Obrzęk śluzowaty

Mgr Jolanta Pawłowska
Udostępnij

Obrzęk śluzowaty (łac. Myxoedema), zwany również chorobą Gulla, jest objawem pojawiającym się głównie w obrębie głowy i szyi (sporadycznie na kończynach, brzuchu).

Obrzęk śluzowaty - objawy

Obrzęk ma postać opuchlizny, dla której charakterystyczny jest brak wgłębienia na skórze po uciśnięciu. Za pojawienie się tego objawu odpowiada wzmożone odkładanie się w mukopolisacharydów hydrofilowych w warstwie podskórnej. 

Obrzęk śluzowaty – tarczyca

Za regulację syntezy mukopolisacharydów hydrofilowych odpowiadają hormony tarczycy (głównie trójjodotyronina), których niedobór powoduje nadprodukcję i nagromadzenie glikozaminoglikanów w skórze i tkance podskórnej.  Obrzęk śluzowaty pojawia się głównie w przebiegu niedoczynności tarczycy (choroba Hashimoto). Usytuowanie obrzęku śluzowatego na twarzy może powodować pogrubienie rysów twarzy, osłabienie mimiki oraz utrudnienie widzenia. Innymi objawami towarzyszącymi są: bradykardia, otępienie lub śpiączka, hipotermia (<30oC), hipoglikemia, hiponatremia, hipoksemia z hiperkapnią. Także w nadczynności tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa) pojawia się obrzęk śluzowaty, obejmuje on jednak podudzia i zwany jest obrzękiem przedgoleniowym. Diagnostyka opiera się na oznaczeniu hormonów tarczycy (TSH, fT3 i fT4), przeciwciał przeciwtarczycowych, a także wykonaniu USG tarczycy.

Sprawdź e-pakiet: https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-tarczycowy-rozszerzony/

Obrzęk śluzowaty - jak się pozbyć?

Leczenie obejmuje podawanie hormonów tarczycy. Początkowo podawane są niskie dawki hormonów z czasem są zwiększane pod kontrolą endokrynologa. Zastosowanie leczenia hormonalnego pozwala na zmniejszenie się objawów, w tym obrzęku śluzowatego.