Bruceloza (Brucellosis)

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Bruceloza to choroba znana również pod nazwą choroba Banga, gorączka maltańska i gorączka falista. Jest to choroba zakaźna wywołana przez pałeczki bakterii z rodzaju Brucella spp. przenoszone przez zwierzęta gospodarskie (świnie, bydło, kozy) oraz leśne (sarny, jelenie, dziki).

Bakterie wywołujące brucelozę zostały odkryte pod koniec XIX w. przez Davida Bruce’a. Mogą one znajdować się w wydzielinach, wydalinach lub produktach pochodzących od zakażonych zwierząt. Do zakażenia dochodzi:

  • drogą pokarmową (spożycie surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka),
  • bezpośrednio przez skórę i błony śluzowe
  • na drodze wziewnej.

Choroba występuje na całym świecie, ale najczęściej w rejonie Morza Śródziemnego i dotyka zwykle lekarzy weterynarii oraz hodowców.

Przebieg choroby może być ostry, podostry i przewlekły:

  • bruceloza ostra charakteryzuje się objawami grypopodobnymi z zaburzeniami żołądkowo jelitowymi, zaburzeniami neurologicznymi i bólem jąder;
  • bruceloza przewlekła objawia się zmianami zwyrodnieniowymi w układzie kostno-stawowym, bólami mięśniowymi, kręgosłupa, chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami pamięci, koncentracji i słuchu.

Rozpoznania brucelozy dokonuje się na podstawie dodatniego wyniku badań krwi na obecność przeciwciał przeciwko bakteriom z rodzaju Brucella. Pomocniczo wykonuje się badania radiologiczne, EKG, neurologiczne, psychiatryczne, laryngologiczne. Leczenie brucelozy opiera się na antybiotykoterapii przy jednoczesnym stosowaniu leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie