Skurcze Braxtona-Hicksa

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Skurcze Braxtona-Hicksa - są to skurcze macicy nazywane również skurczami przepowiadającymi lub „stawianiem się macicy”.

Skurcze Braxtona-Hicksa - od kiedy?

Pojawiają się po 20 tygodniu ciąży i nasilają się wraz z upływem czasu do porodu (mogą pojawiać się już wcześniej, lecz są wówczas niewyczuwalne). Swoją nazwę zawdzięczają brytyjskiemu lekarzowi Johnowi Braxtonowi-Hicksowi, który jako pierwszy opisał je w 1872 roku.

Skurcze Braxtona-Hicksa - gdzie boli?

Skurcze Braxtona-Hicksa są aktywnością macicy przygotowującą ją do nasilonego wysiłku w czasie porodu i objawiają się dyskomfortem w okolicy brzucha i podbrzusza.

Skurcze Braxtona-Hicksa - jak często?

Początkowa ich częstotliwość 1-2 skurcze na godzinę, potem wzrasta do 1 skurczu/10 minut. W miarę upływu czasu wzrasta również ich siła. Skurcze Braxtona- Hicksa odczuwane są przez kobiety w różny sposób, w zależności od progu bólu ciężarnej i przypominają ból menstruacyjny, lecz określane są raczej jako niekomfortowe aniżeli bolesne. Częstotliwość skurczy może zwiększać się w trakcie wysiłku fizycznego, aktywności seksualnej, odwodnienia oraz gdy ciężarna ma pełen pęcherz.

Często bywają mylone ze skurczami porodowymi, jednak odróżnia je od nich nieregularność występowania i przemijalność, maja też tendencję do przemijania po zmianie pozycji. Nie powodują rozwierania szyjki macicy, co jest charakterystyczne dla skurczów porodowych. Metodami łagodzenia skurczy Braxtona- Hicksa są: zmiana pozycji ciała, dbanie o odpowiednią ilość ruchu oraz nawodnienie organizmu.