Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

O Karcie

Zapraszamy do skorzystania z oferty Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi sieci DIAGNOSTYKA.

Czym jest Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi (KIGK)?

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi (KIGK) jest dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi jej posiadacza. Wzór karty jest zgodny z przepisami prawa i posiada akceptację Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Karta zastępuje dawny wpis grupy krwi do dowodu osobistego.
Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi ma format typowej karty kredytowej, również jest wykonana z plastiku, a Twoje dane nanoszone są w trwały sposób za pomocą specjalnej drukarki.

Dlaczego warto posiadać KIGK?

Dla własnego bezpieczeństwa:

  • Karta pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. 90 minut
  • Karta pozwala uniknąć oznaczania grupy krwi przy wielokrotnych pobytach w szpitalu
  • Karta jest środkiem zapewnienia dodatkowej ochrony zdrowia i życia
  • Karta jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie

Komu potrzebna jest Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi?

Każdemu. Wystarczy zawsze nosić ją w portfelu, razem z dowodem osobistym.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji gdy będzie potrzebował szybkiej transfuzji. Posiadanie Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi pozwala służbom medycznym skrócić procedurę przygotowania krwi do transfuzji o ok. 90 minut, a to kapitał na wagę ludzkiego życia.
W przypadkach ratujących życie, lekarz na podstawie Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi może ominąć procedurę oznaczenia grupy i zamówić jednoimienną z biorcą krew oraz jej składniki do pilnego przetoczenia przed wykonaniem próby zgodności i rozpocząć ratującą życie transfuzję. KIGK spełnia bowiem wymogi potwierdzonego wyniku badania grupowego krwi, który jest niezbędny do przetoczenia krwi i/lub jej składnika.

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi jest szczególnie godna polecenia osobom, które spędzają dużo czasu za kierownicą samochodu lub motocykla. Warto uświadomić sobie, że co roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków drogowych, w których ginie kilka tysięcy osób.

Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi warto również wyrobić przy okazji obowiązkowego w ciąży badania serologicznego. Przyszła mama może dzięki Karcie zaoszczędzić czas i uniknąć stresu przy okazji planowej lub nagłej wizyty na oddziale położniczym w szpitalu.

Jak uzyskać Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi
1. Zgłoś się do jednego z ponad 1100 Punktów Pobrań DIAGNOSTYKI.
2. Wypełnij formularz danych (dostępny w Punktach Pobrań).
3. W celu przygotowania Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi pielęgniarki pobiorą od Ciebie dwie niezależne próbki krwi, a w laboratorium wykonane zostaną dwa niezależne badania grupy krwi. Taka procedura gwarantuje pewność wyniku, od którego zależy Twoje bezpieczeństwo.
4. Zgłoś się po odbiór gotowej Karty w wyznaczonym terminie.

Karta Krwi dla dzieci
1. Ze względu na to, że antygeny układu AB0 mogą być jeszcze nie w pełni wykształcone – nie wystawiamy kart dzieciom, poniżej drugiego roku życia.
2. Kartę Grupy Krwi możemy wyrobić dziecku, które posiada dokument tożsamości ze zdjęciem (np. paszport), gdyż karta ważna jest tylko z takim dokumentem.
3. Kartę z danymi do karty wypełnia rodzic lub opiekun prawny dziecka i składa pod nimi podpis.