Program Badamy-Wspieramy Medyków

Laboratoria medyczne Grupy DIAGNOSTYKA zainicjowały w I połowie kwietnia 2020 program BADAMY-WSPIERAMY, chcąc zaoferować bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla pracowników służby zdrowia. Materiał pobierany jest w 15 mobilnych punktach pobrań typu „Drive&Go-Thru w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Bielsku-Białej, Katowicach, Wrocławiu i Wałbrzychu. Testy finansowane są przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz PARTNERÓW projektu.

Od połowy kwietnia prawie 6,5 tysiąca medyków skorzystało z bezpłatnych badań zorganizowanych przez Grupę DIAGNOSTYKA. W ramach programu Badamy-Wspieramy działa 15 mobilnych punktów pobrań w całym kraju. Program w obecnej formule będzie realizowany do końca maja. Od 1 czerwca Grupa DIAGNOSTYKA obniża cenę testów komercyjnych do 495 zł, a osoby zainteresowane będą mogły nadal korzystać z badań w punktach „Drive&Go-Thru”.

Od początku trwania programu Grupa DIAGNOSTYKA bezpłatnie przebadała 6.456 osób, wykonujących wybrane zawody medyczne – lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. To aż 2% wszystkich pracujących w całym kraju osób z tych grup zawodowych, przebadanych w okresie zaledwie siedmiu tygodni.

Wobec obecnej dynamiki epidemii (wierzymy że zmierzamy do jej wygaszenia w Polsce), luzowania ograniczeń i szerszego dostępu do testów dla medyków, podjęliśmy decyzję o wygaszeniu pierwszej fazy programu Badamy-Wspieramy. W obecnej formule będzie on realizowany do końca maja.

Wspólnie z Partnerami nie ustajemy w rozwijaniu programu bezpłatnych badań na koronawirusa dla przedstawicieli służby zdrowia. Dzięki temu medycy, należący do grupy ryzyka, zwiększyli poczucie własnego bezpieczeństwa, ale także swoich bliskich oraz pacjentów. Program dostosowujemy do aktualnych potrzeb. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zmianę ram organizacyjnych Badamy-Wspieramy – powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Od 1 czerwca przechodzimy do fazy drugiej Badamy-Wspieramy: wszyscy Przyjaciele Medyków (firmy, samorządy czy osoby indywidualne) będą mogli wesprzeć tę grupę zawodową przez specjalne vouchery na testy, przekazywane bezpośrednio na rzecz przedstawicieli służby zdrowia – w wybranej przez siebie miejscowości, placówce czy grupie medyków. Ci będą mogli przebadać się w wybranym przez siebie mobilnym punkcie pobrań Grupy DIAGNOSTYKA.

*

*             *

Program realizowany przez Grupę DIAGNOSTYKA został uruchomiony jako odpowiedź na wysoki odsetek zakażeń na COVID-19 wśród personelu medycznego. W aktualnej formule akcja bezpłatnych testów na koronawirusa BADAMY-WSPIERAMY, dedykowana jest lekarzom, stomatologom, diagnostom laboratoryjnych, fizjoterapeutom, pielęgniarkom i położnym oraz ratownikom medycznym, niezatrudnionym w szpitalach, a koszt badań pokrywa Diagnostyka oraz Partnerzy Medyków. Akcja swym zasięgiem objęła 15 lokalizacji, a namioty typu „Drive&Go-Thru” powstawały stopniowo, począwszy od Łodzi, poprzez Warszawę (dwie lokalizacje), a następnie Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Gdynię, Kielce, Bielsko-Białą, Katowice, Lublin, Toruń, Wrocław i Wałbrzych. Badania wykonywane są sprawdzoną metodą real time RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Ten rodzaj testów wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z dróg oddechowych, a sposób wykonania badania w ramach akcji jest identyczny jak w przypadku próbek pobieranych przez szpitale zakaźne i inne podmioty medyczne.

Grupa DIAGNOSTYKA była zaangażowana w program na poziomie finansowym ale też organizacyjno-rzeczowym, udostępniając m.in. własne zasoby laboratoryjne. Całościowe wsparcie firmy sięgnęło dotychczas 1,5 mln złotych. Jednocześnie w akcję włączyły się korporacje, firmy i samorządy, które przekazały na rzecz badań dla medyków środki o wartości przekraczającej 1,1 mln złotych. W gronie partnerów znalazły się m.in. Bank BNP Paribas, firmy doradcze PwC Advisor, EY (Ernst&Young) i StrategyWise PA&Communications, Standard Chartered Global Business Services, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Krakowa Biznes Klub, fundusz Mid Europa Partners, FM World, producent gier Techland, Euroimmun Polska, DiaSorin Poland, CH Westfield Arkadia, TAURON Arena, UPM Raflatac, BNP Paribas Real Estate, Nocne Loty, Mikolo Logistics, Prywatna Poradnia Kardiologiczna Kielce, jak również samorząd Miasta Kraków i samorząd Miasta Gdynia, a także osoby indywidualne z wielu miejscowości w całej Polsce.

