14 sierpnia 2020

Testy w kierunku COVID-19 na czas podróży, wyjazdów do sanatoriów czy zbiorowych uroczystości

POWRÓT

Przy przekraczaniu granicy niektóre państwa, oprócz negatywnego wyniku na COVID-19, wymagają również zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego brak zakażenia koronawirusem. Takie zaświadczenie wydawane jest do wyniku testu SARS-CoV-2 met. RT-PCR i jest opatrzone certyfikowanym podpisem lekarza. Zaświadczenie może być wykorzystywane przy przekraczaniu granicy lub okazane pracodawcy. W niektórych państwach posiadanie zaświadczenia może pozwolić na uniknięcie 2-tygodniowej kwarantanny.

Pandemia koronawirusa wciąż trwa i w wyniku pojawiania się nowych ognisk choroby COVID-19, niektóre państwa decydują się na wprowadzenie obostrzeń przy przekraczaniu ich granicy. Lista krajów, gdzie obowiązkowe jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego do wyniku testu SARS-CoV-2 met. RT-PCR wciąż ulega zmianom. Dlatego ważne jest sprawdzenie przed wyjazdem, czy w kraju, do którego chcemy się udać w celach biznesowych lub turystycznych, konieczne jest okazanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ujemny wynik testu w kierunku COVID-19. Najczęściej wymagane jest zaświadczenie lekarskie w języku angielskim. Posiadanie takiego zaświadczenia nie tylko pozwoli na wjazd do kraju docelowego, ale i w niektórych miejscach może pozwolić na uniknięcie kwarantanny. Warto więc dokładnie sprawdzić, jakie wymagania ma państwo, do którego się wybieramy.

Które kraje wymagają zaświadczenia lekarskiego do wyniku testu w kierunku COVID-19?

Sytuacja związana z ograniczeniami przy przekraczaniu granicy jest dynamiczna. Państwa często decydują się na wprowadzenie konkretnych wymagań wskutek nagłego rozwoju pandemii. Aktualne informacje dla podróżujących zamieszcza stale Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie internetowej ministerstwa można znaleźć listę państw, a po wybraniu danego kraju pojawiają się informacje odnośnie panującej tam sytuacji i stawianych dla podróżnych wymagań. Szczegółowe informacje sprawdzisz tutaj.

Pomocna może być również specjalna mapa krajów Unii Europejskiej, gdzie na bieżąco są dodawane informacje o ograniczeniach przy przekraczaniu granic drogą lądową, powietrzną czy morską. Szczegóły sprawdzisz tutaj. Jeżeli planujesz podróż do krajów spoza Unii Europejskiej aktualne informacje o wprowadzonych wymaganiach znajdziesz na interaktywnej mapie, obejmującej wszystkie państwa na świecie. Dowiesz się więcej tutaj.

Zaświadczenie lekarskie do wyniku badania SARS-CoV-2 met. RT-PCR w ofercie DIAGNOSTYKI

Otrzymanie zaświadczenia lekarskiego do wyniku badania na SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR jest dostępne w ofercie Diagnostyki. Zaświadczenie opatrzone jest certyfikowanym podpisem elektronicznym lekarza i faksymilą na wydruku. W naszej ofercie znajdują się zaświadczenia lekarskie w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim czy niemieckim oraz zaświadczenia lekarskie zgodne z wymaganiami poszczególnych krajów (m.in. Czech, Austrii i Grecji). W niektórych wariantach do wyniku testu dołączane jest również jego tłumaczenie na język angielski lub niemiecki. Ważność zaświadczenia zależy od kraju docelowego.

Testy genetyczne met. RT-PCR wykonywane są w specjalnych punktach mobilnych Drive&Go-Thru oraz w punktach wymazowych, w których materiał pobierany jest z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Tu sprawdzisz listę miast, w których wykonujemy test met. RT-PCR.

Test w kierunku SARS-CoV-2 również bez zaświadczenia lekarskiego

Badanie SARS-CoV-2 met. RT-PCR można również kupić bez zaświadczenia lekarskiego. Szczegóły znajdziesz tutaj. Oprócz testu genetycznego met. RT-PCR w ofercie posiadamy również badania serologiczne, które wykrywają obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z koronawirusem. Więcej informacji o rodzajach testów w kierunku COVID-19, które wykonujemy w DIAGNOSTYCE przeczytasz tutaj.

Ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 może być wymagany m.in. w szpitalach czy sanatoriach. Badanie może również potwierdzić lub wykluczyć COVID-19 u osób, uczestniczących w licznych zgromadzeniach, np. podczas przyjęć weselnych. Jest to o tyle istotne, ponieważ wskutek wesel pojawia się coraz więcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i warto jest ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się tej choroby.