Darmowe badania krwi – jak się zapisać na bezpłatne badania krwi?

Nieuchronnie, zbliża się koniec trwania programu Profilaktyka 40 PLUS, czyli programu darmowych, laboratoryjnych badań profilaktycznych.  Założeniem tego programu jest bezpłatna, profilaktyczna diagnostyka laboratoryjna dedykowana osobom po 40 roku życia. Jakie darmowe badania wykonać można w ramach programu i jak można uzyskać skierowanie na badanie?

Darmowe badania krwi

Profilaktyka i jej znaczenie dla zdrowia

Bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, niejednokrotnie zapobiegającym rozwinięciu się wielu chorób lub pozwalającym na ich wczesne wykrycie są regularne badania laboratoryjne wykonywane nawet mimo braku jakichkolwiek objawów.  Niestety niedawna pandemia Covid 19 spowodowała znaczny spadek zainteresowania zdrowotną profilaktyką wśród społeczeństwa, o czym świadczy zmniejszona liczba wizyt u lekarzy, jak również spadek zainteresowania badaniami. To bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ wprowadzane na świecie lockdowny wydłużyły w populacji dzienny czas siedzenia z 5 do 8 godzin na dobę, zmieniły także tryb pracy, umożliwiając wykonywanie jej w sposób zdalny. Przełożyło się to na zmniejszenie aktywności fizycznej społeczeństwa i zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych, które zagrażają naszemu zdrowiu (znacząco wzrosła ilość spożywanego przez nas jedzenia, przekąsek między posiłkami oraz liczba posiłków). Przedstawione fakty przemawiają raczej za potrzebą wzmożenia kontroli nad swoim zdrowiem niż jej zaniechania, stąd w odpowiedzi na te zauważalne problemy powstał program darmowych badań laboratoryjnych, dedykowanych dla osób po 40 roku życia.

Badania za darmo – czy warto wykonać?

Darmowe badania po 40. roku życia pozwalają na wykrycie chorób, które nawet przez wiele lat mogą rozwijać się w sposób bezobjawowy. Choroby, takie jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, przewlekła niewydolność nerek, rak prostaty czy rak jelita grubego powoli i destrukcyjnie niszczą niezauważalnie nasze zdrowie, a z upływem czasu stają się trudne, lub niemożliwe do wyleczenia. Profilaktyczne, badania za darmo uwzględnione w programie pozwalają na wykrycie ich we wczesnej fazie, a zastosowane leczenia na tym etapie umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Niekiedy zahamowanie i odwrócenie postępów niezaawansowanej choroby wymaga krótkotrwałej i nieobciążającej farmakoterapii, zwiększonej dawki ruchu, zmiany sposobu odżywiania oraz zrezygnowania ze złych nawyków. Profilaktycznie wykonywane badania laboratoryjne pozwalają zatem na zwiększenie świadomości o stanie swojego zdrowia i umożliwiają na wizytę u lekarza, we właściwym czasie.

Darmowe badania – zarówno dla kobiet i mężczyzn

Program darmowych badań laboratoryjnych obejmuje zarówno kobiety i mężczyzn po 40. roku życia. Każdemu pacjentowi przed wykonaniem badań laboratoryjnych mierzone jest ciśnienie tętnicze krwi, obwód pasa, masa ciała i wzrost – w celu wyliczenia wskaźnika BMI (wskaźnik nadwagi/otyłości). Lista badań laboratoryjnych dla pacjenta generowana jest po wypełnieniu dedykowanej programowcowi ankiety.

Darmowe badania dla kobiet to:

  • morfologia krwi obwodowej;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo wykonanie pełnego profilu lipidowego;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • oznaczenie aktywności enzymów – ALT, AST i GGTP;
  • stężenie kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • stężenie kwasu moczowego we krwi;
  • badanie na obecność krwi utajonej w kale.

Darmowe badania dla mężczyzn to:

  • morfologia krwi obwodowej;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo wykonanie pełnego profilu lipidowego;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • oznaczenie aktywności enzymów – ALT, AST i GGTP;
  • stężenie kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • stężenie kwasu moczowego we krwi;
  • badanie na obecność krwi utajonej w kale;
  • PSA – marker choroby nowotworowej prostaty.

Darmowe badania – poznaj ich znaczenie

  • Morfologia krwi jest badaniem, na podstawie którego ocenia się ogólną kondycję organizmu. Wynik badania wnosi wiele istotnych informacji na temat niedoborów pierwiastków (żelazo) lub witamin (B12, kwas foliowy) oraz przyczyn toczących się infekcji. Pozwala na wykluczenie chorób hematologicznych lub zaburzeń odporności.
  • Na podstawie wyniku stężenia cholesterolu całkowitego lub/i lipidogramu wnioskować można o ryzyku rozwoju chorób sercowo naczyniowych, np. miażdżycy.
  • Stężenie glukozy we krwi jest kryterium rozpoznania cukrzycy, czyli poważnej choroby metabolicznej.
  • Oznaczenie aktywności enzymów – AST, ALT i GGTP pozwala na ocenę funkcji wątroby i dróg żółciowych.
  • Na podstawie wyniku badania ogólnego moczu, stężenia kreatyniny oraz kwasu moczowego wnioskuje się o stopniu wydolności nerek.
  • Badanie w kierunku wykrycia krwi utajonej w kale ma na celu wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych w jelicie grubym.
  • PSA, badanie dedykowane wyłącznie mężczyznom, stanowi marker raka prostaty.

Wyniki powyższych badań dają podstawę lekarzowi do podjęcia decyzji o ewentualnym skierowaniu pacjenta na rozszerzone badania diagnostyczne lub w przypadku ich prawidłowych wartości – wyznaczenie terminu kolejnych badań profilaktycznych.

Badania za darmo – jak zdobyć skierowanie?

W celu uzyskania skierowania na bezpłatne badania laboratoryjne w ramach programu należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i wypełnić ankietę. W zależności od udzielanych na pytania odpowiedzi zostanie wygenerowana lista badań laboratoryjnych oraz kod skierowania. Na podstawie numeru PESEL oraz kodu skierowania w punktach pobrań sieci laboratoriów Diagnostyka, biorących udział w programie zostanie zrealizowana usługa pobrania krwi i wykonane zostaną badania laboratoryjne z powierzonego materiału (mocz, krew, kał). Należy pamiętać, aby na badania zgłosić się na czczo!

Badania za darmo – lista punktów realizujących program

Program realizowany jest przezsieć laboratoriów Diagnostyka. Listę punktów pobrań oraz godziny ich funkcjonowania dostępne są pod linkiem: https://diag.pl/pacjent/aktualnosci/profilaktyka40plus/?fbclid=IwAR3-4rAJ7xJ9EqMdZ3uaVQkUoF7cPIvoP7JcltkhLs0vM4kbzT3sCYyVUSQ

Szczegółowych informacji dotyczących programu udzielą również konsultanci infolinii.

Badania za darmo – do kiedy?

Z programu skorzystać można do 30.12.2024 roku.Pamiętaj, że ze względu na wzajemne zależności badanych parametrów i wieloczynnikowy charakter podłoża chorób, uzyskane wyniki badań należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. 

Dr n. med. Beata Skowron

Specjalista Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej

Konsultant ds. Informacji Medycznej

Dział Medyczny Sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA