Akcja profilaktyczna - Zdrowie na plus

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej DIAGNOSTYKI „Zdrowie na plus”, która potrwa od 27.03.2023 do 31.05.2023.

Wiosna i badania – czy idą ze sobą w parze?

Zarówno w przyrodzie jak i w naszym organizmie pewne zmiany odbywają się cyklicznie i uzależnione są od wpływu promieni słonecznych. Po zimowym leniuchowaniu i gromadzeniu energii pod kocem budzimy się do życia oraz z narastającą niecierpliwością oczekujemy dłuższych i cieplejszych dni. Z medycznego punktu widzenia, wiosna to bardzo dobry czas na wykonanie badań i skontrolowanie „pozimowego” stanu zdrowia. Wykryte ewentualne nieprawidłowości m.in. w postaci niedoborów witamin czy też składników mineralnych mogą być łatwo uzupełnione odpowiednio skomponowaną dietą bogatą w sezonowe owoce i warzywa, a zaburzenia metaboliczne – wyrównane zwiększoną dawką wiosenno-letniego ruchu.  

Dobrze przebadać się wiosną!

Andrzejki, okres świąteczny, Sylwester, karnawał, no i oczywiście Tłusty Czwartek, to tylko niektóre z jesienno-zimowych okazji, które zachęcają nas do ucztowania i spożywania nadprogramowej dawki kalorii. Często okres zimowy wiąże się z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, a dieta obfitująca w przetworzoną żywność niekoniecznie idzie w parze z nadmiarem chęci i życiowej energii. Dlatego też, u progu wiosny warto skontrolować jesienno-zimowe rozleniwienie i upewnić się, czy aby na pewno związane jest tylko z przemijającym sezonem, czy też wynika z rozwijających się w organizmie zaburzeń. Przecież nadmierna ospałość, uczucie zmęczenia, uczucie zimna mogą być również skutkiem anemii, niedoczynności tarczycy i nieprawidłowości w metabolizmie glukozy.

Zadbajmy o siebie na wiosnę!

Wśród sposobów dbania o siebie i swoje zdrowie, regularne badania profilaktyczne możemy wymienić jako jeden z wielu przykładów. Najlepszym podejściem do swojego zdrowia i troski o samego siebie jest tzw. podejście holistycznie. Oznacza to, że powinniśmy skupić się na zdrowiu i potrzebach naszego całego organizmu, uwzględniając równocześnie swoją fizyczność, ale także psychikę. Wiosna jest dobrym czasem na wzmożenie troski o swoje zdrowie, o które możemy zadbać na bardzo wiele przyjemnych sposobów:

  • Korzystaj ze słońca

Światło słoneczne bierze udział w produkcji hormonów – serotoniny i melatoniny, odpowiedzialnych m.in. za regulację rytmu dobowego. Stymulowana przez promienie słoneczne produkcja serotoniny, określanej również mianem endorfiny lub hormonu szczęścia, pozwala nam się obudzić oraz sprawia, że odczuwamy przyjemność i ekscytację z nadchodzącego dnia. Słońce stymuluje również produkcję witaminy D, która m.in. jest istotnym czynnikiem w profilaktyce niektórych typów nowotworów (raka piersi, jelita grubego i prostaty.)

  • Więcej się ruszaj

Sprzyjające, wiosenne warunki pogodowe pozwalają na porzucenie samochodu i przesiądnięcie się na rower. Alternatywne może być także wysiadanie na wcześniejszym przystanku i spacer, który uwzględni przejście określonego dystansu, np. dziesięciu tysięcy kroków. Wysiłek fizyczny, tak jak w przypadku ekspozycji naszej skóry na słońce, poza wyrzutem serotoniny wiąże się również z wyrzutem dopaminy – czyli kolejnego hormonu szczęścia.

  • Jedz sezonowe warzywa i owoce

Nowalijki, czyli młode wiosenne warzywa stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Poza komponentą smakową, oferują także zwiększoną zawartość błonnika, który wspomaga bezcenną dla naszego zdrowia mikroflorę jelit. Wg zasad talerza żywieniowego, warzywa i owoce powinny stanowić połowę spożywanego przez nas posiłku.

