Wyciek z sutka – co może oznaczać? Przyczyny i diagnostyka

lek. Agnieszka Żędzian


Udostępnij

Wyciek z sutka jest często zgłaszanym symptomem u kobiet w wieku reprodukcyjnym. U większości z nich jest zjawiskiem fizjologicznym lub objawem łagodnych chorób. Zawsze jednak wymaga konsultacji z lekarzem. Dowiedz się, jakie są przyczyny wycieku z sutka, jakie objawy mogą mu towarzyszyć i na czym polega diagnostyka w przypadku tej dolegliwości.

wyciek z sutka

Wyciek z sutka – co to jest?

Wyciekiem z sutka określa się wydobywanie się z niego wydzieliny u mężczyzn i u kobiet, które nie są w ciąży i nie karmią piersią. Może on dotyczyć jednej piersi lub obydwu. Ponad 80% kobiet doświadcza wycieku z sutka przynajmniej raz w życiu, z czego w 97% przypadków ma on charakter łagodny. W związku ze wzrostem świadomości kobiet na temat raka piersi objaw ten jest często powodem niepokoju i skłania pacjentki do wizyty w gabinecie lekarskim. To trzecia (po bólu piersi i wyczuwalnej palpacyjnie zmianie w jej obrębie) najczęściej zgłaszana dolegliwość dotycząca gruczołu sutkowego.

Czy wyciek z sutka jest normalny?

Wydobywanie się wydzieliny z sutka jest zjawiskiem prawidłowym u kobiet w ciąży, po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Może utrzymywać się nawet do 2 lat po urodzeniu dziecka. Fizjologiczny wyciek z sutka dotyczy zwykle obu piersi, ma kolor biały, żółty lub zielonkawy. Może wystąpić u kobiet w wieku reprodukcyjnym, które nie spodziewają się dziecka i nie karmią piersią, szczególnie w przypadku częstej stymulacji piersi. Przyczyną niegroźnego wycieku z sutka mogą być także stres, zmiany hormonalne zachodzące w trakcie cyklu miesiączkowego i fizjologiczne poszerzenie przewodów mlekowych.

Patologiczny wyciek z sutka dotyczy zwykle jednej piersi. Wydobywająca się wydzielina może być przezroczysta, surowicza lub krwista. Objawów takich nie należy bagatelizować, lecz trzeba niezwłocznie zgłosić się na konsultację do lekarza. Szybkiej diagnostyki wymaga także każdy wyciek z sutka u mężczyzn i u kobiet po przebytej menopauzie.

Jakie są przyczyny wycieku z sutka?

Do przyczyn wycieku z brodawki sutkowej należą:

  • zmiany włóknisto-torbielowate piersi – powstają w efekcie zmian hormonalnych w trakcie cyklu menstruacyjnego i stanowią jedną z przyczyn bólu piersi;
  • torbiele w piersiach – mogą być wyczuwalne palpacyjnie i wymagają kontroli USG;
  • brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi – łagodny nowotwór rozwijający się w przewodzie mlekowym;
  • zapalenie piersi – może być np. konsekwencją urazu, nieprawidłowej techniki karmienia piersią lub zakażenia (najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty);
  • ropień piersi – towarzyszy mu gorączka, silny ból i zaczerwienienie piersi. Wyciek z sutka ma charakter ropny lub krwisty;
  • rak sutka – do innych objawów raka piersi należą: wciągnięcie brodawki sutkowej, zmiana kształtu piersi, wyczuwalny guz w jej obrębie,
  • podwyższenie stężenia prolaktyny (hiperprolaktynemia) w przebiegu:
    • prolactinoma, czyli guza przysadki mózgowej, wydzielającego prolaktynę,
    • niedoczynności tarczycy,
    • przewlekłej choroby nerek,
    • chorób wątroby,
    • stosowania wybranych leków, np. werapamilu czy leków przeciwpsychotycznych.

Przeczytaj także: Rak piersi u mężczyzn – objawy, diagnostyka.

Wyciek z sutka – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Wyciekowi z sutka mogą towarzyszyć inne objawy, które mają istotne znaczenie w procesie diagnostycznym. Gorączka sugeruje zapalenie lub ropień piersi. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy często zgłaszają niezwiązane z dietą zwiększenie masy ciała, nietolerancję zimna i zaparcia. Obecność wodobrzusza lub żółtaczki wskazuje na chorobę wątroby. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłosić lekarzowi.

Wyciekowi z sutka mogą towarzyszyć inne objawy ze strony gruczołu sutkowego, takie jak: asymetria piersi, wyczuwalny guz czy zmiany skórne w jej obrębie. W okolicy dołów pachowych wyczuwalne są powiększone węzły chłonne.

Wyciek z piersi – diagnostyka

Diagnostyka wycieku z piersi rozpoczyna się od dokładnie zebranego wywiadu. Podczas rozmowy z pacjentem lekarz pyta o dolegliwości ze strony piersi, wygląd wydzieliny, objawy towarzyszące, przebyte choroby, stosowane leki i występowanie nowotworów w rodzinie. U kobiet duże znaczenie ma wywiad ginekologiczny, m.in.: wiek wystąpienia pierwszej miesiączki (menarche), data ostatniej miesiączki, przebyte ciąże, poronienia czy karmienie piersią. Wywiad i badanie fizykalne (ze szczególnym uwzględnieniem badania piersi) mają na celu zidentyfikowanie osób, u których wyciek z sutka może mieć charakter patologiczny i wymaga pogłębienia diagnostyki.

Do najczęściej wykonywanych badań u pacjentów z wyciekiem z sutka należą:

  • stężenie TSH i prolaktyny – to podstawowe badania w diagnostyce odpowiednio niedoczynności tarczycy i hiperprolaktynemii;
  • mammografia – badanie obrazowe, uznawane za złoty standard w diagnostyce raka piersi;
  • USG piersi – badanie obrazowe piersi wykonywane przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym, u których dominuje tkanka o charakterze gruczołowym;
  • rezonans magnetyczny piersi – stanowi uzupełnienie dla mammografii i USG piersi;
  • biopsja piersi – umożliwia pobranie materiału do badania cytologicznego (biopsja cienkoigłowa) lub histopatologicznego (biopsja gruboigłowa). Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG.

Badanie cytologiczne wydzieliny z sutka nie jest zalecane z uwagi na niską czułość w wykrywaniu raka piersi. Częstość występowania wyników fałszywie negatywnych sięga ponad 50%.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia