Podniebienie gotyckie

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Podniebienie gotyckie to genetycznie uwarunkowana wada wrodzona, charakteryzująca się nieprawidłowym wykształceniem podniebienia twardego, które jest wówczas węższe i wysoko wysklepione, charakteryzuje się też zwężeniem szczęki. 

Gotyckie podniebienie – przyczyny  

Przyczynami, poza genetycznymi uwarunkowaniami, mogą być też:

  • niedobory witaminy D3 (brak suplementacji w ciąży),
  • nieprawidłowe oddychanie przez usta spowodowane np. infekcjami. 

Podniebienie gotyckie u niemowlaka wpływa na jego rozwój i codzienne funkcjonowanie, przysparzając problemów ze ssaniem (dziecko spożywa mniej pokarmu i dławi się podczas karmienia), połykaniem, oddychaniem (oddychanie przez usta), a także wymową (problemy z wymawianiem niektórych głosek np. r, l, cz, ż, sz). U dzieci oddychających przez usta pojawia się wyraz twarzy określany mianem twarzy adenoidalnej. Zwężenie szczęk powoduje wady zgryzu, najczęściej tyłozgryzu.

Podniebienie gotyckie może wystąpić w przebiegu takich chorób jak:

Leczenie podniebienia gotyckiego nie jest konieczne, jeżeli nie występuje wada zgryzu. Warto, w przypadku podejrzenia wystąpienia podniebienia gotyckiego u dziecka, udać się do pediatry, laryngologa lub stomatologa. Trudności z wymową powinny zostać skonsultowane z lekarzem logopedą, a wada zgryzu leczona ortodontycznie. Nieleczona przypadłość może skutkować pogłębieniem wad zgryzu i wymowy, nawracającymi infekcjami dróg oddechowych oraz zwiększonym ryzykiem próchnicy.