  • Spotykaj się ze znajomymi

Spotykanie i spędzanie czasu z innymi jest warunkiem utrzymania sprawności umysłowej, fizycznej i emocjonalnej. Nawiązywane relacje pobudzają mózg do pracy, poprawiają nastrój i wyostrzają zmysły. Dobrze zagospodarowany towarzysko czas daje poczucie bycia użytecznym i potrzebnym oraz ma niezwykle pozytywny wpływ na aspekt zdrowia psychicznego.

  • Przebadaj się profilaktycznie

W ramach edukacyjno-profilaktycznej akcji Zdrowie na plus rzetelne skontrolowanie „pozimowego” stanu zdrowia zapewni wykonanie odpowiednio dobranych badań laboratoryjnych, dostępnych w trzech wersjach pakietów:

  1. e-Pakiet Zdrowie na plus (podstawowy) w cenie 99 zł – w skład pakietu wchodzą takie badania jak: morfologia, lipidogram, glukoza, CRP, które pozwalają ocenić ogólny stanu zdrowia organizmu. Ponadto w pakiecie możemy znaleźć takie badania jak kreatynina, ALT, TSH i potas które mogą pomóc w wykryciu chorób nerek, wątroby, tarczycy oraz serca.
  2. e-Pakiet Zdrowie na plus (rozszerzony) w cenie 219 zł – w jego skład wchodzą badania znajdujące się w pakiecie podstawowym oraz dodatkowo m.in. witamina D wykorzystywana w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym, transferyna – na jej podstawie możemy określić poziom zmagazynowanego żelaza, GGTP – przydatny w diagnostyce chorób wątroby czy hemoglobina glikowana – służąca do monitorowania przebiegu cukrzycy i pomocy w decyzjach terapeutycznych.
  3. e-Pakiet Zdrowie na plus (kompleksowy) w cenie 329 zł – w skład pakietu wchodzą badania znajdujące się w pakietach podstawowym i rozszerzonym. Jednak jest on wzbogacony m.in. o takie badania jak: witamina B12 – oznaczenie przydatne w różnicowaniu przyczyn niedokrwistości oraz diagnozowaniu zaburzeń neurologicznych, albumina – parametr oceniający syntetyczną funkcję wątroby, PT (INR) – wskaźnik służący określeniu krzepliwości krwi.

Akcja profilaktyczna obowiązuje zarówno w e-Sklepie Diagnostyki, jak i bezpośrednio w placówkach.

Dlaczego badania profilaktyczne są ważne?

Wszystkie Towarzystwa Lekarskie podkreślają wysoką rangę profilaktyki i uwzględniają działania profilaktyczne w każdych publikowanych wytycznych. Profilaktycznie wykonywane badania laboratoryjne w znacznej ilości przypadłości pozwalają na bardzo wczesne wykrycie alarmujących odchyleń, a nieprawidłowe wyniki niejednokrotnie wiążą się z rozpoznaniem choroby, ewentualnie stanowią podstawę do wzmożonej kontroli nad pacjentem. Nawet jeśli nie odczuwamy objawów klinicznych chorób, nie oznacza, że nie chorujemy. Wśród wielu podstępnie rozwijających się dolegliwości wymienia się nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, stłuszczenie wątroby, dnę moczanową czy osteoporozę. Mogą one rozwijać się latami, stopniowo prowadząc do coraz większego spustoszenia naszego organizmu, a ich diagnoza na zaawansowanym etapie niejednokrotnie zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie i ogranicza możliwości terapeutyczne.

Właśnie dlatego ważna jest profilaktyka – regularne wykonywanie badań laboratoryjnych, nawet mimo braku objawów chorobowych, pozwala na wczesne wykrycie wielu zaburzeń, zwiększa możliwość ich skutecznego wyleczenia oraz pozwala uniknąć przykrych w konsekwencjach powikłań.


Akcje profilaktyczne e-Sklepu