Test PCR
Test PCR wykorzystuje reakcję łańcuchową polimerazy (PCR). To metoda szeroko stosowana do szybkiego tworzenia od milionów do miliardów kopii określonej próbki DNA.
Test PCR - skuteczność
Testy PCR umożliwiają powielenie nawet bardzo małej próbki DNA (lub jej części) w stopniu umożliwiającym szczegółowe jej przebadanie. Metoda PCR została wynaleziona w 1983 roku przez amerykańskiego biochemika Kary'ego Mullisa z Cetus Corporation.
Test PCR ma podstawowe znaczenie dla wielu badań genetycznych, w tym w analizie starożytnych próbek DNA czy identyfikacji czynników zakaźnych tak jak podczas pandemii COVID-19. Testowanie za pomocą PCR, jest obecnie powszechną i często niezbędną techniką stosowaną w medycznych badaniach laboratoryjnych w tym w badaniach biomedycznych i kryminalistyce.
Zastosowanie testów PCR istnieje również w medycynie prenatalnej: przyszli rodzice mogą zostać poddani testom pod kątem bycia nosicielami chorobowych genów, a dzieci mogą zostać poddane testowi pod kątem faktycznego dotknięcia daną chorobą. Próbki DNA do badań prenatalnych można uzyskać poprzez badania inwazyjne jak amniopunkcja, lub pobranie próbek kosmków kosmówkowych, a nawet poprzez nieinwazyjną dla płodu analizę komórek płodowych krążących wolno w krwiobiegu matki. Analiza PCR jest również niezbędna w diagnostyce genetycznej przed implantacją, podczas której bada się poszczególne komórki rozwijającego się zarodka pod kątem ewentualnych mutacji.