📌Badania dla Twoich piersi – akcja profilaktyczna Różowy Październik 2024

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, dlatego szczególnie w tym dniu pragniemy przypomnieć jak ważna jest diagnostyka chorób piersi.

ZRÓB DLA WŁASNEGO ZDROWIA WIĘCEJ i umów się na badania obrazowe piersi.

W ramach akcji profilaktycznej pt.: Różowy Październik 2024 – dla osób, które zarejestrują się na badanie MR piersi w październiku oferujemy 25% zniżki. Możesz wybrać dowolny termin badania, ważne jednak, by rejestracja nastąpiła w październiku 2024.

Cena rezonansu magnetycznego piersi w ramach akcji:

  • bez kontrastu – 675 zł (najniższa cena z ostatnich 30 dni: 900 zł)
  • z kontrastem – 900 zł (najniższa cena z ostatnich 30 dni 1200 zł)

Placówki, w których obowiązuje akcja:

KRAKÓW

Diagnostyka Wyrobek
Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Placówka na terenie Szpitala Ortopedicum
ul. Koło Strzelnicy 3
30-219 Kraków

Diagnostyka Wyrobek (NFZ)
Pracownia Rezonansu Magnetycznego
ul. Prof. Michała Życzkowskiego 18
31-864 Kraków

WARSZAWA

Pracownia Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego
Ul. Jutrzenki 100, 02-230 Warszawa

TARNÓW

DIAGNOSTYKA WYROBEK
Pracownia Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego
Centrum Diagnostyczno Kliniczne
ul. Lwowska 197, 33-100 Tarnów

Warto wiedzieć więcej:

Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na mammografię, a jest to podstawowe badanie piersi tzw. badanie pierwszego rzutu, wykonywane u wszystkich pacjentek powyżej 40 roku życia, zgłaszających dolegliwości w piersiach, a w ostatnich 6 miesiącach nie miały wykonywanej mammografii. Dlaczego powyżej 40 lat? – wynika to z budowy piersi, którą w tym wieku cechuje przewaga tkanki tłuszczowej. Osoby młodsze mają tzw. gęstą budowę piersi (tkanka gruczołowa) i w tych przypadkach czułość mammografii (wykrywalność raka) spada nawet do 50% podczas gdy czułość mammografii u kobiet z przewagą tkanki tłuszczowej to prawie 100%.

Jak postępować w przypadku gęstych piersi, żeby uchronić się przed rakiem?

Dbać o stały monitoring stanu zdrowia swoich piersi, aby nie dopuścić do rozwoju zmian, które będą oporne na leczenie. Znać swoje ciało i przede wszystkim szukać skutecznych badań przesiewowych (skrining).

Pamiętajmy, że profilaktyczną mammografię na NFZ mogą zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie, z programu profilaktycznego raka piersi skorzystało jeszcze więcej kobiet, ale to wciąż za mała liczba.

Niestety ryzyko, że zachorujemy na raka piersi po 74 roku wciąż jest bardzo duże, dlatego zachęcamy panie do wykonywania profilaktycznych mammografii raz na dwa lata.

Zapraszamy na mammografię, do dwóch poniższych placówek:

GABINETY WałowaMED
Kompleksowa diagnostyka chorób piersi
Ul. Wałowa 11, 30-704 Kraków
https://walowamed.pl/
Badania mammograficzne (1. i 2. etap) na NFZ, konsultacje lekarskie, USG – rejestracja pod nr. tel.: 696 082 139.

DIAGNOSTYKA WYROBEK
ul. Smoleńsk 25a/2, 31-108 Kraków

Rejestracja pod nr tel.: 12 422 00 63

Efektywnym narzędziem badawczym jest rezonans magnetyczny piersi

Zalecenia wydane przez Europejskie Towarzystwo Obrazowania Piersi EUSOBI, mające zainicjować odejście od jednolitego skriningu (badania przesiewowego) mammograficznego na rzecz bardziej zindywidualizowanych badań przesiewowych. Zaleca się, aby kobietom z bardzo gęstą tkanką piersi oferowano badania przesiewowe wykonywane za pomocą rezonansu magnetycznego piersi z kontrastem. U tych kobiet wykonanie MR może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i jest opłacalne pod względem ekonomicznym. Nowe zalecenie ma jednak dalekosiężne konsekwencje – nie tylko dla kobiet z bardzo gęstą tkanką piersi, ale dla wszystkich kobiet, ponieważ oznacza, że kobiety podczas badania przesiewowego powinny być informowane o gęstości ich piersi.

Kiedy mammografia może być niewystarczająca?

Kobiety z bardzo gęstym utkaniem piersi mają około dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż przeciętna kobieta. Jednocześnie czułość mammografii jest zmniejszona, ponieważ nowotwory są maskowane przez gęstą tkankę włóknisto-gruczołową w piersi. Dotyczy to w większości młodych kobiet.

MR piersi jest badaniem rozstrzygającym w przypadku podejrzenia pęknięcia implantu piersi, jeżeli USG piersi nie potwierdza pęknięcia.

Nie ma jedynej i najlepszej metody diagnostycznej chorób piersi. To proces polegający na indywidualnie dobranej metodzie/metodach przez lekarza specjalistę, który powinien uwzględnić preferencje pacjentki. To proces, który opiera się również na zaufaniu do lekarza specjalisty.

Przygotowanie do MR piersi z kontrastem

  • zabranie dotychczasowej dokumentacji medycznej
  • dostarczenie w dniu badania wyniku kreatyniny (nie starszej niż 3 tygodnie, w przypadku choroby nerek nie starsza niż 1 tydzień)
  • 4 godziny przed badaniem nie jeść, można pić niegazowana wodę do 30 minut przed badaniem. W dniu badania należy dbać o dobre nawodnienie organizmu.

Optymalnie termin wykonania badania MR piersi z kontrastem wykonujemy, poza tym:

  • min. 4 tyg. po odstawieniu HTZ,
  • kobiety miesiączkujące- 6-13 dzień cyklu.

Odstępstwa od powyższych zasad należy konsultować z lekarzem radiologiem.

Konsultacja merytoryczna: Lek. med. Jolanta Łapczyńska