Badania krwi

DIAGNOSTYKA to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Obsługujemy miliony pacjentów rocznie oraz współpracujemy z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.

Oferujemy największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów), dostępnych również bez skierowania od lekarza.

katalog badań diagnostyki

pakiety badań

W naszych placówkach możesz liczyć na profesjonalną i przyjazną obsługę, która doradzi, profesjonalnie pobierze krew do badań oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Posiadamy ponad 1100 placówek w całej Polsce, w których z usług korzystają miliony pacjentów rocznie. Punkty Pobrań dostosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych, a część posiada specjalne kąciki dziecięce pomagające w bezstresowej obsłudze małych pacjentów.

W części miast istnieje również możliwość zamówienia pobrania w domu pacjenta. Po wcześniejszym umówieniu terminu i zakresu badań do pacjenta wysyłana jest osoba, która pobiera krew do badań.

Wielu pacjentów korzysta z Karty Stałego Klienta, dzięki której uzyskują:

  • dostępu do wyników badań przez Internet
  • rabatów na badania

Dzielimy się wiedzą o medycznej diagnostyce laboratoryjnej: zapraszamy do zapoznania się z artykułami popularno-naukowymi oraz uczestniczenia w organizowanych przez nas spotkaniach (informacji szukaj w dziale „Aktualności”).

Pobieranie krwi, podstawowe badania krwi i więcej

Laboratoryjne badanie krwi to dobry sposób kontrolowania swojego zdrowia, a gdy coś nie w porządku, wyniki badań krwi stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia.

Wyniki badań krwi – znaczenie

Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w roku – w większości przypadków daje to możliwość wczesnego wykrycia niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O ich zlecenie można poprosić lekarza, jednakże obecnie można, a nawet trzeba o zdrowie troszczyć się samemu. Płatne badania można wykonać w niepublicznych laboratoriach w całej Polsce – nie ma potrzeby posiadania skierowania, czy wcześniejszego umawiania się na wizytę i oczekiwania w kolejce. Badania nie są drogie, kłopotliwe czy czasochłonne – wystarczy przyjść (przy większości badań na czczo) do Punktu Pobrań. Jeśli uda się uniknąć lub wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę, wydane pieniądze zwracają się wielokrotnie.

Jakie choroby mogą wykryć badania krwi?

Praktycznie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi. Co więcej, laboratoryjne badanie krwi pomoże określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą pojawić się w przyszłości. Np. wykonywane na podstawie próbki krwi badania genetyczne są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1).

W Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA. Pozornie oszczędzając na badaniach laboratoryjnych, narażamy się na poważne problemy zdrowotne i często bardzo poważne wydatki związane z chorobą i jej leczeniem. Na zdrowiu nie warto oszczędzać!

Jak zinterpretować wyniki krwi?

W badaniach ilościowych (określających ilość danej substancji, np. danego hormonu), przy każdym wyniku umieszcza się tzw. zakres referencyjny „od” (minimum) – „do” (maksimum). Jeśli wynik znajduje się pomiędzy wartościami granicznymi przyjmuje się, że jest on prawidłowy, choć oczywiście zdarzają się wyjątki i dlatego wyniki powinny być interpretowane przez lekarza.
Warto wspomnieć o popełnianym przez pacjentów błędzie – wynik „pozytywny” badania obecności czynnika chorobotwórczego (np. wirusa HCV) nie oznacza, że wszystko jest w porządku, ale wręcz przeciwnie – że stwierdzono infekcję!

Nasza oferta

W ofercie DIAGNOSTYKI znajdują się wszystkie badania podstawowe oraz bardzo szeroki wybór badań specjalistycznych.

