7 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Siódmy tydzień po zapłodnieniu, to zazwyczaj liczony przez lekarza 9 tydzień ciąży (dokładny sposób liczenia tygodni ciąży został omówiony w artykule 1.) i bardzo prawdopodobne, że do tego momentu odbyła się już pierwsza wizyta ginekologiczna, a podczas niej możliwe było zobaczenie bicia serca dziecka. W okresie siódmego tygodnia po zapłodnieniu ciąża może jeszcze nie być widoczna „gołym okiem”, jednak organizm kobiety ciągle dostraja się do nowych okoliczności- część kobiet ciągle boryka się z porannymi mdłościami i ogólnym dyskomfortem w ciągu dnia, jednak bliżej drugiego trymestru ciąży u niektórych kobiet nieprzyjemne dolegliwości zanikają. Siódmy tydzień ciąży po zapłodnieniu, czyli 9 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do pierwszego trymestru, a do daty porodu zostały 31 tygodnie ciąży. 7 tydzień ciąży – który to miesiąc? Siódmy tydzień ciąży licząc od momentu zapłodnienia, jest drugim miesiącem ciąży.

7 tydzień ciąży

Jak przebiega siódmy tydzień ciąży? Rozwój zarodka w siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?

W 7 tygodniu ciąży po zapłodnieniu zarodek coraz bardziej zaczyna przypominać dziecko. W 9 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza zarodek ma już około 16-20 mm długości i waży około 2 gramy i wielkością przypomina oliwkę. W jego wyglądzie ludzkie cechy stają się coraz bardziej wyraźne: zanika ogon, pozostawiając po sobie kość ogonową; stawy rąk i nóg mogą się zginać, rozwijają się sutki i mieszki włosowe. Natomiast na języku zaczynają tworzyć się kubki smakowe, a w dziąsłach zawiązki zębów mlecznych.

Siódmy tydzień po zapłodnieniu to również czas, w którym narządy rozrodcze zaczynają się rozwijać w określonym kierunku, jest jednak wciąż zbyt wcześnie by określić płeć dziecka  podczas badania USG w gabinecie. W tym okresie zachodzą zmiany w narządach takich jak:

  • Serce: w tym tygodniu ciąży mięsień sercowy kończy swój podział na cztery komory i zaczyna pracować głośno i wyraźnie. 7 tydzień ciąży – USG – bicie serca. Warto pamiętać, że serce zarodka bije dużo szybciej niż u osób dorosłych, w związku z czym dźwięk słyszany w trakcie kolejnych wizyt podczas badań USG bardziej przypomina dźwięk końskiego galopu niż znanego np. z filmów bicia serca osoby dorosłej.
  • Mięśnie: mięśnie ulegają dalszemu wzrostowi i rozwojowi, co pozwala zarodkowi coraz więcej poruszać rękami i nogami.
  • Łożysko: kształtujący się nowy narząd, jest połączony z macicą za pomocą nowo powstałych naczyń, a z zarodkiem za pomocą pępowiny. W siódmym tygodniu po zapłodnieniu łożysko jest wystarczająco rozwinięte, aby przejąć większość pracy koniecznej do produkcji hormonów, pomagających rosnąć i rozwijać się dziecku.

Objawy ciąży w siódmym tygodniu. 7 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy jest widoczny brzuch w 7 tygodniu ciąży?

W okolicy 9 tygodnia ciąży liczonego przez lekarzy, u niektórych kobiet może zacząć być widoczny niewielki brzuszek, jednak u innych kobiet może go jeszcze nie być widać- i oba te warianty są całkowicie normalne. Część kobiet w ciąży w okolicy 7 tygodnia po zapłodnieniu  zauważa, że brzuch w 7 tygodniu ciąży, szczegónie jego dolna część staje się w tym okresie „twardsza”, „bardziej zbita”- jest to wynik rozszerzania się ścian macicy, które dopasowują się do rosnącego zarodka.

Macica to nie jedyny narząd, który przechodzi zmiany w trakcie ciąży. Ciało kobiety w ciąży ulega wielu zmianom w metabolizmie z powodu m.in. działania hormonów ciążowych, czy zmian w układzie krążenia. Zmiany te obejmują między innymi: niższy poziom cukru we krwi, wzrost objętości krwi krążącej w organizmie, zwiększony rzut serca, czy niższe ciśnienie krwi.

