Szczepienie dzieci na COVID − czy szczepienie dzieci jest bezpieczne?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Szczepienie dzieci na COVID-19 budzi spore kontrowersje. Od 7 czerwca 2021 roku, dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat mogą już przyjąć szczepionkę. Wielu rodziców obawia się jednak szczepić dzieci, zwłaszcza, że istnieje błędne przekonanie, iż dzieci zawsze przechodzą COVID-19 lekko, a nawet bezobjawowo. Jak jest naprawdę? Czy  szczepić dzieci przeciw COVID-19?

Szczepionki dla dzieci Covid-19 – jakie preparaty zostały dopuszczone?

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą być zaszczepienie jedynie szczepionkami firm Pfizer/BioNTech lub Moderna. Wynika to z tego, że to właśnie te preparaty zostały odpowiednio przebadane pod kątem podania dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat. Obecnie trwają badania nad dopuszczeniem preparatów tych producentów do szczepienia młodszych dzieci – nawet od 6. miesiąca życia.

Zarówno same preparaty, jak i odstępy między dawkami szczepionki (21 dni w przypadku szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech lub 28 dni dla szczepionki Spikevax Moderny) są takie same jak u dorosłych.

Szczepienie dzieci na COVID – jak przebiega?

Szczepienia odbywają się w populacyjnych punktach szczepień, a od połowy września także w szkołach.

Cały proces szczepienia obejmuje:

  • Wyrażenie zgody przez rodzica,
  • Wypełnienie kwestionariusza,
  • Poddanie się kwalifikacji lekarza,
  • Sczepienie.

Aby wykonać szczepienie wymagana jest zgoda rodzica. Nie jest jednak konieczne, żeby rodzic był obecny podczas szczepienia. Przed szczepieniem rodzic lub opiekun prawny powinien wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Bardzo ważne jest, żeby uzupełnić go rzetelnie, bo to głównie na jego podstawie lekarz będzie kwalifikował dziecko do szczepienia. Taki dokument należy podpisać. W przypadku braku kwestionariusza dziecko lub nastolatek muszą przyjść na szczepienie razem z rodzicem lub opiekunem.

Szczepienie dzieci a koronawirus – co mówią dane?

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków wydał pozytywną opinię na temat rozszerzenia wskazań do stosowania szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Uznał, że korzyści wynikające z przyjęcia szczepionki przeważają nad ryzykiem związanym z niepożądanymi skutkami szczepień.

Szczepionkę Comirnaty przebadano w grupie 2000 dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia. Zachorowania na COVID nie stwierdzono u żadnego spośród 1005 dzieci zaszczepionych preparatem firmy Pfizer/ BioNTech, natomiast  do zachorowania doszło u 16 dzieci spośród 978, które otrzymały placebo. Uważa się, że faktyczny wskaźnik ochrony przed wirusem może wynosić od 75% do 100%.

Najczęstsze działania niepożądane, jakie wystąpiły w grupie badanej to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączka. Objawy te ustępują zwykle kilka dni po szczepieniu.

Szczepienie dzieci COVID-19 − czy warto?

Powszechnie mówi się, że dzieci łagodniej znoszą COVID-19, a choroba rzadziej wywołuje u nich komplikacje. Jednak, jak wskazują eksperci, dzieci też chorują, a nawet umierają na COVID-19. Dodatkowo dotykają ich powikłania i długofalowe konsekwencje przechorowania COVID-19.   

Jednym z bardzo poważnym powikłań po przechorowaniu COVID-19 jest tzw. PIMS (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome associated with COVID-19), czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. Najczęściej pojawia się kilka tygodni po przechorowaniu COVID-19, także jeżeli przebieg choroby był łagodny lub gdy dziecko przechodziło ją bezobjawowo. Objawami PIMS są: gorączka, ból brzucha i wysokie wykładniki stanu zapalnego. Syndrom ten powoduje niewydolność organów wewnętrznych: serca, wątroby, płuc i innych narządów. W większości przypadków PIMS wymagana jest hospitalizacja dziecka, zabezpieczenie funkcji życiowych oraz leczenie immunomodulujące. Śmiertelność przy PIMS sięga obecnie 2%.

Inny długotrwałym powikłaniem jest tzw. zespół pocovidowy, który dotyka nawet co 10. dziecko chorujące na COVID-19. Objawia się on zmęczeniem, problemami z koncentracją i snem, a także zaburzeniami emocjonalnymi.

Dlaczego jeszcze dzieci należy szczepić? Po pierwsze, dzieci transmitują wirusa do osób starszych, bardziej narażonych na ciężkie przechorowanie COVID-19. Po drugie, dzięki szczepieniom dzieci, szybciej możemy osiągnąć tzw. odporność populacyjną i uniknąć powstawania nowych, bardziej groźnych wariantów wirusa.

Szczepienie dzieci na COVID-19 – jak się zarejestrować?

Na szczepienie dzieci i młodzieży możesz zarejestrować się w następujący sposób:

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Przed szczepieniem zadbaj o dobry nastrój dziecka. Jeżeli przyjmuje leki, nie odstawiaj ich, ale skonsultuj to wcześniej z lekarzem.

Bibliografia: