31 maja 2017

Uprawiasz sport? Badaj się!

POWRÓT

Uprawiasz sport? Badaj się!

badania-dla-sportowcow

Przy dzisiejszej popularności konkurencji sportowych, takich jak biegi, jazda na rowerze, triathlon czy inne dyscypliny sprawnościowe, wiele osób wie, jak świadomie dbać nie tylko o formę, ale i zdrowie. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie tylko trening, dieta i regeneracja są tu istotne, ale także regularne badania diagnostyczne.

Uzyskane dzięki badaniom krwi wyniki pozwalają sportowcom planować i realizować proces treningowy w sposób bardzo efektywny i odpowiedzialny. Obciążenia, jakim poddawany jest organizm sportowca, biegacza, rowerzysty czy osoby uprawiającej kilka razy w tygodniu inną dyscyplinę sportową, wymagają właściwej kontroli. Badania krwi to jeden z jej sposobów. Pokazują nawet niewielkie zmiany w morfologii, co ma znaczenie nie tylko w kontroli zdrowia, ale i planowaniu efektywności wysiłku – w procesie treningowym i w czasie przygotowywania się do startów w zawodach.

 

Jak często się badać?

Aby uprawiać sport, należy być odpowiedzialnym za swój stan zdrowia, w tym zminimalizować ryzyko kontuzji. Warto też odwiedzać lekarza rodzinnego lub sportowego i poddawać się badaniom lekarskim przynajmniej 4 razy w roku. Dotyczy to zarówno osób, które trenują regularnie, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Może się bowiem okazać, że istnieją jakieś przeciwwskazania do treningów na poziomie wyczynowym. Mimo że, jak mówi przysłowie, sport to zdrowie, nagła zmiana stylu życia może zaowocować ujawnieniem się schorzeń, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Ich odpowiednio wczesne zdiagnozowanie pozwoli uniknąć nagłego pogorszenia stanu zdrowia i odpowiednio zaplanować treningi.

Podstawowym badaniom lekarskim koniecznie należy poddać się przed startem w zawodach biegowych. Mobilizują do tego dodatkowo organizatorzy biegów długodystansowych i zawodów triathlonowych, wymagając od zawodników okazania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do startu. Taki dokument wydaje lekarz rodzinny lub sportowy na podstawie pozytywnych wyników badań krwi, moczu i badania EKG.

 

Pakiet biegacza

Na podstawowy pakiet badań dla biegaczy (zarówno początkujących, jak i zaawansowanych), składają się:

Nie wystarczy wykonywać badań na początku sezonu startowego lub w momencie, w którym dopiero zaczynamy przygodę ze sportem. Biegacze w czasie intensywnego roztrenowania przed udziałem np. w maratonie czy triathlonie, a także osoby narażone na niedobory pierwiastków w organizmie powinny sprawdzać parametry krwi (morfologia) nawet co 2 tygodnie. Osoby uprawiające sport amatorsko także powinny pamiętać o tym, aby udać się na wizytę kontrolną do lekarza i poddać się badaniom mniej więcej co kwartał.

W przypadku osób, które biorą udział w zawodach, najlepszym czasem na wykonanie miarodajnych badań są okresy przejściowe, czyli te, w których treningi są mniej intensywne. Warto bowiem pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny ma wpływ na zmiany w stężeniach poszczególnych substancji.

Regularne badania krwi i moczu oraz EKG, nawet u mniej zaawansowanych treningowo zawodników, to jedna z najistotniejszych metod kontroli stanu zdrowia i wpływu aktywności ruchowej na organizm. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

ZOBACZ e-PAKIETY FIT &ACTIVE