Objawy 7 tygodnia ciąży po zapłodnieniu są zazwyczaj bardzo podobne do tych z wcześniejszych tygodni ciąży. Niektóre z objawów, których można się spodziewać w 7 tygodniu ciąży po zapłodnieniu to:

  • Poranne mdłości i wymioty
  • Zmęczenie
  • Opuchnięte, tkliwe piersi i sutki
  • Częste oddawanie moczu
  • Objawy z układu pokarmowego: wzdęcia, zgaga, zaparcia
  • Przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Bóle głowy
  • Wyostrzony zmysł węchu i niechęć do konkretnych produktów spożywczych
  • Wahania nastroju i pogorszone samopoczucie
  • Spadek libido

Należy jednak pamiętać, że u niektórych kobiet nie muszą występować żadne z wyżej wymienionych objawów i jest to jak najbardziej normalne. Każda ciąża jest inna i u każdej kobiety objawy mogą pojawić się (lub znikać) w innych jej momentach, z różnym nasileniem.

Jakie badania wykonać w siódmym tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu, czyli w 9 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.

Według zaleceń pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna odbyć się do 10 tygodnia ciąży liczonego przez lekarza (czyli 8 t.c po zapłodnieniu). Na pierwszych wizytach u ginekologa wykonywane jest zazwyczaj USG dopochwowe, które jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się zarodka.

7 tydzień ciąży – USG

Za pomocą badania USG w siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu możliwe jest m.in. określenie tak zwanej długości ciemieniowo- siedzeniowej (CLR), czyli długości ciała mierzonej od głowy do pośladków zarodka – która umożliwia bardzo precyzyjne określenie wieku ciąży. Należy pamiętać, iż pomiar CLR jest przydatny w określaniu wieku ciąży do 11 tygodnia ciąży liczonego przez lekarzy (czyli 9 tygodnia po zapłodnieniu), ponieważ tylko do tego momentu wszystkie zarodki rozwijają się w tym samym tempie- mają takie same dobowe przyrosty długości. Dodatkowo w badaniu USG możliwe jest uwidocznienie coraz wyraźniej elementów twarzy takich jak uszy, oczy, usta oraz oddzielonych od siebie paluszków u rąk i stóp.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa zostają zlecone najważniejsze badania, które mają na celu m.in: ocenić stan zdrowia przyszłej mamy, wykluczyć najpowszechniejsze infekcje zagrażające rozwijającemu się zarodkowi, czy konflikt w zakresie grup krwi pomiędzy mamą, a dzieckiem.

Do badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy ginekologów na początku ciąży zalicza się:

  • Kontrola stomatologiczna
  • Ocena ryzyka wystąpienia depresji
  • Oznaczenie poziomu TSH, aby wykluczyć choroby tarczycy
  • Badanie czystości mikrobiologicznej pochwy (biocenoza pochwy) – wykluczające infekcje, powodujące ewentualne zagrożenia na dalszych etapach ciąży.

Jeżeli badania wykonano już na wcześniejszej wizycie, nie trzeba ich przez jakiś czas powtarzać, chyba że lekarz ze względu na otrzymany, niepokojący wynik zadecyduje inaczej. Harmonogram badań wykonywanych w ciąży w zależności od czasu jej trwania, przedstawia standard opieki okołoporodowej.

Jak zadbać o siebie w siódmym tygodniu ciąży od zapłodnienia?

  • Regularne ćwiczenia

Badania wykazały, że kobiety, które regularnie ćwiczą (zwłaszcza na podwyższonym tętnie) podczas ciąży, zwykle doświadczają krótszych porodów- wynika to z faktu zwiększonej wytrzymałości organizmu podczas wysiłku. Warto znaleźć ćwiczenie, które są jednocześnie przyjemnością i pozostają bezpieczne pod kątem urazów czy intensywności np.: pływanie, spinning, jogging.

  • Znalezienie wygodnych ubrań

Bardziej dopasowane ubrania „sprzed ciąży” na tym etapie mogą być już zbyt ciasne. Warto znaleźć w swojej szafie elastyczne, naturalne, oddychające tkaniny, które nie ograniczają ruchów i nie opinają za bardzo w pasie.

  • Zadbanie o odpowiednie nawodnienie

Poza zdrową i zbilansowaną dietą, to właśnie picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia może pomóc z bólami głowy, zawrotami głowy, zaparciami i wzdęciami. Zalecana ilośc wody wypijana przez kobiety w ciąży wynosi od 8-12 szklanek dziennie- chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej. 

  • Odpoczynek

Na początku ciąży większość kobiet odczuwa zmęczenie i szybszą męczliwość w ciągu dnia. Aby zachować energię warto zawrzeć w ciągu dnia kilka drzemek lub po prostu spokojnych chwil dla siebie.

Sprawdź: 8 tydzień ciąży

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                                American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.