Leukokoria

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Leukokoria, określana również jako objaw białej źrenicy, to objaw okulistyczny często sygnalizujący groźne schorzenie oka. Polega na pojawieniu się w źrenicy oka białego, zauważalnego przez otoczenie, odblasku – refleksu źrenicznego. Jeżeli w obserwowanym oku zajdą patologiczne zmiany o białym zabarwieniu tj. zaćma, guzy, stan zapalny, ziarniniaki, wówczas w miejscu źrenicy widoczna jest biała plamka. Zdecydowana większość objawów białej źrenicy dostrzegalna jest w trakcie wykonywania zdjęć twarzy przez aparat cyfrowy (lampa błyskowa uwidocznia na zdjęciach czerwoną naczyniówkę oka). Drugą metodą wykrycia tego schorzenia jest oświetlanie źrenicy za pomocą retinoskopu.

Leukokoria nie jest symptomem patognomonicznym, czyli charakterystycznym dla żadnej choroby. Równocześnie jej pojawienie się nie zawsze związane jest z występowaniem zmian w gałce ocznej. Każdorazowe wystąpienie objawu białej źrenicy powinno być niepokojącym sygnałem i w przypadku jej zaobserwowania należy bezzwłocznie zgłosić się do okulisty.

Największe znaczenie diagnostyczne objawu białej źrenicy ma u dzieci, ponieważ nie sygnalizują one problemów z widzeniem. U dorosłych leukokoria najczęściej charakteryzuje się pogorszeniem ostrości widzenia oraz uczuciem obecności ciała obcego w gałce ocznej. Wizyta u okulisty zawsze jest kluczem do zdiagnozowania przyczyny objawu białej źrenicy.