Cutibacterium acnes
Cutibacterium acnes jest to pałeczkowata bakteria z rodzaju Cutibacterium. Drobnoustrojem tym zainteresował się jako pierwszy w 1963 r. Halpern. Bakterie Cutibacterium są składnikiem flory fizjologicznej skóry, nosogardzieli, jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego. Często występują w okolicy gruczołów łojowych. Kolonizując skórę, zamykają drogę do rozwoju innych, bardziej zjadliwych drobnoustrojów oraz utrzymują jej homeostazę.
Cutibacterium acnes może powodować zakażenia u osób po wszczepieniu endoprotez, zastawek, cewników naczyniowych, wtórne zapalenia wsierdzia, ośrodkowego układu nerwowego, zakażenia po operacji zaćmy oraz u osób z obniżoną odpornością. Równocześnie jest głównym czynnikiem etiologicznym trądziku młodzieńczego. Udział tej bakterii w patogenezie trądziku wiąże się z jej obecnością w okolicach gruczołów łojowych. Wydzielina tych gruczołów jest doskonałą pożywką dla Cutibacterium, co w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami środowiska (temp.37oC) oraz równoczesnym nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych, stymuluje organizm do silnej odpowiedzi immunologicznej objawiającej się niechcianymi wypryskami.
Diagnozowanie zakażenia Cutibacterium acnes dokonuje się przez posiew ropy ze zmian skórnych, a w zakażeniach inwazyjnych również krwi i płynu mózgowo- rdzeniowego, a następnie identyfikację biochemiczną bakterii. Leczenie polega na stosowaniu leków zapobiegających złuszczaniu naskórka, przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych, hormonów oraz antybiotyków.