Lactobacillus

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Lactobacillus (łac.) to pałeczka kwasu mlekowego – bakteria należąca do pałeczek z rodziny Lactobacillaceae. W 1892 roku niemiecki lekarz ginekolog, Albert Döderlein, jako pierwszy opisał występowanie Lactobacillus acidophilus w pochwie.

Pałeczki kwasu mlekowego to bakterie występujące naturalnie w otaczającym nas środowisku (woda ścieki, rośliny, produkty spożywcze), stanowią też florę bakteryjną przewodu pokarmowego człowieka (głównie niemowląt karmionych piersią), jamy ustnej oraz pochwy dorosłych kobiet.

Wytwarzane przez Lactobacillus liczne bakteriocyny (białka zapobiegające wzrostowi innych organizmów), czyli kwas mlekowy oraz nadtlenek wodoru, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu kolonizacji i rozmnażaniu się innych drobnoustrojów. Bakterie Lactobacillus mogą stać się chorobotwórcze w przypadku osób o obniżonej odporności (nowotwory, choroby infekcyjne, cukrzyca, immunosupresja).

Jako probiotyki stosowane są z powodzeniem w leczeniu i profilaktyce biegunek, zaburzeniach trawienia i czynności jelit oraz w zakażeniach pochwy. Wykorzystywane są też celem odbudowy flory bakteryjnej po antybiotykoterapii oraz przywrócenia równowagi bakteryjnej w pochwie.

W przemyśle stosowane są do produkcji produktów mleczarskich, kiszonej kapusty i ogórków.