Kresa biała

Mgr Aleksandra Rutkowska


Udostępnij

Kresa biała, co to takiego? Określana jako kresa biała brzucha, zwana również łacińskim terminem linea alba, to mocne pasmo tkanki łącznej, które znajduje się w środkowej płaszczyźnie między mięśniami prostymi brzucha. Jej długość może się różnić w zależności od wzrostu osoby, ale średnio wynosi około 33 cm.

Kresa biała zaczyna się przy wyrostku mieczykowatym mostka i ciągnie w dół do spojenia łonowego. Jej szerokość stopniowo się zwiększa w kierunku pępka, osiągając największą szerokość w okolicy pępka, około dwa razy większą niż na górze. Następnie zwęża się ku dołowi, aż osiągnie końcowy punkt przyczepu, gdzie znowu rozszerza się, tworząc trójkątną blaszkę, nazywaną przytwierdzeniem kresy białej. Ta blaszka przyczepia się do górnego brzegu spojenia łonowego poprzez więzadło łonowe górne.

Termin "kresa biała w ciąży" jest popularnie używany w kontekście ciąży. Jest to linia ciemniejszej pigmentacji, która pojawia się na brzuchu kobiety w ciąży. Kresa ta biegnie pionowo od pępka w kierunku spojenia łonowego. Jest to efekt hormonalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety w ciąży. Kresa biała może być bardziej widoczna u niektórych kobiet niż u innych i może różnić się pod względem intensywności i długości. Nie jest to jednak wskaźnik zdrowia ani płci dziecka.