Nietypowe objawy COVID-19. Na co zwracać uwagę? Najnowsze obserwacje

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Do niedawna uważano, że COVID-19 atakuje wyłącznie układ oddechowy. Zgodnie ze stanem obecnej wiedzy, opartej na wynikach wielu przeprowadzonych badań wiadomo, iż choroba może dotyczyć również innych obszarów w organizmie. Dowiedz się, na jakie sygnały należy zwrócić szczególną uwagę?

Nietypowe objawy COVID-19 − skąd się biorą?

COVID-19 atakuje nie tylko układ oddechowy. Ze względu na nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2 coraz częściej można spotkać się z wystąpieniem zmian skórnych, objawów neurologicznych ze strony ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzeń pracy układu pokarmowego. Rozpoznanie nietypowych symptomów w przebiegu COVID-19 jest bardzo istotne ze względu na diagnostykę choroby, izolację pacjenta i przerwanie transmisji wirusa oraz śledzenie możliwych powikłań pokowidowych.

Nietypowe objawy COVID-19 − układ nerwowy

Według przeprowadzonych obserwacji do nietypowych symptomów COVID-19 zalicza się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Należą do nich:

  • zawroty i bóle głowy;
  • nagłe zmiany stanu psychicznego – dezorientacja, apatia, zaburzenia świadomości;
  • ostra choroba naczyń mózgowych.

Obserwacje wykazały, iż pacjenci wykazujący obniżoną liczbę limfocytów i podwyższony poziom D-dimerów, częściej doświadczają objawów neurologicznych, dotyczących ośrodkowego układu nerwowego. Zgodnie z badaniami opublikowanym w The Lancet, podobne objawy zgłosiło 8% chorych.

Do nietypowych objawów ze strony obwodowego układu nerwowego należą:

  • zaburzenia w odczuwaniu bodźców zapachowych;
  • dysosmia (osłabienie węchu);
  • asnosmia (całkowitą utratę węchu).

Zaburzenia węchu i smaku pojawiają się we wczesnym stadium choroby. Zaobserwowano, iż te symptomy chorobowe częściej dotyczą kobiet.

Innym objawem nerwowo-mięśniowym występującym u chorych na COVID-19 jest zespół Guillain-Barre (GBS). To postępujące schorzenie, które prowadzi do osłabienia siły mięśniowej z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych. Objawia się zaburzeniem czucia w obrębie palców u rąk lub stóp oraz stopniową utratą siły mięśniowej w obrębie kończyn. Mechanizm GBS w przebiegu COVID-19 nie został dokładnie poznany, nadal jest przedmiotem badań. Jednak wiadomo, że zakażenie SARS-CoV-2 inicjuje odpowiedź autoimmunologiczną i stan zapalny.

Inne nietypowe objawy COVID-19 − układ pokarmowy i zmiany skórne

Zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 stosunkowo często towarzyszą również zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Meta-analiza 4243 przypadków wykazała, że objawy ze strony układu przewodu pokarmowego występowały u 17,6% chorych, a obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 wykryto w 48% próbek kału. Do najczęściej opisywanych symptomów należy biegunka, nudności, wymioty i bóle brzucha.

Zmiany na skórze to również jedne z najczęstszych nietypowych objawów COVID-19. Powikłania skórne występują wśród blisko 10% chorych. Najczęstszym objawem skórnym jest wysypka plamisto-grudkowa. Obserwuje się również pokrzywkę oraz wykwity pęcherzykowe, które przypominają pęcherzyki pojawiające się w ospie wietrznej. Zmiany skórne zlokalizowane są głównie na tułowiu i kończynach. Ich prawdopodobną przyczyną są zmiany w małych naczyniach krwionośnych. Średni czas trwania wynosi około 9 dni.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem WHO, nietypowymi objawami mogącymi wskazywać na COVID-19 są także przebarwienia palców stóp i rąk. Osoby chore obserwują u siebie czerwone lub fioletowe plamy, którym towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia. Za przyczynę tego stanu również odpowiadają zmiany naczyniowe.

Rzadkie objawy COVID-19 − narząd wzroku

Wśród nietypowych objawów COVID-19 spotyka się również zmiany ze strony narządu wzroku. Około 1% chorych doświadcza zapalenia spojówek. W niektórych przypadkach objawy oczne mogą być również bardziej zróżnicowane i obejmować krwotoczne zapalenie spojówek oraz chemozę (masywny obrzęk spojówek).

Doniesienia o nietypowych dolegliwościach dotyczących oczu początkowo pojawiły się w relacji jednej z amerykańskich pielęgniarek, która opiekowała się chorymi na COVID-19. Z czasem zostały one potwierdzone przez Amerykańską Akademię Okulistyki oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Światowa Organizacja Zdrowia również oficjalnie uznała zapalenie spojówek jako jeden z nietypowych objawów koronawirusa.

Jak chronić się przed zakażeniem SARS-CoV-2?

Najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem jest szczepionka przeciw Covid-19. Profilaktyka polega poza tym zminimalizowaniu ryzyka zakażenia. Pamiętaj, że wszystkie nietypowe objawy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Warto także wykonywać na własną rękę testy wykrywające obecność wirusa w organizmie metodami molekularnymi, czyli RT-PCR i RT-LAMP oraz metodą tańszą, choć mniej czułą – testem antygenowym.

Bibliografia