Drętwienie lewej ręki - czego może być objawem?


Udostępnij

Drętwienie rąk jest jednym z zaburzeń czucia, które zalicza się do parestezji. Może pojawić się m.in. w wyniku nieprawidłowej pozycji podczas snu lub w przebiegu schorzeń kręgosłupa. Niekiedy drętwienie ręki jest jednym z objawów niedokrwienia mięśnia sercowego. Zastanawiasz się, czy drętwienie rąk jest groźne? A może chcesz wiedzieć, która ręka drętwieje od serca? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule.

drętwienie lewej ręki

Drętwienie ręki – przyczyny

Drętwieniem ręki określa się subiektywne zaburzenie czucia (parestezję), które bywa opisywane jako uczucie zimna, ciepła, mrowienia lub ucisku w kończynie górnej. Niekiedy towarzyszy mu ból. Drętwienie rąk może pojawiać się sporadycznie u osób zdrowych, np. w wyniku przyjęcia nieprawidłowej pozycji podczas snu. Bywa także objawem poważnych chorób, w tym groźnego dla życia zawału mięśnia sercowego.

Ucisk szyjnych korzeni rdzeniowych

Drętwienie lewej ręki od kręgosłupa jest najczęściej spowodowane spondylozą, czyli zwyrodnieniem kręgosłupa. W przebiegu choroby dochodzi do postępujących zmian w układzie kostnym, a w konsekwencji – do ucisku szyjnych korzeni rdzeniowych. Dolegliwości mogą pojawić się zarówno w lewej, jak i w prawej kończynie górnej. Drętwieniu często towarzyszy ból ręki i części szyjnej kręgosłupa. Przyczyną ucisku może być także przepuklina krążka międzykręgowego (tzw. wypadanie dysku).

Uszkodzenie splotu barkowego

Splot barkowy stanowi część układu nerwowego. Składa się z wychodzących z rdzenia kręgowego włókien nerwowych, które docierają do kończyny górnej i odpowiadają za jej unerwienie. Do uszkodzenia splotu nerwowego dochodzi zwykle w wyniku urazu, najczęściej u osób uprawiających sporty kontaktowe. Dolegliwości bólowe i drętwienie lewej ręki pojawiają się nagle, a chory potrafi zwykle wskazać dokładne okoliczności wystąpienia urazu.

Zaburzenia krążenia krwi

Przyczyną mrowienia i drętwienia rąk mogą być także zaburzenia krążenia krwi, np. w przebiegu miażdżycy, cukrzycy czy zakrzepicy. Zwykle obserwuje się objawy towarzyszące – oziębienie i zmianę zabarwienia skóry rąk (bladość lub zasinienie). Nagłe wystąpienie symptomów wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Brak szybkiego leczenia w przypadku ostrego niedokrwienia kończyny może nawet grozić amputacją.

Neuropatia obwodowa

Uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli neuropatia obwodowa, nie tylko może powodować uczucie drętwienia rąk, lecz także wywoływać inne objawy. Należą do nich nadwrażliwość na zmiany temperatur, osłabienie i zanik mięśni, nadmierne pocenie się, uczucie zimna lub gorąca. Neuropatia może być konsekwencją miażdżycy, urazów kości, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń metabolicznych w cukrzycy, niedoboru witaminy B12 lub magnezu. Jest też dość często jednym z objawów u osób zmagających się z chorobami nerek i wątroby.

Zespół otworu górnego klatki piersiowej

Zespół otworu górnego klatki piersiowej to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych przebiegających pomiędzy obojczykiem i pierwszym żebrem. Jeżeli do ucisku dochodzi po stronie lewej, może pojawić się drętwienie i osłabienie mięśni lewej ręki.

Migrena

Przejściowe drętwienie lub osłabienie lewej ręki może być objawem poprzedzającym atak migreny. Zwykle ustępuje wraz z pojawieniem się bólu głowy, choć bywa, że utrzymuje się dłużej. Niekiedy drętwieniu ręki towarzyszy drętwienie twarzy. Jeżeli powtarza się u Ciebie ból głowy i drętwienie lewej ręki – zgłoś się do neurologa.

Zawał mięśnia sercowego

Chorobą, którą w pierwszej kolejności należy wykluczyć w przypadku drętwienia lewej ręki, jest zawał mięśnia sercowego. To groźne dla życia schorzenie, spowodowane niedokrwieniem, wymaga natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych. Do objawów zawału mięśnia sercowego należą m.in.:

  • ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do szyi, żuchwy i kończyn górnych (lewej lub obydwu),
  • duszność,
  • ból w nadbrzuszu,
  • drętwienie lewej kończyny górnej,
  • nudności i wymioty,
  • nadmierne pocenie się.

Jeżeli ból w klatce piersiowej i drętwienie ręki pojawią się u Ciebie lub bliskiej Ci osoby – niezwłocznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112. Zrób to także, jeżeli zauważyłeś występowanie innych objawów, które mogą świadczyć o zawale mięśnia sercowego.

Co zrobić, gdy drętwieje lewa ręka?

Chcesz wiedzieć, do kogo zgłosić się w przypadku drętwienia lewej ręki? Jak wspomniano wyżej, wezwania pogotowia ratunkowego wymaga sytuacja, w której objawy mogą wskazywać na zawał mięśnia sercowego (np. obecność bólu w klatce piersiowej). Pilnej konsultacji z lekarzem wymagają także osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (np. osoby z nadciśnieniem tętniczym, palący papierosy, z podwyższonym stężeniem cholesterolu) lub wywiadem przebytego zawału w przeszłości.

Jeżeli drętwienie lewej ręki występuje u Ciebie od dawna, pojawia się w określonych pozycjach lub towarzyszy mu ból w okolicy kręgosłupa szyjnego – umów się na wizytę do lekarza rodzinnego. Porozmawia on z Tobą na temat Twoich dolegliwości, wykona szczegółowe badanie fizykalne (wraz z oceną neurologiczną) oraz zleci podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe.

Drętwienie lewej ręki – jakie badania wykonać?

Nawracające drętwienie lewej ręki należy diagnozować, nawet jeśli nie towarzyszą mu inne objawy. Do podstawowych badań, które powinieneś wykonać, zmagając się z drętwieniem ręki, należą:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi na obydwu kończynach górnych,
  • EKG (elektrokardiogram, czyli badanie oceniające czynność elektryczną serca),
  • badanie stężenia troponiny,
  • morfologia krwi obwodowej,
  • stężenie kreatyniny, mocznika,
  • badanie poziomu glukozy na czczo,
  • próby wątrobowe,
  • badanie poziomu potasu, sodu,
  • badanie poziomu magnezu,
  • badanie stężenia witaminy B12,
  • RTG kręgosłupa szyjnego.

Do bardziej zaawansowanych badań, mających na celu zobrazowanie struktur kostnych i tkanek miękkich w okolicy barku, kręgosłupa i kończyny górnej, należą tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Skierowanie na te badania możesz otrzymać od neurologa lub ortopedy.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia:

  1. S. Smith, C. McMullen, S. Herring, Differential Diagnosis for the Painful Tingling Arm, „Current Sports Medicine Reports”, 2021, dostęp online: czerwiec 2023, https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2021/09000/Differential_Diagnosis_for_the_Painful_Tingling.9.aspx.
  2. A. Kirkland, G. Sarlo, K. Holton, The Role of Magnesium in Neurological Disorders, „Nutrients”, 2018, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6024559/.
  3. N. Ojha, A. Dhamoon, Myocardial Infarction, „StatPearls”, 2022, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537076/.