Sekrecja

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Sekrecja (fr. sécrétion) - termin medyczny oznaczający wydzielanie. Sekrecja dotyczy wydzielania różnych substancji przez komórki organizmów żywych, równocześnie terminem tym nazywa się też jeden z etapów wytwarzania moczu w nerkach (sekrecja kanalikowa).

Sekrecję dzieli się na zewnętrzną (wydzielanie śliny ze ślinianek w ustach, żółci w przewodzie pokarmowym, potu na skórze, łoju) i wewnętrzną (hormony np. tarczycy, przysadki, gonad). Wydzielane cząsteczki biorą udział w trawieniu, spełniają funkcje ochronne i termoregulacyjne, natomiast hormony, syntezowane przez narządy dokrewne, regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Sekrecja kanalikowa polega na wydzielaniu do światła kanalików nerkowych substancji zbędnych w organizmie.

Proces ten zachodzi na zasadzie biernego lub aktywnego transportu. Aktywnie wydzielane są: kreatynina, hormony steroidowe, leki, natomiast biernie: sole amonowe i słabe kwasy, po to by znaleźć się w moczu ostatecznym. Sekrecja określonych substancji w organizmie jest warunkowana zadziałaniem adekwatnego bodźca stymulującego.