Mikrognacja

Mgr Jolanta Pawłowska
Udostępnij

Mikrognacja to wada wrodzona inaczej zwana hipoplazją żuchwy, czyli dolnej szczęki. Jest to stan, w którym żuchwa jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do szczęki górnej. Zazwyczaj mikrognacja jest wynikiem wad wrodzonych, do których zalicza się m.in. zespół Turnera, zespół Downa, zespół Crouzona, zespół Aperta, zespół Silvera-Russela, zespół kociego krzyku czy achondroplazję. Może być też wynikiem urazu wewnątrzmacicznego, jednak w tym przypadku koryguje się zazwyczaj do 1 roku życia.

Mikrognacja pojawiająca się w życiu dorosłym jest wynikiem urazu (złamanie, zwichnięcie żuchwy), dysfunkcji stawu skroniowo- żuchwowego i niepowodzeń w operacjach rozszczepu szczęki i podniebienia. Objawy mikrognacji to kłopoty ze ssaniem i żuciem pokarmu, słabe przyrosty masy u niemowląt, świszczący oddech, zaburzenia snu, trudności z oddychaniem, bezdech senny niedomykanie warg, dysmorfia twarzy. Mikrognacja diagnozowana jest po urodzeniu na podstawie obrazu klinicznego, wywiadu, badań obrazowych RTG i CT oraz badania snu.

Wstępną diagnostykę można przeprowadzić w czasie badań prenatalnych oceniających prawidłowy rozwój żuchwy. Duża część zmian ma tendencję do cofania się u małych dzieci, jednak czasem mikrognacja wymaga wdrożenia leczenia polegającego na zastosowaniu aparatów ortodontycznych, maski twarzowej, dobraniu odpowiedniej pozycji do spania, zastosowanie aparatu ułatwiającego oddychanie w czasie snu. Metodą chirurgiczną stosowaną w leczeniu jest operacja cofnięcia żuchwy.