Wybór badań:

1. Badania podstawowe:

a. Hematologia: np. morfologia krwi z automatycznym rozmazem, retikulocyty, eozynofilia

b. Koagulologia: np. PT, APTT, fibrynogen, D-dimery, antytrombina III

c. Chemia kliniczna: badania wykonywane dla diagnostyki miażdżycy, schorzeń wątroby, gospodarki elektrolitowej, gospodarki węglowodanowej (glukoza) i innych

d. Badanie moczu

e. Badanie kału: np. krew utajona, pasożyty, resztki pokarmowe, lamblie, rota i adenowirusy

2. Badania specjalistyczne:

a. Diagnostyka infekcji:

Np. borelioza, grypa i paragrypa, cytomegalia (CMV), mononukleoza (EBV), mykoplazma, bruceloza, toksoplazmoza, toksokaroza, Helicobacter pylori, listerioza, chlamydia, pneumocystoza.
Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby: HBsAg, anty-HBs, anty-HCV, HCV-RNA, HBeAg, anty-HBe, anty-HAV. HCV-PCR, HBV-PCR

b. Alergologia: ponad 200 pojedynczych alergenów (m. in. roztocza, mleko, trawy, drzewa, żywność) oraz system paneli PolyCheck (panele: pokarmowy, oddechowy, mieszany)

c. Diagnostyka hormonalna:

Diagnostyka chorób tarczycy i przytarczyc: np. TSH, T3, T4, Ft3, Ft4, przeciwciała przeciwtarczycowe: anty-TG, anty-TPO, TRAb; tyreoglobulina, PTH, kalcytonina, metabolity witaminy D3
Hormony przysadkowe: GH, ACTH, FSH, LH, PRL,
Hormony płciowe: estradiol, progesteron, testosteron, wolny testosteron, wolny estriol,
Hormony nadnerczy: kortyzol, aldosteron, katecholaminy, DHEA
Hormony trzustki: insulina,
Hormony i enzymy łożyskowe: hCG, PAPP-A, oksytocynaza, izooksytocynaza
Inne hormony i czynniki wzrostowe: leptyna, IGF-1, IGF-BP, erytropoetyna

d. Markery nowotworowe: np. PSA, wolny PSA, AFP, CA -125 (m. in. marker raka jajnika), CA – 19.9 (m. in. marker raka przewodu pokarmowego), CA – 15.3 (m. in. marker raka sutka, jajnika i płuc), CEA, TPS

e. Serologia: np. Grupy krwi wraz z Kartą Identyfikacyjną Grupy Krwi

f. Zaawansowany monitoring cukrzycy: np. C-Peptyd, insulina, hemoglobina glikowana HbA1c

g. Diagnostyka anemii: ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy, transferyna

h. Autoimmunologia: szeroki panel badań w tym przeciwciała: przeciwjądrowe, antykardiolipinowe, dsDNA, ANCA, przeciw plemnikom, składniki dopełniacza, anty-CCP (marker RZS)

i. Diagnostyka osteoporozy: pyrylinks D, osteokalcyna, ICTP

j. Diagnostyka ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego: CK-MB, troponina I, mioglobina

k. Monitorowanie stężenia leków: digoksyna, teofilina, leki przeciwpadaczkowe

l. Oznaczanie narkotyków w moczu: opiatów, amfetaminy, marihuany

m. Badania wykonywane metodami biologii molekularnej PCR, RT-PCR: badania genetyczne w kierunku:

  • Infekcji
  • Chorób genetycznych
  • Predyspozycji genetycznych do zachorowania na np. nowotwory, chorobę Alzheimera i inne

n. Mikrobiologia

o. Mykologia.

Pakiety badań

Wiele osób świadomie dbających o swój stan zdrowia decyduje się raz w roku na samodzielne zlecanie badań profilaktycznych.
Aby pomóc świadomym pacjentom w doborze badań właściwych dla ich wieku, płci i stanu zdrowia, postanowiliśmy zaoferować nowy produkt: Pakiety badań. Aby skorzystać:

1. wejdź na Pakiety Badań
2. dobierz Pakiet odpowiedni dla Twoich potrzeb
3. znajdź placówkę DIAGNOSTYKI
4. wykonaj badania (UWAGA!!! E-Pakiety zakupione w sklepie Diagnostyki mogą być do 50%  tańsze niż pojedyncze badania zakupione w punkcie pobrań)
5. ciesz się zdrowiem jak najdłużej!

Ceny badań krwi, różnią się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie.   Zapytania można kierować do poszczególnych oddziałów
Informacje o cenach badań oraz bezpłatnych badaniach  w ramach akcji profilaktycznych można znaleźć w dziale promocje.