Koronawirus w Polsce. Co powinieneś wiedzieć?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Nowy koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, dotarł do Polski. Według Ministerstwa liczba przypadków w Polsce stanie się wkrótce czterocyfrowa. Koronawirus – zapobieganie – jak się uchronić? Jaka jest profilaktyka? Dowiedz się więcej.

Koronawirus – objawy i najważniejsze fakty

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje objawy podobne do grypy – są to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, a także bóle mięśni i zmęczenie. Liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wciąż wzrasta. Na tę chwilę najgorsza sytuacja ma miejsce w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej, Iranie, Hiszpanii, Niemczech, USA. Aktualną sytuację można sprawdzać na stronie:

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Koronawirus – objawy i najcięższy przebieg choroby obserwuje się u około 15–20% chorych. Z tego ok. 2–3% przypadków kończy się zgonem chorego. Najbardziej narażone są osoby starsze, chorujące na choroby przewlekłe oraz osoby z obniżoną odpornością. Dzieci przechodzą zakażenie zazwyczaj z lekkimi objawami lub bezobjawowo, podobnie jak zdrowi dorośli, mogą oni być jednak nosicielami wirusa.

W Polsce pacjenci są hospitalizowani m.in. w Raciborzu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Cieszynie, Poznaniu, Szczecinie, Ostródzie, Zielonej Górze, Bełżycach i Lublinie. W szpitalach wstrzymano możliwość odwiedzin chorych, odwoływane są planowe zabiegi, wprowadzono zakaz porodów rodzinnych. Zamknięto przedszkola i szkoły i odwołano imprezy masowe.

Aktualne informacje i zalecenia znajdują się na stronie:

https://www.gov.pl

Koronawirus – zapobieganie

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie istnieje jeszcze szczepionka przeciwko COVID-19, jednak istotne jest stosowanie zasad, podobnych jak w przypadku prewencji grypy i innych chorób zakaźnych. Koronawirus – zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, częstym i dokładnym myciu rąk z użyciem mydła lub środka dezynfekującego. Podczas podróży należy zaopatrzyć się w jednorazowe chusteczki z dodatkiem alkoholu lub żel antybakteryjny.

Należy unikać kontaktu z osobami chorymi, zasłaniać w trakcie kichania lub kaszlu usta oraz nos – najlepiej jednorazową chusteczką, którą natychmiast powinno się wyrzucić do kosza. Brudnymi dłońmi nie powinno się dotykać okolic ust, nosa i oczu, ograniczyć udział w spotkaniach, imprezach masowych lub koncertach. Podczas otwierania drzwi w miarę możliwości nie dotykać dłonią klamek, unikać pomieszczeń klimatyzowanych i o zamkniętym obiegu powietrza.

Jeśli możesz, zorganizuj sobie pracę zdalną, z domu. Jeśli czujesz się źle i obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem, zostań w domu, odpoczywaj, kontroluj temperaturę ciała. Warto ograniczyć kontakt z osobami z podwyższonej grupy ryzyka, gdyż możesz być nosicielem wirusa i zarażać nim swoich bliskich. Wyjazdy służbowe ogranicz do minimum, jeżeli Twoja praca wymaga spotkań z kontrahentami, unikaj podawania dłoni i zachowaj odległość min. 1 metra od pozostałych osób (najświeższe dane sugerują zachowanie dystansu sięgającego nawet 4m). Pamiętaj o regularnym wietrzeniu mieszkania, częstym praniu i zmianie pościeli oraz odzieży, zwłaszcza po powrocie z większych skupisk ludzkich.

Więcej o zapobieganiu koronawirusa znajdziesz na stronie:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Jaka maska? Koronawirus – co robić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie?

Co robić, gdy zaobserwowałeś u siebie lub swoich bliskich objawy zakażenia? Koronawirus wymaga pilnego zgłoszenia telefonicznego do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Profilaktyczne noszenie masek jest niewskazane, może wręcz stanowić dodatkowy czynnik, który może przyczyniać się do rozwoju choroby.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z podróży zagranicznej z państw, w których odnotowano znaczną liczbę zakażeń, lub miałeś kontakt z osobą zarażoną, skontaktuj się telefonicznie lub zgłoś bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego, gdzie uzyskasz informacje o dalszym postępowaniu. Możesz skorzystać także z infolinii: 800-190-590. Nie stosuj żadnych leków na własną rękę i nie ignoruj niepokojących objawów. Tylko w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Więcej o koronawirusie przeczytasz w artykule: Koronawirus – globalne zagrożenie?

Bibliografia:

  1. Koronawirus – co musisz wiedzieć? https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
  2. Główny Inspektorat Sanitarny, Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) – https://www.gov.pl/web/gis.