Zakończenie akcji -wykrywania wariantu DELTA w cenie badania SARS-CoV-2

Aktualizacja z dnia 14.09.2021r.

Informujemy, iż z uwagi na dominujący udział wariantu Delta (B.1.617.2) wśród identyfikowanych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce Diagnostyka S.A. wycofuje różnicowanie wirusa w ramach podstawnego badania metodą real time RT-PCR
Jednocześnie przypominamy, iż Ministerstwo Zdrowia przeprowadza poprzez Wojewódzkie Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne nadzór nad rozprzestrzenianiem się wariantów wirusa SARS CoV-2 w kraju.

W okresie trwania akcji DIAGNOSTYKA wykonała 1278 badań różnicujących wariant Delta wirusa SARS-CoV-2

Kraków, 29.07.2021r.

Wariant koronawirusa SARS-CoV-2  B.1.617.2 (Delta) został zidentyfikowany w październiku 2020 r. w Indiach i szybko wyparł wariant B.1.1.7 (Alfa) i inne istniejące wcześniej warianty koronawirusów. Od tego czasu stał się dominujący w niektórych regionach Indii i Wielkiej Brytanii, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat. WHO na podstawie analizy dostępnych danych epidemiologicznych uznała wariant Delta (B.1.617.2) za budzący obawę (ang. variant of concern – VOC).

Wariant Delta posiada trzy znaczące mutacje: L452R, T478K, P681R w genie kolca (ang. spike, S), kluczowe dla zdolności wirusa do infekowania oraz możliwości jego neutralizacji przez przeciwciała.

Na podstawie zgromadzonych danych epidemiologicznych uważa się, że wariant Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż inne obecne warianty koronawirusów, jednak nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów na ostrzejszy przebieg infekcji.

W ramach badania genetycznego SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR (4868) oferujemy Państwu w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego badania wymazu z dróg oddechowych, dodatkowe badanie wykrywające wariant Delta (B.1.617.2) z tej samej próbki materiału (bez konieczności ponownego pobierania wymazu) i bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Wynik różnicowania wariantu Delta, czyli odpowiedź czy wykryto wariant Delta, czy też nie, otrzymają Państwo do 48 godzin od otrzymania wyniku pozytywnego badania wymazu.

Więcej o wariancie DELTA można przeczytać w naszym artykule Wariant Delta (indyjska mutacja COVID-19) – objawy. Co warto wiedzieć?