Resekcja żołądka

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Resekcja jest słowem pochodzącym z języka łacińskiego – recectio oznacza ‘odcięcie’. Na gruncie medycyny odnosi się do zabiegu chirurgicznego usunięcia całego narządu lub jego fragmentu.

Częściowa resekcja żołądka jest jedną z operacji bariatrycznych, a więc służących leczeniu otyłości. Ma charakter restrykcyjny. To znaczy, że po wykonaniu zabiegu zostaje ograniczona objętość pokarmu, jaką żołądek może przyjąć. Obecnie resekcja żołądka wykonywana jest metodą rękawową (zwaną też mankietową).

W przebiegu resekcji częściowej, w brzuchu pacjenta, lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć (0,5-1,5 m), w których umieszcza tokary (groty do przebijania z kanałem wewnątrz). Przez nie wprowadza narzędzia niezbędne do wykonania resekcji (w tym laparoskop, czyli teleskop z kamerą i źródłem światła oraz hak do uniesienia wątroby i uwidocznienia żołądka).

Podczas zabiegu, trwającego około dwóch godzin, odcinana jest część żołądka. W efekcie, zamiast rozciągniętej tkanki, pozostaje przewód o zmniejszonej średnicy.

Rękawowa resekcja żołądka nie powoduje aż tak szybkiej utraty masy ciała, jak ma to miejsce w przypadku wykonania ominięcia żołądkowo-jelitowego. Powoduje jednak mniej skutków ubocznych. Nie doprowadza m.in. do zaburzeń wchłaniania, ponieważ żaden z elementów układu pokarmowego nie zostaje wyłączony z procesu trawienia.

Wskazaniami do resekcji żołądka są:

  • BMI 40 lub więcej, bez występowania innych chorób,
  • BMI 35 lub więcej, jeżeli z otyłością współistnieją inne choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze).

Bibliografia

  • W. Tarnowski, P. Jaworski, Operacje bariatryczne w praktyce, „Gastroenterologia Kliniczna” 2018, t. 10, nr 3, s. 93–101.
  • C.T. Frantzides, M.A. Carlson, Atlas chirurgii laparoskopowej i zabiegów małoinwazyjnych, Edra&Urban Partner, Wrocław 2011.