Oświadczenie Grupy Diagnostyka

Oświadczenie Grupy Diagnostyka

W związku z pojawianiem się pytań i wątpliwości, wywołanych wypowiedzią rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia pragniemy oświadczyć co następuje:

  1. Wedle naszej najlepszej wiedzy Ministerstwo Zdrowia i podległe mu agendy uznają wyniki badań na SARS-CoV-2 wykonywanych sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, a realizowanych przez Grupę DIAGNOSTYKA w Mobilnych Punktach Pobrań („Drive&Go-Thru”). Ta sama metoda i ten sam zestaw do pobierania DIAGprobe, stosowany jest w badaniach realizowanych na zlecenie szpitali w sześciu laboratoriach Diagnostyki, wpisanych na listę Ministerstwa Zdrowia, uprawnionych do wykonywania testów w kierunku COVID-19 (https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid).
  1. Zestaw do pobrań DIAGprobe, stosowany przez Grupę DIAGNOSTYKA, został zaakceptowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (decyzja z dnia 23 marca 2020 roku). Jako jedyne na polskim rynku nasze zestawy gwarantują 72-godzinną stabilność próbki. Dlatego stosujemy je do każdego pobrania – zarówno do badań robionych dla szpitali, jak i w programie Badamy-Wspieramy, który jest realizowany w Mobilnych Punktach Pobrań („Drive&Go-Thru”).
  1. Wszystkie dotychczas otwarte Mobilne Punkty Pobrań – zarówno w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, jak i Krakowie – działają na podstawie zgody odpowiedniego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.  Pobranie próbek odbywa się w specjalnych namiotach,a zastosowane procedury uniemożliwiają kontakt pomiędzy kolejnymi osobami, od których pobierany jest materiał do badań. O każdym badaniu i jego wyniku informujemy Sanepid, który na jego podstawie wdraża właściwe postępowanie. 

W związku z wypowiedzią rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, Pana Wojciecha Andrusiewicza, zamieszczoną w dniu 16 kwietnia 2020 roku w serwisie internetowym Radia dla Ciebie (RDC) pt. „Resort zdrowia nie uznaje wyników testów w punkcie na Ursynowie” (link do materiału znajduje się TU, dostęp z dnia: 20.04.2020, g. 17.00), skierowaliśmy pismo do Biura Prasowego Resortu Zdrowia z prośbą o jej sprostowanie. Wierzymy, że nie była ona oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, zaś należy ją położyć na karb pomyłki lub niepełnej znajomości faktów. Jesteśmy jednak przekonani, że brak sprostowania może prowadzić do szerzenia się niepokoju i rozprzestrzeniania zjawiska „covid-fake-news’ów”. Doceniamy jednocześnie dotychczasowe wysiłki Ministerstwa Zdrowia w zakresie zwalczania tych negatywnych zjawisk w przestrzeni mediowej i w tym pokładamy wiarę, że praktyka ta będzie kontynuowana.

Grupa DIAGNOSTYKA

Kraków, 21 kwietnia 2020 r.