EEG

Mgr Jolanta Pawłowska
Udostępnij

EEG – co to za badanie? Elektroencefalografia, inaczej EEG, jest to badanie oceniające aktywność elektryczną mózgu. Badanie EEG polega na rejestrowaniu fal mózgowych z użyciem elektrod (pojedynczych lub w postaci czepka) umieszczonych na głowie pacjenta. Wynik EEG to encefalogram, zapisywany na komputerze. 

EEG – badanie – co wykrywa?

Elektroencefalografię przeprowadza się celem zdiagnozowania chorób mózgu lub też monitorowania wcześniej wykrytego schorzenia układu nerwowego. Najczęściej wykorzystywana jest w przypadku padaczki, ale lekarze zalecają wykonanie EEG również w przypadku urazów głowy, guzów mózgu, problemów z pamięcią i zasypianiem oraz innych objawów sugerujących chorobę układu nerwowego. Elektroencefalografia jest wykonywana również wówczas, gdy lekarz chce skontrolować aktywność mózgu osoby pozostającej w śpiączce oraz przed zabiegami operacyjnymi mózgu.

Zabieg EEG jest bezbolesny, bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wymaga specjalnych przygotowań, z wyjątkiem ograniczenia spożycia kofeiny do 12 godzin przed zabiegiem oraz umycia głowy szamponem bez stosowania odżywek, balsamów, kremów. Wyjątek stanowi elektroencefalografia po deprywacji (niedoborze) snu, przed którą pacjent musi powstrzymać się od spania w noc poprzedzającą badanie.

EEG może przybierać różne formy:

  • jednorazowego badania (trwającego około 1 godzinę w pozycji siedzącej lub leżącej),
  • badania trwającego kilka godzin lub przez całą noc,
  • wideo-EEG (z wykorzystaniem kamery),
  • przenośnego EEG (monitoring pacjenta przez dłuższy czas przy wykonywaniu codziennych czynności).