Ból głowy po jedzeniu – gdzie szukać przyczyny?


Udostępnij

Ból głowy to powszechna dolegliwość, która może objawiać się łagodnie albo w postaci intensywnej migreny. Niezależnie od stopnia nasilenia wpływa znacząco na codzienne funkcjonowanie. Istnieje wiele potencjalnych źródeł dokuczliwych objawów ze strony głowy, a jednym z nich jest pożywienie. W tym wpisie wyjaśnimy, gdzie szukać przyczyny bólu głowy po jedzeniu. 

Jakie mogą być przyczyny bólu głowy po jedzeniu?

Wskazuje się kilka czynników, które mogą prowadzić do bólu głowy po jedzeniu. Jednym z nich jest nagła zmiana poziomu cukru we krwi, szczególnie po spożyciu posiłków bogatych w cukry proste. Wówczas dolegliwościom bólowym często towarzyszy senność. Z kolei ból głowy i nudności po jedzeniu mogą być związane z nadwrażliwościami pokarmowymi IgG-zależnymi. Niektóre osoby po spożyciu określonych pokarmów, takich jak sery, czekolada, czerwone wino czy żywność zawierająca sztuczne substancje słodzące, doświadczają napadów migreny. 

Zobacz także: Jedzenie a zdrowie. Różnice między nietolerancją, nadwrażliwością i alergią – jak odnaleźć się w gąszczu pojęć?

Senność i ból głowy po jedzeniu a poziom cukru we krwi

Jedną z możliwych przyczyn bólu głowy po jedzeniu jest tak zwana hipoglikemia reaktywna. Występuje, gdy po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, a następnie spada. Nagły spadek poziomu cukru we krwi może prowadzić do takich objawów, jak ból głowy, senność czy ogólne osłabienie. Symptomy występują po spożyciu posiłków zawierających dużą ilość węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych – najczęściej po śniadaniu lub obfitej kolacji, która następuje po długiej przerwie w jedzeniu. Nie pojawiają się one w nocy, rano na czczo ani też podczas aktywności fizycznej. Jest to szczególnie częste u chorych z cukrzycą typu 2, ale może dotyczyć także innych osób, zwłaszcza jeśli spożywane posiłki mają wysoki indeks glikemiczny. 

Ból głowy po jedzeniu a nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne

Nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna to jedna z możliwych przyczyn bólu głowy po jedzeniu. Gdy jest on wynikiem tego typu nadwrażliwości, może przybierać różne formy. Może być pulsujący, tępy lub mieć charakter migrenowy. Ponadto niektórzy pacjenci zgłaszają objawy towarzyszące, takie jak zawroty głowy, zmęczenie czy problemy z koncentracją. Dokuczliwe dolegliwości mogą występować nawet kilka dni po spożyciu danego produktu, dlatego często bardzo trudno powiązać je z jedzeniem

Do diagnostyki nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych służą testy laboratoryjne, takie jak badanie myfoodprofile. Leczenie bólu głowy po jedzeniu związanego z nadwrażliwościami pokarmowymi IgG-zależnymi zwykle obejmuje eliminację lub ograniczenie spożycia pokarmów wywołujących uciążliwe symptomy

Migreny a ból głowy po jedzeniu

Migrenowe bóle głowy są dość powszechne, dotyczą ok. 15% populacji, co sprawia, że stanowią istotny problem zdrowotny. Istnieje kilka czynników, mogących wywoływać migrenę. Należy do nich m.in. długotrwałe głodzenie, które może spowodować hipoglikemię i odwodnienie. U niektórych osób ataki migreny mogą być spowodowane spożyciem określonych produktów, takich jak alkohol, kawa, czekolada, sery oraz artykuły z aspartamem i glutaminianem sodu. To dlatego, że zawierają one takie substancje, jak kofeina, teobromina i aminy biogenne, które mogą nasilać migrenę. 

Wybór posiłków i nawyki żywieniowe mogą mieć znaczący wpływ na ryzyko wystąpienia migreny. Dlatego też wielu pacjentów z migreną decyduje się na eliminację z diety produktów, które mogą nasilać objawy choroby. 

Dla niektórych osób korzystne może być wykonanie badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej, które pomaga w identyfikacji potencjalnych wyzwalaczy migreny. Dostępne badania naukowe sugerują, że wdrożenie diety eliminacyjnej na podstawie wyniku takiego testu może efektywnie kontrolować migrenę, bez konieczności stosowania farmakoterapii. 

Sprawdź również: Co na zaparcia? Rozwiązania szukaj u źródła.

Jak znaleźć przyczynę bólu głowy po jedzeniu?

W przypadku częstego występowania bólu głowy po jedzeniu kluczowe jest śledzenie reakcji organizmu po konkretnych produktach spożywczych. W tym celu warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, czyli zapisywać wszystkie spożywane posiłki i ewentualnie występujące po nich dokuczliwe objawy. Można też rozważyć wykonanie testów w kierunku nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej, takich jak badanie myfoodprofile, które pozwoli dokładnie zidentyfikować potencjalne alergeny. Wprowadzenie ograniczeń w diecie na podstawie wyników badań poziomu przeciwciał w klasie IgG wobec produktów spożywczych jest skuteczną strategią w zmniejszeniu liczby napadów bólu głowy

Każdy pacjent, który wykona badanie myfoodprofile, oprócz wyniku otrzymuje osobisty przewodnik dietetyczny stworzony na podstawie raportu z badania. Zindywidualizowany przewodnik dietetyczny został przygotowany przez specjalistów i zawiera wskazówki żywieniowe pomocne przy wprowadzaniu diety eliminacyjnej oraz listę zamienników produktów spożywczych wskazanych do wykluczenia z jadłospisu. Więcej szczegółów na temat tego, jak wygląda wynik testu myfoodprofile, znajduje się w filmie

Podsumowanie

Ból głowy po jedzeniu może być uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza gdy nie jest jasne, co go wywołuje. Jego pojawienie się może być sygnałem, że organizm reaguje na nagłe zmiany poziomu cukru we krwi, co wymaga dalszej obserwacji i ewentualnej modyfikacji diety. Inną z potencjalnych przyczyn jest występowanie nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej, dlatego w procesie diagnozowania warto uwzględnić testy w jej kierunku. Dzięki identyfikacji pokarmów, które szkodzą, i stosowaniu odpowiedniego leczenia żywieniowego możliwe jest złagodzenie bólu głowy i poprawa jakości życia pacjentów.

Autor: Aleksandra Świgut, Dział Informacji Naukowej, EUROIMMUN Polska Sp. z o.o.

Bibliografia

  • A. Czekajło-Kozłowska, B. Regulska-Ilow, Związek sposobu żywienia z występowaniem migrenowych bólów głowy – przegląd wyników badań, Hygeia Public Health 2019; 54(2): 80–87.
  • K. Alpay K. i wsp., Diet restriction in migraine, based on IgG against foods: A clinical double-blind, randomised, cross-over trial, Cephalalgia 2010; 30(7): 829–837.