3 stycznia 2018

TSH u ciężarnych

POWRÓT

Tyreotropina, w skrócie nazywana TSH, jest hormonem tarczycy, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu ciężarnej, ale także za rozwój płodu.

Większość ginekologów i położników badanie w kierunku określenia poziomu TSH zleca pacjentkom na pierwszej wizycie, w trakcie której potwierdzana jest ciąża, a także u kobiet planujących macierzyństwo. Pozwala to na sprawdzenie, czy u kobiety nie występuje niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie poziomu wolnych hormonów tarczycy, głównie dla dobrania odpowiedniej dawki leków, jeśli przyjmowanie ich okaże się potrzebne.

Dla kobiet planujących macierzyństwo za górną granicę poziomu TSH przyjmuje się wynik na poziomie 2,5 mcIU/ml. Jeśli pacjentka ma niższy poziom TSH, konieczne może być przyjmowanie hormonu tarczycy, zalecone przez lekarza mającego prowadzić ciążę lub endokrynologa.

Normy TSH u kobiet w ciąży

TSH wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Oddziałuje on na czynność tarczycy, w tym pobudza ją do produkcji innych hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny.
TSH w okresie życia płodowego odpowiada za właściwy rozwój ośrodkowego układu nerwowego i kostnego. Lekarze toczą dyskusje na temat norm TSH w ciąży i interpretacji wyników. Skąd biorą się rozbieżności? Otóż hormon hCG, który jest wydzielany w organizmie ciężarnej, naśladuje działanie TSH – w związku z tym spada stężenie białek wiążących hormony tarczycy. Do tego dochodzi fakt, że w ciąży często pojawiają się niedobory jodu, co dodatkowo utrudnia interpretację wyników TSH u przyszłych mam.
Punktem wyjścia jest jednak to, że za normę poziomu TSH w ciąży uważa się parametry nieznacznie różniące się od ogólnej. Wyniki zależą znacząco od zaawansowania ciąży. I tak, w pierwszym trymestrze są to wartości między 0,1 a 2, 5 mIU/l, w drugim – między 0,2 a 3 mIU/l, a w trzecim 0,3–3 mIU/l. Badanie wykonuje się w laboratorium, na bazie próbki krwi.

Dlaczego badanie TSH jest tak ważne

Niedoczynność tarczycy jest udziałem 0,3–2,5 proc. kobiet w ciąży. Ten stan, niestety, poważnie zaburza rozwój płodu, dlatego diagnostyka jest tak ważna. Nadczynność tarczycy diagnozowana jest znacznie rzadziej. Nawet jeśli wynik pierwszego badania nie wskazywał na zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, poziom TSH powinien być oznaczany na każdym etapie ciąży, jeśli tylko pojawią się objawy, które mogłyby sugerować odchylenia od normy.

Wśród innych wskazań do badania TSH w ciąży należy wymienić: istnienie innych chorób o charakterze autoimmunologicznym, poronienia w przeszłości i skrajnie wysokie stężenie hCG u ciężarnej. Także nieprawidłowe wyniki badań krwi, świadczące o hipercholesterolemii lub zaburzeniach elektrolitowych, są zdecydowanym wskazaniem do kontroli poziomu TSH.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

ZOBACZ e-PAKIETY CIĄŻOWE

ZOBACZ e-PAKIET TARCZYCOWY