– Dziękujemy za zaangażowanie i solidarność wszystkim partnerom: przedsiębiorstwom, samorządom i osobom indywidualnym, które zdecydowały się dotychczas weprzeć program, bez czego nie udałoby się przebadać tak dużej liczby medyków. Każde działanie w walce z koronawirusem nawet na poziomie lokalnym przyczynia się do powstrzymywania rozprzestrzeniania się zakażeń i kieruje nas ku globalnego zwycięstwu z pandemią – powiedział Grzegorz Polus, dyrektor marketingu Grupy DIAGNOSTYKA.

Wierzymy, że wiele osób i organizacji jest gotowa wesprzeć drugą fazę programu. W celu poznania zasad nowej formuły programu Badamy-Wspieramy i możliwości zakupu voucherów dla medyków, zainteresowani Przyjaciele Medyków mogą skontaktować się mailowo z koordynatorami programu: panem Jakubem Strzelczykiem oraz Grzegorzem Polusem pod adresem mailowym  badamy@diag.pl

*

*             *

Informacje dodatkowe:

Dotychczas w miarę możliwości i dostępności testów Diagnostyka wykonywała również badania odpłatne osobom indywidualnym. Wśród nich przeprowadzono ponad 5.750 testów. Ich cena spadała (z pierwotnych 584 zł) wraz z szerszym dostępem do nowych odczynników i sprzętu. Od 1 czerwca badanie real time RT-PCR będzie można wykonać już za 495 zł. Osoby zainteresowane otrzymaniem międzynarodowego zaświadczenia (tzw. Covid-Pass), niezbędnego przy przekraczaniu niektórych granic mogą go zakupić wraz z badaniem. Zakupu testów, można dokonać poprzez e-Sklep: https://diag.pl/sklep/

Badania wykonywane są sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywa się w specjalnych Punktach Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, zorganizowanych w specjalnych namiotach:

Łódź
Al. Politechniki 4 (parking EXPO Łódź),
informacja telefoniczna w Łodzi: 663 680 230

Poznań
ul. Serbska 7 (parking Pasażu Tesco),
 informacja telefoniczna w Poznaniu: 663 680 217

Kraków
parking przy TAURON Arena Kraków (wjazd od Al. Pokoju naprzeciw M1),
 informacja telefoniczna w Krakowie: 799 399 361

Katowice
ul. Paderewskiego 32C, na terenie parkingu przy laboratorium
Diagnostyki (dojazd przez główny wjazd do Laboratorium od ul. Sikorskiego), informacja telefoniczna w Katowicach 32 781 45 50

Bielsko-Biała
ul. Armii Krajowej 220 (parking obok ZIAD)
, informacja telefoniczna w Bielsku-Białej: 663 681 846

Wrocław
ul. Ziębicka 34/38, na terenie bazy Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu
, informacja telefoniczna we Wrocławiu 71 714 97 00 /-01 /-22

Wałbrzych
ul. Rycerska 10, na terenie parkingu,
 informacja telefoniczna w Wałbrzychu 663 680 476

Gdynia
parking firmy Megadex Expo, przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 (obok centralnego laboratorium Diagnostyki w Trójmieście).
 Informacja telefoniczna w Gdyni: 798 764 620

Kielce
ul. Drogosza 2, na parkingu Hali Legionów
, informacja telefoniczna w Kielcach 663 681 237

Lublin
ul. Stadionowa 1, na terenie obiektu sportowego Arena Lublin,
 informacja telefoniczna w Lublinie: 81 538 60 60 oraz 663 681 131, kontakt możliwy w godzinach 8:00-11:00

Bydgoszcz
parking przy Stadionie Zawiszy
, punkt czynny jest pn.-pt. 8:00-14:00, informacja telefoniczna laboratorium VITALABO w Bydgoszczy: 660 140 310

– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę – dodał dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu Diagnostyka ds. Medycyny Laboratoryjnej.

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami wsparcia Programu darmowych testów dla medyków, podmioty zainteresowane dalszą współpracą mogą kontaktować się z również biurem programu wysyłając e-mail na adres: badamy@diag.pl.

Podziękowania

Złoty Partner Medyków -BNP Paribas

Złoty Partner Medyków – UPM Raflatac

Złoty Partner Medyków – Standard Chartered

Złoty Partner Medyków – Jan Olszowski

Złoty Partner Medyków – EY Polska

Złoty Partner Medyków – PwC

Srebrny Partner Medyków – Techland

Srebrny Partner Medyków – Miasto Gdynia

Srebrny Partner Medyków – Fundacja SASA

Srebrny Partner Medyków – Mid Europa Partners

Srebrny Partner Medyków – DiaSorin

Partner Medyków – Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Krakowa Biznes Klub

Partner Medyków – StrategyWise

Partner Medyków – EUROIMMUN

Partner Medyków – FM World

Partner Medyków – Cybul Krzysztof – Rentierzy FM

Darczyńcy – Darczyńcy Programu „Badamy-Wspieramy”