Helicobacter pylori - test oddechowy
Kategoria badań:
Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik to
2-15 dni
Wybierz punkt pobrań, by zobaczyć czas oczekiwania w Twoim punkcie.
Opis badania
Helicobacter pylori - test oddechowy. Test oddechowy Helicobacter pylori INFAI wykrywający obecność żywej bakterii H. pylori, przydatny w diagnostyce zakażenia i kontroli skuteczności leczenia.
Przygotowanie do badania
Przygotowanie pacjenta do pobierania próbki:
• Dla eliminacji wpływ spożytego pokarmu na wynik badania wskazane jest wykonywanie testu rano na czczo, choć dopuszcza się wykonanie w 6 godzin po ostatnim posiłku. • Nie wykonywać testu bezpośrednio po badaniu endoskopowym.
• W okresie 2-5 dni przed badaniem wstrzymać przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej a przez 6 tygodni antybiotyków i sulfonamidów oraz preparatów bizmutu. • Po podaniu środka diagnostycznego wskazane jest wykonanie przez badanego kilkunastu ruchów okrężnych biodrami w celu dokładnego kontaktu środka diagnostycznego ze ścianami żołądka.
Kontakt
Przed badaniem konieczny kontakt z punktem pobrań
Helicobacter pylori - test oddechowy - więcej informacji
Test oddechowy Helicobacter pylori INFAI (niem. Institut für biomedizinische Analytik NMR-Imaging) jest nieinwazyjną, pośrednią, metodą oznaczania obecności żywej bakterii Helicobacter pylori (H. pylori), przydatnym w diagnostyce zakażenia i kontroli skuteczności leczenia, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i dzieci. H. pylori jest powszechnie występującym w populacji drobnoustrojem kolonizującym błonę śluzową żołądka. Częstość zakażenia w Polsce szacowana jest na 80% dorosłych i 30% dzieci. Przewlekłe aktywne zakażenie H.pylori może być przyczyną rozwoju zapalenia żołądka i choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Obecność H.pylori wykrywana jest w 90% przypadków wrzodu żołądka i w około 100% przypadków wrzodu dwunastnicy. H.pylori posiada ponadto związek z chłoniakiem typu MALT, chorobą refluksową przełyku, niedokrwistością z niedoboru żelaza, a także z gruczolakorakiem żołądka. Główną drogą zakażenia H.pylori jest droga pokarmowa – transmisja z człowieka na człowieka. Rozważane są warianty: gastro-oralny, oralno-oralny i fekalno-oralny. Do pierwszego zakażenia dochodzi zwykle w dzieciństwie, a za główne źródło uważani są rodzice dziecka i rodzeństwo. Zakażenie utrzymuje się przez całe życie, choć u dzieci może dojść do samoistnego ustąpienia. U 30-35% chorych zakażenie jest bezobjawowe. Badanie opiera się na wykrywaniu w wydychanym dwutlenku węgla niepromieniotwórczego izotopu węgla 13C uwolnionego przez H. pylori z podanego pacjentowi wcześniej z napojem znakowanego 13C mocznika.
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
13C w wydychanym dwutlenku węgla w ilości przekraczającej wartość decyzyjną świadczy o obecności H. pylori.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik badania
Badanie endoskopowe.
Ulotki
Opis badania
Przygotowanie do badania
Więcej informacji
Badania powiązane
Artykuły powiązane z badaniem
Ulotki