Badanie kreatyniny przed rezonansem – kiedy wykonać?

lek. Agnieszka Żędzian


Udostępnij

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym, podczas którego często podaje się dożylnie środek kontrastowy. Aby upewnić się, że jest to dla Ciebie bezpieczne, przed wykonaniem badania musisz oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne i jak prawidłowo przygotować się do badania krwi.

badanie kreatyniny przed rezonansem

Badanie kreatyniny przed rezonansem – po co się wykonuje?

Rezonans magnetyczny często przeprowadza się z dożylnym podaniem środka kontrastowego, który umożliwia uzyskanie lepszej jakości obrazów badanej okolicy. Zawiera on gadolin –pierwiastek o silnych właściwościach ferromagnetycznych. W warunkach prawidłowych kontrast przedostaje się do nerek i w dość krótkim czasie jest wydalany z moczem. Jeśli nerki pracują nieprawidłowo, gadolin pozostaje w organizmie i może prowadzić do wystąpienia powikłań, w tym ostrej niewydolności nerek. Badanie stężenia kreatyniny we krwi ma na celu zidentyfikowanie osób, u których obecne są zaburzenia w funkcjonowaniu nerek. Powinny mieć one wykonane badanie bez użycia środka kontrastowego.

Czy trzeba badać kreatyninę przed rezonansem?

Oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi wykonuje się u osób, u których planowany jest rezonans magnetyczny z kontrastem. W przypadku badania bez podania środka kontrastowego nie jest to konieczne.

Kreatynina – co to jest? Normy

Kreatynina jest produktem metabolizmu białek. Powstaje w głównej mierze w tkance mięśniowej, skąd przedostaje się do krwi i jest wydalana z moczem. W warunkach prawidłowych poziom kreatyniny u mężczyzn powinien wynosić 0,6–1,2 mg/dL, a u kobiet 0,5–1,1 mg/dL [1]. U osób, u których nerki nie funkcjonują prawidłowo, wartość kreatyniny jest wyższa. Pamiętaj jednak, iż wartości referencyjne mogą nieznacznie różnić się w zależności od miejsca wykonywania badania. Wynik należy zawsze odnosić do norm podanych przez dane laboratorium.

Badanie kreatyniny – na czym polega? Jak się przygotować?

Zastanawiasz się, na czym polega badanie kreatyniny i czy wolno przed nim jeść? Jest ono wykonywane w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej z naczynia biegnącego w zgięciu łokciowym. Aby wynik badania był wiarygodny, musisz się do niego odpowiednio przygotować:

  • pozostań na czczo – ostatni posiłek zjedz najpóźniej o godzinie 18 w dniu poprzedzającym pobranie krwi;
  • unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 24 godziny przed badaniem;
  • zrezygnuj z picia alkoholu na kilka dni przed badaniem;
  • pamiętaj, iż badanie powinno być wykonane w godzinach porannych.

Sprawdź również: Ból jelit – z jakich powodów mogą boleć jelita?

Ile się czeka na wynik kreatyniny?

Wynik badania stężenia kreatyniny otrzymuje się zwykle tego samego dnia. Nie zwlekaj jednak z pobraniem krwi do dnia planowanego rezonansu magnetycznego, nawet jeśli jest on zaplanowany na godziny popołudniowe.

Ile dni przed rezonansem wykonać badanie kreatyniny?

Jeśli nie zmagasz się z chorobą nerek, badanie stężenia kreatyniny powinieneś wykonać w ciągu 30 dni przed planowanym rezonansem magnetycznym. W przeciwnym razie badanie krwi musi być wykonane najpóźniej 7 dni przed MRI.

Sprawdź również: Wzdęty brzuch – jakie są najpopularniejsze przyczyny wzdętego brzucha?

Jak długo organizm oczyszcza się z kontrastu?

U osób z prawidłową funkcją nerek kontrast jest usuwany z organizmu w ciągu kilkunastu godzin od jego podania. Proces ten możesz przyspieszyć, przyjmując przez co najmniej dobę po badaniu zwiększoną ilość płynów.

Podwyższony poziom kreatyniny we krwi – co dalej?

Jeśli Twój wynik stężenia kreatyniny we krwi jest podwyższony, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Pomoże Ci on w określeniu przyczyny stwierdzonej nieprawidłowości, a w razie konieczności zleci badania dodatkowe. Pamiętaj, iż podwyższony poziom kreatyniny nie zawsze świadczy o chorobie nerek. Może być on również konsekwencją nieprawidłowego przygotowania do badania, dużej masy mięśniowej, a nawet diety bogatej w produkty mięsne.

Obniżona kreatynina – o czym może świadczyć?

Obniżone stężenie kreatyniny we krwi może być spowodowane niską masą mięśniową, niedożywieniem, wyniszczeniem lub chorobami wątroby. Bywa także konsekwencją stosowania diety ubogiej w produkty mięsne. Niska kreatynina często jest stwierdzana u kobiet w ciąży. Wynik powinien się unormować po porodzie.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia