Skąd się biorą bakterie w moczu?
Pytanie
Tydzień temu robiłam profilaktyczne badanie moczu i w wyniku pojawiła się informacja o obecności bakterii. Pierwszy raz się z tym spotykam, a robię badania profilaktyczne co roku. Skąd się biorą bakterie w moczu i czy powinnam poszerzyć badania?
KD
Odpowiedź specjalisty
Obecność bakterii w moczu (bakteriuria) może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z możliwości, obserwowaną najczęściej, jest zanieczyszczenie próbki podczas pobierania moczu. W przypadku stwierdzenia zwiększonej ilości bakterii w moczu oraz zaobserwowania objawów, tj. pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz lub ból podbrzusza można podejrzewać, że doszło do rozwoju zakażenia układu moczowego (ZUM).
Należy również pamiętać, że układ moczowo-płciowy nie jest środowiskiem jałowym, więc jest naturalnie zasiedlony przez bakterie. Stan, w którym obecności licznych bakterii w moczu nie towarzyszą żadne objawy kliniczne, nazywamy bakteriurią bezobjawową i często nie wymaga ona antybiotykoterapii. Przy braku dolegliwości ze strony układu moczowego, nie należy wykonywać dodatkowych badań. Natomiast kiedy występują objawy charakterystyczne dla zakażenia układu moczowego, należy wykonać ponowne badanie ogólne i posiew moczu.
Jeśli nie występują objawy ZUM, a wyniki posiewu potwierdzą bakteriurię, decyzję o leczeniu podejmuje się indywidualnie (np. u kobiet w ciąży antybiotykoterapia jest konieczna). W przypadku podejrzenia objawowego ZUM i ujemnego wyniku posiewu moczu, należy rozszerzyć diagnostykę o bakterie atypowe, które nie są wykrywane w klasycznej hodowli.