV = rak szyjki macicy?
Badanie: HPV mRNA met. PCR
NIE! Zakażenie wirusem HPV nie oznacza w każdym przypadku zachorowania na raka szyjki macicy.

W 80% przypadków, infekcja HPV ustępuje samoistnie, zwalczona przez siły obronne organizmu. Jednak w pozostałych 20% dochodzi przetrwałej infekcji. Jak zatem wykryć przetrwałą infekcję HPV?

Odpowiedzią jest badanie HPV mRNA metodą PCR.

W przewlekłej infekcji wysokoonkogennym typem HPV dochodzi do nasilenia ekspresji wirusowych onkogenów E6 i E7. Prowadzi to do rozwoju zmian nowotworowych komórek szyjki macicy i w konsekwencji zachorowania na raka.

Dodatni wynik mRNA HPV oznacza, że w badanej próbce wykryto transkrypty E6 i E7, co świadczy o tym, że zakażenie wysokoonkogennymi typami wirusa trwa od dłuższego czasu i proces karcynogenezy już się rozpoczął.

Ujemny wynik badania (brak transkryptów E6/E7) oznacza brak zakażenia lub odzwierciedla takie stadium zakażenia HPV, że organizm sam może wyeliminować infekcję.

Badanie można wykonać u kobiety w każdym wieku.

Badanie to zaleca się szczególnie u kobiet:

 • Z nieprawidłowymi wynikami badań cytologicznych (zmiany typu: ASC-US, LSIL, GCC);
 • W wieku menopauzalnym i starszych.

Badania nie wykonuje się u kobiet, u których stwierdzono stan przedrakowy lub raka.

Cena testu to ok. 330 zł. UWAGA! Istnieje możliwość wykonania badania nieodpłatnie, z refundacją NFZ. W tym celu należy udać się dla lekarza-ginekologa dysponującego odpowiednim kontraktem i możliwością wysyłania próbek do laboratoriów DIAGNOSTYKA.

Przygotowanie do badania HPV mRNA met. PCR:

 • przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych;
 • u pacjentek wymazu nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego;
 • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
 • zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
 • zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym
 • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu

*Ceny badań w sieci DIAGNOSTYKA mogą nieznacznie różnić się w zależności od Oddziału.