Jak wysokie TSH jest niebezpieczne?
Pytanie
Dzień dobry, co kilka miesięcy wykonuję badanie TSH w ramach kontroli choroby. Jak wysokie TSH jest niebezpieczne? Martwię się, ponieważ mimo leków, z każdym badaniem TSH jest wyższe.

Odpowiedź specjalisty
TSH jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, a reguluje on pracę tarczycy. Do wzrostu jego poziomu dochodzi w chorobach tarczycy: zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, leczeniu zastępczym hormonami tarczycy w niewystarczającej dawce, rzadko gruczolak przysadki wydzielający TSH.
Każde stężenie TSH powyżej zakresu referencyjnego może być niebezpieczne, wskazuje bowiem na niedobór hormonów tarczycy. A to z kolei może w ciężkich przypadkach wiązać się z chorobami serca, niepłodnością, a nawet śpiączką. Należy pamiętać o odpowiednim zażywaniu preparatów hormonu tarczycy: o tej samej porze, zwykle rano, na czczo, 30-60 minut przed śniadaniem, niepomijaniu żadnej dawki. Trzeba również mieć na uwadze interakcje z innymi lekami czy suplementami diety: preparatami żelaza, środkami zawierającymi wodorotlenek glinu (środki zobojętniające sok żołądkowy), preparatami wapnia. Jeżeli poziom TSH odbiega od założeń, lekarz powinien zmodyfikować dawkę.
Specjalista
