Czas na Wellbeing

Akcja edukacyjno-profilaktyczna Wiosna na plus

Zdjęcie dla Czas na Wellbeing

Wellbeing – o co w tym chodzi?

Znana wszystkim sentencja „w zdrowym ciele zdrowy duch” pochodzi z I wieku n.e. z twórczości rzymskiego poety Juwenalisa. Do dziś jest używana jako zachęta do dbania o zdrowie oraz w najprostszym tłumaczeniu oznacza, że stan naszego umysłu zależy także od kondycji naszego ciała. Sentencja „w zdrowym ciele zdrowy duch” leży u podstaw dzisiejszego podejścia do zdrowia i samopoczucia, czyli tzw.  Wellbeingu.

Wellbeing to nic innego jak stan dobrego samopoczucia (dobrostanu), który osiąga się posiadając zarówno komfort psychiczny oraz zdrowie, czyli brak choroby w aspekcie psychofizycznym. Istotnym aspektem Wellbeingu są również pozytywne emocje, nawiązywane relacje społeczne oraz posiadanie i realizowanie założonego celu. Osoby z dobrym samopoczuciem chętniej angażują się w działania społeczne, łatwiej nawiązują relacje, są bardziej efektywne w podejmowanych aktywnościach. Jeśli chorują, to na skutek podejmowanej terapii szybciej dochodzą do zdrowia. Niski poziom dobrego samopoczucia to częstsze infekcje, które są konsekwencją obniżonej odporności.

Wellbeing i profilaktyka – idą ze sobą w parze!

Gdyby tak prześledzić statystyki, okaże się, że zdecydowanie większą uwagę do prozdrowotnych działań profilaktycznych, w postaci dbałości o dietę, zwiększenia aktywności fizycznej, regularnych kontroli w gabinecie lekarskim, podejmują przede wszystkim kobiety. To przekłada się na średnią długość życia, która pokazuje, że statystyczny Polak żyje niestety 8 lat krócej niż Polka (mężczyzna – 71,8 lat, kobieta – 79,7 lat). Być może podchodzenie do swojego zdrowia w sposób niewymagający zaangażowania wynika z tego, że profilaktyka nie jest pewnego rodzaju obowiązkiem, który porównując np. do okresowego przeglądu samochodu wymagałby pieczątki w dedykowanym temu dokumencie? Należy mieć jednak świadomość, że właśnie profilaktyczne wykonywanie badań, w tym laboratoryjnych pozwala na zwiększenie świadomości o stanie własnego zdrowia. Jest ze strony każdego bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, pozwalającym na wychwycenie pewnych odchyleń jeszcze przed wystąpieniem doskwierających objawów klinicznych. Takie troskliwe postępowanie wobec samego siebie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań, pozwala na szybkie reagowanie, podjęcie wczesnego leczenia, zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie ewentualnych dolegliwości oraz co najważniejsze - powrót do codziennego, zorganizowanego rodzinnego i zawodowego życia.

W naszym napiętym harmonogramie bezwzględnie powinno znaleźć się miejsce na szeroko pojętą profilaktykę. Wśród działań profilaktycznych powinniśmy uwzględnić m.in. okresowe oglądanie znamion przez dermatologa, kontrolowanie masy ciała i obwodu brzucha, pomiar ciśnienia tętniczego, przegląd stomatologiczny oraz badania z programów profilaktyki nowotworów - piersi, prostaty, jelita grubego i szyjki macicy.

Nieocenionym uzupełnieniem profilaktycznych, a także innych zaplanowanych wizyt u lekarza będą wyniki badań laboratoryjnych, które wykonywane mimo braku występowania objawów choroby, są w stanie wykryć zaburzenia na wczesnym, możliwym do wyleczenia etapie choroby. Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na witalność na lata i osiągnąć Wellbeing - przebadaj się w trakcie wiosennej akcji edukacyjno-profilaktycznej w Diagnostyce. Rzetelne skontrolowanie stanu zdrowia zapewni wykonanie odpowiednio dobranych badań laboratoryjnych, dostępnych w 3 wersjach pakietów.

Obraz tła sekcji na stronie landingu.
Obraz tła sekcji na stronie landingu.

Korzyści

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 1

e-Pakiety to zestawy badań opracowane przez lekarzy.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 2

Ponad 1200 placówek w Polsce - jesteśmy zawsze blisko Ciebie!

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 3

Kupując badania w e-Pakietach, wybierasz niższą cenę.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 4

Odbierz wyniki online - szybko i wygodnie.

Jak osiągnąć Wellbeing?

W zabieganych, zapracowanych czasach pielęgnacja pozytywnych emocji nie należy do łatwych zadań, tym bardziej, że słowami amerykańskiej psycholog i autorki książek Barbary Fredrickson to „negatywność mamy w naturze, pozytywność musimy zbudować sami”. Zatem, chcąc być zdrowym w ujęciu psychofizycznym, powinniśmy cieszyć się nawet z drobnych rzeczy, wykazywać się większym spokojem, być ciekawym świata i nim się zachwycać, mieć inspiracje i nadzieję na lepsze jutro oraz kochać – ludzi, podróże, muzykę, kino, zwierzęta.

Intensywne życie zawodowe i rodzinne powoduje, że nawet najlepsze przyjaźnie padają ofiarami napiętego harmonogramu, powiększającej się rodziny i rozwijającej się kariery. Marginalizacja i odizolowanie się od ludzi wykazują jedynie negatywny wpływ, szczególnie na sferę psychiczną człowieka. Spotykanie i spędzanie czasu z innymi jest warunkiem utrzymania sprawności umysłowej, fizycznej i emocjonalnej. Nawiązywane relacje pobudzają mózg do pracy, poprawiają nastrój i wyostrzają zmysły, obniżają poziom kortyzolu. Dobrze zagospodarowany towarzysko czas daje poczucie bycia użytecznym i potrzebnym oraz ma niezwykle pozytywny wpływ na aspekt zdrowia psychicznego.

Posiadanie przed sobą celu do zrealizowania pozytywnie nastawia do dalszych etapów życia. Pozytywne nastawienie jest związane głównie z psychicznym aspektem naszego zdrowia, przekłada się jednak na fizyczne funkcjonowanie organizmu. Niezależnie od tego jaki to cel - niewielki dotyczący zmiany wystroju mieszkania, czy też ogromny – dotyczący reorganizacji zawodowego życia, dążenie do niego i osiągnięte efekty przynoszą pozytywne skutki, chociażby dobre samopoczucie i zadowolenie z jego realizacji. W badaniach naukowych udowodniono, że osoby posiadające przed sobą cel, po to, aby go osiągnąć starają się bardziej dbać o swoje zdrowie oraz wykazują się o 30% wyższymi funkcjami poznawczymi (uwaga, pamięć, postrzeganie) niż odpowiadająca im wiekowo grupa osób, która tego celu nie posiada.

Do osiągnięcia stanu Wellbeing trzeba być zdrowym. Nie da się ukryć, że zdrowie w ujęciu psychofizycznym pomaga w byciu pozytywnym, nie przeszkadza w „wychodzeniu do ludzi” i umożliwia realizację postawionych przed sobą celów. W odniesieniu do zdrowia, należy mieć jednak świadomość, że sporo poważnych chorób, w tym onkologicznych, ma długi okres bezobjawowy. Oznacza to, że możemy być przekonani o dobrym statusie swojego zdrowia, równocześnie powoli i sukcesywnie go tracąc. I właśnie tutaj pomaga – profilaktyka.