Gruczoły Meiboma

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Gruczoły Meiboma (łac. glandula tarsalis), zwane też gruczołami tarczkowymi, są zmodyfikowanymi gruczołami łojowymi obecnymi na tarczach powiek oczu. Narządy te zostały po raz pierwszy opisane przez Giulia Casserio w 1609 roku, lecz swą nazwę zawdzięczają Heinrichowi Meibomowi, który dokładnie opisał je w 1666 r. Wydzielina gruczołów Meiboma składa się głównie z lipidów i białek odpowiedzialnych za tworzenie prawidłowego filmu łzowego oka. Spełnia ona przede wszystkim funkcję ochronną, odpowiadając za ograniczenie parowania wody z oczu oraz tworząc barierę przed zanieczyszczeniami (pyłki, kurz) i drobnoustrojami.

Zatkane gruczoły Meiboma – objawy 

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów tarczkowych objawia się uczuciem suchości, podrażnienia, piasku lub ciała obcego w oku, pieczeniem, kłuciem, zmęczeniem narządu wzroku, nadmiernym łzawieniem, niewyraźnym widzeniem. Przy dłużej trwających problemach z gruczołami Meiboma może dojść do trwałego uszkodzenia i zapalenia powierzchni oka, objawiającego się w postaci gradówki, jęczmienia, owrzodzenia i zapalenia rogówki. Mogą wystąpić też objawy zespołu suchego oka wynikające ze wzmożonego parowania oraz braku protekcyjnego działania filmu łzowego.

Diagnostyka polega na badaniu stabilności filmu łzowego u lekarza okulisty oraz meibografii, czyli ocenie prawidłowego działania gruczołów Meiboma. W leczeniu gruczołów Meiboma stosuje się antybiotyki i leki przeciwbólowe. Istotne jest też dbanie o higienę powiek, stosowanie ciepłych okładów i nawilżanie (sztuczne łzy).